banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner150

banner150

banner99

Belediye Başkanı Özçınar, Güzelyurt merkez ve Bostancı’nın yüzde 95’inin kanalizasyon ağına dahil olduğunu ifade etti ve Atık Su Arıtma Tesisi’yle ilgili projenin temmuzda tamamlanacağını açıkladı:

Güzelyurt’ta arıtmanın kapasitesi 2 katına çıkacak

Hedef temmuz ayı…

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Atık Su Arıtma Tesisi’nde mevcut durumda günlük bin 250 ton su arıtıldığını ifade ederek, tesiste bin 250 tonluk daha kapasite artırımına gidileceği için yeni bir yapı oluşturulduğunu ve projenin inşaatının devam ettiğini belirtti. Özçınar, proje inşaatının temmuz ayında tamamlanacağını, böylelikle nihai hedeflerine ulaşmış olacaklarını vurguladı.

“Atık su, tarımda kullanılmaya başlandı”…

Güzelyurt merkez ve Bostancı’nın yüzde 95 oranında tüm ağa dahil olduğuna işaret eden Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, “AB projesi üzerinden atık suyun değerlendirilmesi ve tarımda kullanılması projesinin ihale süreci 2018 yılında başlamıştı. 2020 yılında atık suyun tarımda kullanılması noktasında 2 bin dönümlük arazi ile 11 pompa istasyonu da modern sulama ağına dahil edildi” şeklinde konuştu.

**

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilecik’te düzenlenen Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni’nde konuştu:

Enerjide kendi hikayemizi yazıyoruz

** Maden sahasında 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildiğini vurgulayan Erdoğan “Bu altının biran önce Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmaları hızlandırdık” dedi.

**

Rum liderliği, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Stewart “Rum tarafı Kıbrıs’taki durumu değiştirmek için harekete geçmiyor” şeklindeki sözlerine sert tepki gösterdi

Güney’de BM rahatsızlığı

** Birleşmiş Milletler  (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi, Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki Misyon Şefi Colin Stewart’ın, “Kıbrıs’ın kuzeyi halihazırda ekonomik ve siyasi olarak Türkiye'ye entegre olmuştur. Bu durumu değiştirmek için harekete geçmesi gereken Kıbrıslı Rum liderliğidir. Ancak sadece itiraz ediyor, kınıyor, suçluyorlar” şeklindeki demeci Güney Kıbrıs’ta tepkiyle karşılandı.

** KIBRIS’a konuşan bir KKTC siyasal gözlemcisi, Stewart’la ilgili Rum tutumunu değerlendirirken, “şurası net; Rum tarafı gerçekleri bile duymaya hazır değildir. BM’nin tarafsızlığına tahammül etmeye de niyetleri yoktur. Ancak bu davranışları Rum tarafının prestijini yok ediyor” dedi.

**

Cinayet zanlısı Sefer Buğra Altundağ’ı mahkemeye çıkararak aleyhine 7 gün daha tutukluluk emri alan polis, zanlının iki gönüllü ifade verip Zehie Helin Reessur’u öldürdüğünü itiraf ettiğini belirtti, otopside ortaya çıkan acı gerçeği paylaştı:

Helin kurtarılabilirdi

** TDP ve Bağımsızlık Yolu Gazimağusa Örgütü, cinayet zanlısı Altundağ’ın çıkarıldığı İskele Kaza Mahkemesi önünde eylem yaptı. Öldürülen Zehie Helin Reessur’un eğitim gördüğü Gazimağusa Meslek Lisesi öğrencilerinin de “Helinler Ölmesin Diye” adı altında Salı günü okulda eylem yapacakları bildirildi.

**

KKTC Muhtarlar Derneği üyesi muhtarlar, yeni yönetimi belirlemek için bugün sandık başına gidiyor

Muhtarlar başkanını seçiyor

**

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği Çayönü Kooperatifi yönetimini görevden aldı, üreticiler eylem yaptı

Çayönü’nde ‘kooperatif’ eylemi

**

Uyuşturucu satışı yaptığı ihbarı üzerine evine baskın düzenlenen H.G.S.’nin tasarrufunda 35 gram kokain ile yaklaşık 5 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu bulundu

Kümesteki gömüden kokain çıktı

**

Gönyeli’deki bir markette müdür yardımcısı olarak çalışan İ.D.’nin, ‘kasiyerlere yardım etme’ bahanesiyle kasa başına geçip, müşterilere satılan ürünlerin parasını zimmetine geçirdiği iddia ediliyor

Çalınan para şimdilik 140 bin TL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104