banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

1 Şubat 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner150

banner150

banner99

Başbakan Üstel maaşlar konusunda söz verdiklerini yaptıklarını şimdi sırada KKTC’yi kendi ayakları üzerinde durma noktasına getirecek diğer icraatların olduğunu söyledi:

Söz verdiklerimizin tümünü yapacağız

Kendi ayakları üzerinde duran ekonomi… KIBRIS’a konuşan Başbakan Ünal Üstel gerek asgari ücret gerekse kamu çalışanları ile emeklilerin maaşları konusunda verdikleri sözleri tuttuklarını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni, Anavatan Türkiye’nin de desteği ile kalkınmış, kendi ayakları üzerinde duran ekonomik yapıya sahip bir Devlet yapmaya kararlı olduklarını vurguladı.

“Yapacak çok işimiz var”… Üstel, “Elektrik sorununa köklü çözüm bulacağız, kara yollarımız tamamlanacak, yeni hava limanımız açılacak, hava ve deniz ulaşımında yaşanan sıkıntılar aşılacak, özel sektörün önü açılacak ve yatırımlar desteklenecek, tarımsal üretim için daha iyi koşullar yaratılacak, sosyal konut yapımı başlıca görevlerimizden biri olacak. Yapacak çok işimiz var” dedi.

**

SÜİB, tüm itirazlarına rağmen olumlu yanıt alamadıklarını belirtti:

Süt ürünlerine % 20-25 zam geliyor

**

SÜİB Başkanı Erden, sektör ile ilgili bazı yanlış bilgilerin kamuoyunda yer etmesinden şikayetçi:

İhracat için teşvik almıyoruz

** Mahmut Erden, “AB ülkeleri dışında, Singapur, Güney Amerika, Ortadoğu ülkeleri hatta Japonya’ya kadar KKTC evraklarıyla ihracat yaptık” diyerek bunları yaparken tek bir kuruş teşvik almadıklarını kaydetti.

**

KIBRIS narenciyedeki durumu 2  önemli kuruluşun en yetkili isimleri ile konuştu…Narenciye Üreticileri Birliği sorunlardan yakınırken, Cypfruvex bu yıl 100 bin ton ihracat yapmayı planlıyor

Beklenen 1.5 milyon TL gelir

** Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif, bu yıl 100 bin tonluk narenciye rekoltesinin ihraç edileceğini beklediklerini açıkladı. Redif bunun ülke bütçesine 1.5 milyar TL’lik getiri sağlayacağını söyledi.

“Valenciya fiyatını bulacak”… Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, tüccarların fiyatları ucuza kapatmak için her yolu denediğini ve valenciya için “ürün az olduğundan ihracatının yasaklanacağı” şeklinde söylem ortaya atıldığını ifade ederek, “Üretici acele etmesin. Şu an valenciya talebi yokmuş gibi gösteriyorlar ama bu ürün dış piyasada az. Dolayısıyla, arz talep dengesinden dolayı ürün fiyatını bulacak. Valenciya, mandora mandalinden aşağı bir fiyatta kalmayacak” dedi.

“Taban fiyat uygulaması olmayacak”… Cemal Redif, narenciyede taban fiyat uygulamasına gidilmeyeceğini söyledi. Dünya piyasalarında oluşacak alım fiyatlarına göre malzeme maliyetlerinin de dikkate alınacağını ifade eden Redif, sonrasında üreticiye verilebilecek en yüksek fiyat ile ürün alımına çıkılacağını vurguladı. Redif, bunun için en uygun zamanın 15 Şubat olacağını dile getirdi.

**

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşmelerinde konuşan Sağlık Bakanı Altuğra, “ülkenin kanayan yarası” dediği ‘yeşil reçeteli ilaçlar’ ve ilaç eksikliğiyle ilgili muhalefetin sorularını yanıtladı

Meclis’te ‘ilaç’ konuşuldu

“Şikayetler geri çekilemeyecek”… Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, oylaması bir sonraki Meclis Genel Kurulu oturumunda yapılacak olan yasa tasarısının önemine dikkat çekerek, yeşil reçete ile satışı yapılan ilaçların denetiminin hayati olduğuna işaret etti, bu konuda polise yansıyan şikayetlerin geri çekilemeyeceğini vurguladı.

“Yasaya olumlu oy vereceğiz”… İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporunu okuyan Komite Başkan Vekili, CTP Milletvekili Filiz Besim, ülkede bir ilaç krizi yaşandığını ifade ederek otomasyon sisteminin devreye konmasının önemine de işaret etti, yasaya olumlu oy kullanacaklarını söyledi.

Devletin işini birlik üstlenecek”… Bağımsız milletvekili Jale Refik Rogers da yasanın mesleğe olumlu bir adım olduğunu vurguladı. Rogers, yeşil reçeteli ilaç konusunda devletin yapması gereken denetimi birliğin üstleneceğini ifade ederek, devletin üzerine düşenleri yapmasının, ayrıca yeşil reçetelerin otomasyona geçmesinin gerekliliğine işaret etti.

**

Cumhurbaşkanı Tatar, BMGK’nin 30 Ocak kararının ‘kabul edilemez’ olduğunu vurguladı:

Konseyin ‘kendi modeline inançsızlığı’ kayda geçti

**

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın 99’uncu yaş günü anısına yaptırılan heykelinin açılış töreni gerçekleştirildi

Denktaş’ın heykeli törenle açıldı

**

Maliye Bakanı Şan, yeni vergi dilimleri konusunda spekülasyonlar yapıldığını söyledi:

Vergi dilimleri uzlaşıyla belirlendi

**

Sağlık Bakanı Gürçağ, özel eczanelere tansiyon, ateş düşürücü ve dermatoloji ilaçlarının geldiğini antibiyotiklerle ilgili sıkıntının devam ettiğini söyledi ve açıkladı:

İlaç Kriz Masası kuruluyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104