banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

2 Şubat 2023 Perşembe

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner150

banner150

banner99

Dünya Altın Konseyi’nin, 2022 yılına ilişkin ‘Küresel Altın Trendleri’ raporuna göre, yaşanan finansal krizler merkez bankaları ve özel yatırımcıları altın alımına yönlendirdi

Yatırımcı altına koşuyor,

vatandaş kaçıyor

“Bir ‘kriz dönemi’ klasiği”… DAÜ Finansal Düzenleme ve Risk Yönetimi Merkezi Başkanı ve Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Feridun, ‘güvenli liman’ altına ilginin ezelden beri her kriz döneminde olduğu bilgisini verdi. Altına yönelik yatırımcı ilgisinde ve altın fiyatlamasında yaşanan artışta, genel bir ‘spekülatif’ durumun yaşanmadığını söyleyen Feridun, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık durumlarında yatırımcı nezdinde güven azalması ve riski iştahı düşüşü yaşanmasının bir ‘ekonomik klasik’ olduğunu vurguladı.

“Yapabilirlerse altın alsınlar”… KKTC’de faaliyet gösteren kuyumcular da KIBRIS’a konuşarak, pandeminin baş gösterdiği 2020 yılından beri satışlarının düştüğünü, şimdilerde alabilenlerin genellikle yatırım amaçlı altın aldığını, çoğu vatandaşın ise almak yerine ellerindeki altını sattığını anlattı. Kuyumculardan biri, düğün sezonunda altın fiyatlarının daha da artacağını belirterek, “Vatandaşlara tavsiyem, yapabilirlerse düğün sezonu gelmeden altın alsınlar” diye konuştu.

**

Eski Müzakereci Osman Ertuğ, KIBRIS TV’de Rumların BM Özel Temsilcisi Steward’a yönelik tepkilerini “BM’yi baskı altına almaya çalışma” olarak nitelendirdi ve BM Güvenlik Konseyi kararını değerlendirdi:

 BM kararı statükoyu koruyucu nitelikte

** Barış Gücü’nün görev süresinin 6 aydan 1 yıla çıkarılmasına ilişkin aldığı kararı “BM iki tarafa da mesaj veriyor” diye yorumlayan Ertuğ, “Türk tarafına ‘ben buradayım’ mesajı veriyorlar, Rumlara da ‘6 ayda bir seninle uğraşamam, Kıbrıs sorunu BM’nin ön sıralarında değildir’ mesajını veriyorlar” dedi.

**

Bitmek tükenmek bilmeyen elektrik kesintileri sosyal medyada en fazla ele alınan konu oldu… Çileden  çıkan vatandaş acil ve kesin çözüm istiyor…

Elektrik isyanı

Kesintiler bıktırdı, faturalar çıldırttı… “Yakıt sıkıntısı”, “arıza”, “bakım-onarım çalışması” gibi çeşitli gerekçelerle bitip tükenmek bilmeyen elektrik kesintileri, havaların iyice soğuduğu bu günlerde sıklaşınca halk da haklı olarak tepki gösterdi. Buna dün bir de kesintilere rağmen yüksek meblağlı elektrik faturaları eklenince vatandaşlar adeta çıldırdı. Sosyal medya dün vatandaşların “elektrik isyanı” ve “KIB-TEK”e duydukları öfke ile doldu taştı.

Cihazlar bozuluyor, işler aksıyor… Vatandaşlar, kesintiler nedeniyle bozulmayan elektronik cihazlarının kalmadığını, işlerinin aksadığını, çağa aykırı bir şekilde ailece karanlıkta kaldıklarını, alamadıkları elektrik hizmetine yüksek meblağlı fatura ödemek zorunda bırakıldıklarını belirterek veryansın etti, “faturadan daha yüksek ödesem elektrik alabilir miyim?” diye sordu.

**

Ormanlarımızı tehdit eden çam kese böceği ile mücadele için bütçe sıkıntısı nedeniyle havadan ilaçlama yapılamıyor

Ormanlarımız için ciddi tehlike

İlaçlama yerine kuşlarla mücadele ediliyor… Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş, çok pahalı bir yöntem olduğu için havadan ilaçlamanın yapılamadığını söyledi. 40 bin hektarlık alanın ilaçlamasının 4 milyon Euro’yu bulduğunu söyleyen Güneş, bunun yerine çam kese böcekleri ile beslenen kuş türleri için ormanlarda yaşam alanı oluşturduklarını belirtti.

“Özellikle dağın güneyinde ciddi zararlar var”… Güneş, “çam kese böceğinin tasallut olduğu alanlar 40 bin hektar civarında. Çünkü çam kese böceği genellikle ağaçlandırma sahalarında arıza oluyor, yüksek ormanlarda çok büyük bir zarar yok ama özellikle dağın güneyinde ağaçlandırma yaptığımız alanlarda ciddi zararlar var” diyerek son 2-3 yıldır havadan ilaçlama yapılmadığını söyledi.

**

Gazimağusa’da evi aydınlatmak için küllüğe yağ dökülerek yakılan pamuk, şiltenin üzerine düştü, bir anne ve iki çocuğu ağır yaralandı

Gazimağusa’da ev yandı

**

CTP-DP Koalisyon Hükümeti döneminin İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Hasan Fındık’ın aleyhindeki davanın dünkü duruşmasında dinlenen iki tanığın söyledikleri dikkat çekti:

Belgelerle oynandı, puanlar yükseltildi

**

Chukwudı Olıver Nwauuisi’nin ölümüne sebep olmakla suçlanan I.E. ve A.A.’nın tutuklulukları uzatıldı, Güney Kıbrıs’a kaçmalarına yardım eden F.E., cezaevine gönderildi

Cinayet zanlıları 8 gün daha tutuklu kalacak

**

Meteoroloji Dairesi, bu sabah don, Pazar gününe kadar da sağanak yağış beklendiğini açıkladı

Soğuk hava KKTC’de etkili oluyor… Selvilitepe’ye dün kar yağdı

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104