banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner150

banner150

banner99

Yenilenen Belediyeler Yasası’na göre KIB-TEK’in yanı sıra belediyeler de artık aydınlatmadan sorumlu olacak

Yollarımız aydınlanacak

“Belediyeler aydınlatmada yetkili”… İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, aydınlatma konusunda Karayolları Dairesi’nin iş gücü sıkıntısı nedeniyle yaşanılan sorunların belediyelerin yetkilendirilmesi ile aşılacağını kaydetti. Öztürkler, anayollardaki aydınlatma sorununun da böylece aşılacağına dikkat çekti.

“Ödenecek rakam yeterli değil”… Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, tüketim vergisi adı altında yapılan düzenleme ile yılda bir kez asgari ücretin binde 6’sı kadarlık tutarın KIB-TEK tarafından belediyelere ödeneceğini söyledi. Özçınar, kaynağın hane başına 6.7 TL’ye geldiğini ve bunun daha yüksek olması gerektiğini kaydetti.

KIB-TEK yasayı hukukçulara inceletiyor… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa da yasanın yeni olduğunu ve kurumdaki hukukçuların incelediğini belirtti, “Yasal çerçevede biz üzerimize düşen ne varsa yapacağız” diye konuştu.

**

KKTC İstatistik Kurumu, ocak ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’ni açıkladı:

Ocak ayı enflasyonu yüzde 2.62,

yıllık enflasyon yüzde 89.23

Ocak ayında fiyatı en fazla artan ilk üç mal; yüzde 108.90 ile avlanma ruhsatı, yüzde 100 ile On Numara ve Şans Topu, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 40 ile piyango bileti (TC), yüzde 33.33 ile Devlet Piyangosu bileti ve yüzde 20.31 ile brokoli oldu.

**

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye-KKTC El Ele Eğitimde Daha İleriye Programı’nda yaptığı konuşmasında BM’ye seslendi:

Kıbrıs Türk Devleti’ni tanıyın

BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma çağrı… “BM Güvenlik Konseyi’ni ve uluslararası toplumu bir kez daha Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliğini ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeye, Kıbrıs Türk Devleti’ni tanımaya çağırıyoruz” diyen Oktay, Türkiye’nin Kıbrıs meselesinde, yalnızca Kıbrıs Adası’nın değil, Doğu Akdeniz bölgesinin de istikrar ve refahına katkı sağlayacak bir çözüm için gayret göstermeye devam edeceğini vurguladı.

“Adada barışın teminatı Türkiye’dir”… BM Güvenlik Konseyi’nin BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki görev süresini 1 yıllığına uzatan kararını ‘yıllardır yapılan yanlışlara bir yenisinin eklenmesi’ olarak değerlendiren Fuat Oktay, BM’nin raporunda Maraş’ta atılan veya atılacak olan adımlarla ilgili tehditkar ifadelere de vurgu yaparak, “Herkes bunu böyle bilsin. Adada barışın teminatı BM Barış Gücü değil garanti antlaşmasından doğan hak ve yükümlülükleriyle Türkiye’nin garantörlüğü ve adada bulunan Türk askeridir” dedi.

“Tek taraflı kararlarını tanımayız”… BM’nin Kıbrıs’ta çözüm istemini ve Barış Gücü’nün adadaki devamı konusunda samimiyetini de sorgulayan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Eğer BM samimiyse, çözümde samimiyse, Barış Gücü’nün devamında samimiyse masaya oturur ve var olan Kıbrıs Türk Devleti ile de konuşur, görüşür, sonrasındaysa da Barış Gücü veya başka ne tür çözümse de bunlar konuşulur, değerlendirilir ama tek taraflı kararlar alamaz. Alırsa da tanımayız” diye konuştu.

**

KIBRIS TV’ye konuk olan Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Cumhurbaşkanı Tatar’ın ortaya koyduğu politikaya açıklık getirdi:

Tatar, dengeyi tesis etmeyi amaçlıyor

**

DP Milletvekili Serhat Akpınar, Meclis heyeti olarak ziyaret ettikleri Cezayir’de yaşanılanları KIBRIS TV’yle paylaştı:

Cezayir’de KKTC heyeti olarak karşılandık

**

Güney Kıbrıs’ta yarın yapılacak “Başkanlık” seçimi öncesi KIBRIS’a konuşan Mavroyannis, net tavrını ortaya koydu:

İki devletli çözüm olmaz

**

On Numara çekildi: 2, 3, 4, 8, 9, 16, 20, 27, 29, 31, 35, 38, 39, 43, 45, 50, 51, 54, 56, 64, 72, 76

**

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104