banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

8 Şubat 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

DEPREMDE SON DURUM:

Can kaybı: 5 bin 894

Yaralı: 34 bin 810

Kurtarılan: 8 bin civarı

**

Canımız yanıyor

* Türkiye tarihinde kayıtlara geçen en büyük ikinci deprem olan Güneydoğu Anadolu depreminde ölü, yaralı ve enkazdan kurtarılanların sayısı artıyor. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları dün de devam etti. Tablonun giderek ağırlaşması Türkiye ve KKTC’de yaşanan üzüntüyü artırdı. Adeta milletin canı yanıyor.

* 13.5 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi yıkan depremlerin ardından başlatılan arama, kurtarma çalışmalarına aralarında KKTC’nin de bulunduğu pek çok ülke destek veriyor.

* Uzmanlar, Doğu Anadolu Fayı’ndaki ilk kırılmanın 130 atom bombası büyüklüğünde etkiye neden olduğunu belirtti.

* Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız” dedi.

* Erdoğan, “Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta hemen 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik” ifadelerini kullandı. Deprem bölgesinde OHAL ilan edildiğini belirten Erdoğan, önceliğin arama kurtarma çalışmalarını hızlandırmak olduğunu söyledi.

**

KKTC Bakanlar Kurulu dün ‘Türkiye’deki deprem’ ve ‘Adıyaman’daki otel enkazında kalan KKTC’li öğrenci kafilelerinin kurtarılması’ gündemiyle iki kez ‘olağanüstü’ toplandı. İkinci Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar vurguladı:

Çocuklarımızı kurtaracağız

“KKTC elinden gelenin en iyisini yapacaktır”… Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şu anda deprem bölgesinde olan bakanların ve ekiplerin çalışmalarının yanında kendilerinin de burada neler yapabileceğini değerlendirdiklerini ifade ederek, “İnşallah bu süreci en iyi şekilde yönetip evlatlarımızı o enkazın altından en süratli şekilde kurtaracağız” dedi. KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne bu süreçte destek olmaya devam edeceğini vurgulayan Tatar, “KKTC elinden geleninin en iyisini yapacaktır” dedi.

Üstel: Her gün bir bakan göndereceğiz… Bölgeye her gün başka bir bakanın gönderileceğini açıklayan Başbakan Ünal Üstel, ayrıca, Adıyaman’a her gün uzman kurtarma ekipleri ve ihtiyaç duyulan yardımların ulaştırılması için uçak seferi düzenleneceğini, bu uçağın aynı zamanda Türkiye’deki depremde mahsur kalanların ülkeye getirilmesi için de kullanılacağını söyledi.

**

Ölen KKTC vatandaşı sayısı 7’ye yükseldi

Amaç Arnavutoğlu, Hatay’da enkaz altında kaldı

Mehmet Gülen, Hatay’da yaşamını yitirdi

Arda Akbaba, Elif Akbaba ve İlknur Akbaba Kahramanmaraş’ta hayatını kaybetti

**

Türkiye’de 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve toplam 10 ili kapsayan 7,7 şiddetindeki depreme yakalanan spor kafilelerinin KKTC’ye dönüşleri sürüyor. Öğrencileri karşılayan Başbakan Üstel açıkladı:

Adıyaman’a bir uçak daha göndereceğiz

4 kafile daha KKTC’de… Düzce’de bulunan 14 öğrenci, 1 öğretmen ve 1 idareciden oluşan Yakın Doğu Koleji Genç Erkek Hentbol Takımı ile 14 öğrenci, 1 öğretmen ve 1 idareciden oluşan Lefkoşa Türk Lisesi Genç Kız Hentbol Takımı dün akşamın ilk saatlerinde yurda döndü. Kahramanmaraş’ta bulunan 13 öğrenci, 1 öğretmen ve 1 idareciden oluşan Namık Kemal Lisesi Genç Erkek Voleybol Takımı ile 14 öğrenci, 1 öğretmen ve 1 idareciden oluşan Gazimağusa Türk Maarif Koleji Genç Kız Voleybol Takımı’nın ise bu sabahın ilk saatlerinde gelmesi bekleniyordu.

Üstel: 150 arkadaşımız canla başla çalışıyor… Başbakan Ünal Üstel, Adıyaman’daki İsias Otel enkazında yoğun bir şekilde arama kurtarma çalışmalarının gerçekleştirildiğini dile getirerek, “150 ekip arkadaşımız canla başla çalışıyor” dedi. Otel enkazından gelecek olan bilgilere göre, bugün bir uçak daha göndermeyi planladıklarını belirten Üstel, “Mutlu haberleri inşallah yarın (bugün) vermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

**

KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ekipleri, Gazimağusa Türk Maarif Koleji kafilesinin de bulunduğu Adıyaman’daki İsias Otel’in enkazından 1 kişiyi yaralı olarak kurtardı

İsias Otel enkazında kurtarma çalışmaları hız kazandı

Anıl Zeybek kurtarıldı… Saat 22.00 sıralarında yaralı olarak kurtarılan depremzedenin Türkiye’den bir grup tur rehberiyle birlikte otelde kalan Anıl Zeybek isimli kişi olduğu tespit edildi. Zeybek’in enkazda çok fazla çocuk ve yetişkin sesi duyduğunu söylediği öğrenilirken, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, arama kurtarma ekibinin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

**

Dünyanın bir çok bölgesinden Türkiye’ye yardım ekipleri ulaşmaya başladı. Ekipler bölgelere dağılıyor

Dünyadan Türkiye’ye yardım yağıyor

**

KKTC, önceki gün olduğu gibi dün de arama-kurtarma ekiplerini, ekipmanlarını ve diğer yardım malzemelerini Türkiye’ye gönderdi

KKTC’den Türkiye’ye yardımlar devam ediyor

**

Şimdi dayanışma zamanı…

KIBRIS Yeşil Vatan Medya’dan depremzedelere 50 bin TL yardım

Türk Kızılay’ının deprem felaketinin yaralarının sarılması için başlattığı yardım kampanyasına KIBRIS Yeşil Vatan Medya 50 bin TL ile katkıda bulunurken, KKTC’den birçok kurum, kuruluş ve şahıslar bağışlarıyla Türkiye’deki depremzedelerin yardımına koşuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104