banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

25 Şubat 2023 Cumartesi

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

KKTC’ye yaptıkları ziyaret nedeniyle Rumların eleştiri oklarının hedefi olan İngiliz parlamenterler, Cyprus Today’e konuştu:

KKTC fiilen devlet olmuştur

“KKTC neredeyse 50 yıldır fiilen bir devlet olmuştur”… Cyprus Today gazetesinden Eltan Halil’e konuşan Muhafazakar Parti Milletvekili Stephen James Metcalfe, “KKTC neredeyse 50 yıldır fiilen bir devlet olmuştur ve Türk Kuzeyi ile Rum Güneyini yeniden birleştirmek için pek çok girişimde bulunulmuştur, ancak bunların hepsi ne yazık ki başarısız olmuştur. Lefkoşa’ya açık fikirli olarak gittim, daha önce hem Türk Kuzeyini hem de Güney Yunanistan’ı ziyaret ettim ve Cumhurbaşkanı Tatar ve diğer üst düzey politikacılarla tanışmayı ilginç buldum” dedi.

Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye olan bağlılığımı sürdürüyorum”… 2004 Annan Planı’ndan sonra KKTC’yi birkaç kez ziyaret ettiğini belirten Ulster Birlik Partisi Milletvekili Lord Rogan da, “Bu ayın başlarında milletvekili arkadaşlarımla birlikte Lefkoşa’ya döndüm ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Özel Temsilci Ergün Olgun ile görüştüm… Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye olan bağlılığımı sürdürüyorum” diye konuştu.

**

Gazimağusa Belediyesi, Deniz Yıldızı Apartmanları sakinlerine, binanın kullanılmasına son verilmesi yönünde ihbarname gönderdi

Laguna sakinlerine ‘can güvenliği yok’ ihbarnamesi

**

Yabancıların taşınmaz mal alımlarında alınan harçların yüzde 6’dan yüzde 12’ye çıkarılmasını öngören tüzük, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Harçlar % 100 arttı

Depremzedelere de yardım edilecek… Düzenlemeye göre, harç miktarının, toplam harcın yarısına tekabül eden yüzde 6’sı tapu harcı olarak alınacak. Tahsil edilen söz konusu yüzde 6 tapu harcının yüzde 3’ü Gelir ve Vergi Dairelerinde açılan TMK adı altındaki tazminat kalemine yatırılacak. Yüzde 2 Gelir ve Vergi Dairelerinde Konut Edindirme Birimi tarafından ihtiyaç sahiplerini konut sahibi yapabilmek için faiz farkı olarak kullanılmak üzere açılmış kaleme yatırılacak. Yüzde 1’i ise depremzedeler için Maliye Bakanlığı tarafından açılan kaleme aktarılacak.

“Olgulara göre hareket edilmeli”… İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, yabancıların taşınmaz mal alımlarında alınan harçların yüzde 6’dan yüzde 12’ye çıkartıldığını ve bu konuda yapılan tüzük değişikliğiyle de geleceği planlayacak fonlar oluşturduklarını belirtti. ‘Olaylara değil, olgulara göre hareket edilmesinin’ önemine vurgu yapan Öztürkler, yabancıların taşınmaz mal alımlarında alınan harçların yüzde 6’dan yüzde 12'ye çıkartıldığını ve burada yapılan tüzüksel değişiklikle geleceği de planlayacak fonlar oluşturduklarını belirtti.

“İki kalem de hayatiydi”… KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, yapılan düzenlemeyle oluşturulacak kaynağın bir kısmının sosyal konut yapımını öngören projelerde kullanılacağını, bir kısmının da Mal Tazmin Komisyonu için ayrılacağını kaydetti. “İki kalem de hayatiydi” diyen ve gençlerin ev sahibi olmasının iyice zorlaştığına dikkat çeken Gürcafer, Mal Tazmin Komisyonu’na gerekli kaynağın oluşturulamaması durumunda ise komisyonun kapanarak ‘KKTC’deki mülkiyet rejiminin çökeceği’ uyarısını yaptı. Gürcefer, buna göre, komisyona ayrılan kaynağın da son derece önemli olduğunu söyledi.

**

KIBRIS, halka ve üniversite öğrencilerine olası depremle ilgili düşüncelerini sordu:

Vatandaş rahat

öğrenci tedirgin

Öğrenciler korkuyor… Özellikle ev sahibi olan vatandaşlar evlerini kendileri yaptırdıkları için sağlamlığına güvendiklerini ve olası bir depremi tehdit olarak görmediklerini dile getirirken, kirada oturan üniversiteli gençler oldukça tedirgin olduklarını söyledi. Öğrenciler, deprem korkusu yaşadıklarını ancak ev sahiplerinin gerekli kontrolleri yaptırmaya yanaşmadığından yakındı.

**

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Saner, Baf açıklarında sık sık deprem olduğunu söyleyerek, “Deprem olan yerde enerji boşalır” diyerek bunun iyi bir nokta olduğuna dikkat çekti:

Bölgemizde enerji boşaldı

**

Başbakanlık Deprem Denetim Komitesi, ülkedeki tüm okulların denetlenmesine karar verdi:

Okul denetimleri Mağusa’dan başlıyor

**

Güzelyurt Belediye Başkanı Özçınar, depremin hayatın her alanında olabileceğini belirtti, tedbirin önemine vurgu yaptı:

Depreme hazırlıklı olmalıyız

**

“Ercan-İstanbul seferlerinde bir uçak biletinden bin 400 TL vergi alıyoruz, bilet nasıl ucuz olsun” diyen Bakan Arıklı, vergilerde indirim için çalışma yapacaklarını, yeni hava yolu şirketlerinin de sisteme girmeye başladığını söyledi:

İlk uçuş 16 Nisan’da

**

On Numara çekildi: 4, 6, 8, 12, 13, 16, 17, 32, 33, 37, 38, 39, 42, 45, 50, 51, 56, 60, 62, 63, 66, 71

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104