banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

1 Mart 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

CTP’li vekillerle Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu arasında yaşanan kavganın ateşi sönmeden, CTP’li vekil Barçın ile Maliye Bakanı Şan arasında tansiyon yükseldi… Meclis iki kez oturumuna ara vermek zorunda kaldı

Mecliste tartışmalı gün

CTP’li vekiller Erkut Şahali, Doğuş Derya ve Ceyhun Birinci ile Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu arasında yaşanan söz düellosu sonrasında UBP milletvekilleri salonu terk etti. Erkut Şahali’nin UBP’li vekillerin iradesine karşın Tahsin Ertuğruloğlu’nun bakan yapıldığını söylemesi ile “atanmış-seçilmiş” kavgasına dönüşen tartışmaya Doğuş Derya ve Ceyhun Birinci de katıldı. CTP’li vekiller Ertuğruloğlu’na ciddi eleştiriler yöneltirken UBP’li diğer vekiller de Ertuğruloğlu’na destek çıktı.

CTP Milletvekili Devrim Barçın, bütçenin doğru değil yalan beyanlarla yapıldığını ileri sürdü, mahalli gelirlerde öngörüsüzlük olduğunu savunarak rakamları paylaştı. Barçın, geçici işçi alınması, deprem sonrası kesinti ve ek vergilerin gündeme gelmesini ‘vicdansızlık’ olarak niteledi. Maliye Bakanı Alişan Şan da deprem süresince ülkede 2-3 hafta hayat durduğu için vergi affı yayımladıklarını söyleyerek, “vicdansızlık” suçlamasına dikkat çekip, çığırtkanlık yapmanın doğru bir hareket olmadığını kaydetti.

**

Doğum ve ölüm belgeleri online verilecek

Bakan Öztürkler, kimlik başvurularında son noktaya gelindiğini, mavi ve beyaz kimlik noktasında da adımlar atılacağını söyledi.

**

Türkiye’de meydana gelen ve 11 ili felakete sürükleyen deprem, turizm sektörünü de etkiledi. KIBRIS’a konuşan turizm acenteleri, bir an önce ülkenin durumunun netleşmesi gerektiğini vurguladı

Turizmciler huzursuz

İç piyasa tamamen durdu… Yaşanılan afetten her sektör nasibini alırken, turizm sektörü de büyük ölçüde etkilendi. Aylar öncesinden tatil planı yapıp, rezervasyon oluşturan vatandaşlar, şu an turizm acentelerini sadece rezervasyon iptali yaptırmak için arıyor. Deprem öncesi büyük doluluk oranı yakalayan acentelerde şu an durum iç acıcı görünmüyor. Ülke içi ve Türkiye’ye talep durmuşken, dış piyasaya yönelimler arttı. Turizmciler huzursuz ve önlem alınmasından ancak gereksiz panik yapılmamasından yana.

Üçüncü ülkelere rağbet arttı… Daha önce tatil tercihlerini Türkiye ve illerinden yana kullanan vatandaşlar, depremden dolayı Türkiye’ye adım atmaya korkuyor. Turizm acenteleri deprem bölgelerinde olan turlarda yüzde seksene yakın bir kayıp yaşadıklarını kaydederken, vatandaşların Türkiye’ye gitmekten çekindiğini, üçüncü ülkelere olan taleplerde artışların başladığını kaydediyor.

**

28 Şubat Sivil Savunma Günü nedeniyle yapılan kabuller ve verilen mesajlarda Sivil Savunma ve afetlere karşı hazır olunmasının önemine vurgu yapıldı:

Sivil Savunma gururumuz

Deprem için önlem alınıyor… Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı heyetini kabul eden Başbakan Üstel, “Ülkemizin deprem kuşağı bölgesinde olması, gerekli önlemleri zamanında almayı ve arama kurtarma hizmetlerini geliştirmeyi yaşamsal bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu düşünceyle hareket eden hükümetimiz, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığımızın personel ve ekipman ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması için harekete geçmiş ve bu yöndeki çalışmalara öncelik vermiştir” diye konuştu.

“Gurur kaynağımızsınız”… Cumhurbaşkanı Tatar, gün nedeniyle yayımladığı mesajında, “Kıbrıs Türk halkının bağrından çıkmış en disiplinli ve güvenilir kurumlardan biri olan, gurur kaynağımız Sivil Savunma Teşkilatı tarafından verilen hizmetin koruyucu ve kurtarıcı önlemler ile etkinlikler bütünü olması; halkımızın desteğinin ve etkin katılımının sağlanması, yurttaşların yüksek bir görev ve sorumluluk bilinciyle çalışmalara katkıda bulunması, sivil savunma hizmetlerinin başarıyla yerine getirilebilmesinin en zaruri koşullarını oluşturmaktadır” ifadelerine yer verdi.

**

Gazimağusa’nın tanınmış ve sevilen 2 ismi vefat etti

Kemal Çelik ve İsmet  Baykur’u kaybettik

**

UBP Milletvekili Sadık Gardiyanoğlu, Long Beach’deki binaların vize alarak yapıldığını belirtti:

İskele’de binalar kurallara uygun olarak yapılıyor

**

Vakıflar İdaresi, Palm Beach bölgesinde yapılacak yat limanı ve otel projesiyle Deniz Yıldızı Apartmanları’nın hiçbir ilgisi olmadığını belirtti:

Laguna’nın yeri yat limanı olmayacak

**

Dünya Bankası, Türkiye’deki depremlerin yol açtığı hasar miktarını paylaştı:

Türkiye’nin deprem zararı 34,2 milyar dolar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104