banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

3 Mart 2023 Cuma

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Türkiye’de yaşanan depremden dolayı KKTC’ye sığınan vatandaşlarla ilgili ortaya çıkan sayı tartışmasının nedenini anlattı, tartışmaya son noktayı koydu:

Resmi rakam bin 497

** Başbakan Üstel’in açıkladığı bin 500 rakamının 8 Şubat-1 Mart tarihlerini kapsayan bin 497 resmi muhaceret verisi olduğunu ifade eden Öztürkler, afet bölgesinde yaşayıp da deprem öncesi ve sırasında KKTC’de ikamet edenlerin sayısının da 6 bin 818 olduğunu açıkladı.

**

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre adanın kıyılarına geçtiğimiz aralık ayı ile 1 Ocak tarihleri arasında vuran 100 kilo Hintkeneviri miktarı günümüzde iki katına ulaştı  

Uyuşturucu kıyılarımızda

200 kilo Hintkeneviri toplandı… Açık denizlerden KKTC’nin farklı bölgelerindeki sahillerine vuran ve kaynağı henüz tespit edilemeyen kalıp halinde getirilmiş uyuşturucu miktarının 200 kiloya yaklaştığı öğrenildi. Polis Genel Müdürlüğü, aralık ayında uyuşturucuların sahile vurmaya başladığı dönemde KKTC sahillerinde bulunan uyuşturucu miktarını 75 kilo olarak açıklayarak vatandaşlara çağrıda bulunmuş ve kıyıda gördükleri şüpheli paket ve cisimleri en yakın karakola bildirmeleri istenmişti. Aynı dönem içerisinde Güney Kıbrıs sahillerine de yaklaşık 30 kilo Hintkeneviri vurmuştu.

Polise haber vermeyen suç işlemiş olur… KIBRIS’ın elde ettiği bilgilere göre; uyuşturucu paketlerinin sahillere vurmaya başladığı andan itibaren, şimdiye kadar 3 vatandaş paketlerle ilgili polise başvurdu. Bunlardan bazıları, buldukları paketleri polise götürerek teslim edip, nerede bulduğu hakkında bilgi verdi, bazıları ise gördükleri şüpheli paketin yerini polise bildirdi. Öte yandan, sahilde bulduğu uyuşturucu madde içeren paketleri alıp polise bilgi vermeyen şahıslar da oldu. Bulduğu uyuşturucu paketini polise teslim etmediği belirlenen bir kişi yargılanarak 6 yıl hapse mahkum edildi. İlgililer bu paketleri bulanların polise vermekten kaçınmalarının suç olduğunu vurguluyor.

**

 Girne Antik Limanı’nda yürütülen restorasyon çalışmaları, bölgede faaliyet gösteren esnafın umut kapısı… Limanda çalışmaların tamamlanacağı günü iple çekiyor…

Antik liman bekleniyor

“Eskisinden de güzel olacak”… Tosunoğlu İnşaat Direktörü Uğur Tosunoğlu, en kısa sürede çalışmaları bitirip Girne Antik Limanı topluma kazandırmak istediklerini söyledi. Tosunoğlu, Girne Antik Limanı’nı eskisinden de güzel günlere getirecek olmanın kendilerini motive ederek çalışma heveslerini kamçıladığını vurguladı.

Esnafın beklentisi yüksek… Jet Taxi esnafından Ahmet Polat, Girne Antik Limanı’nın yeniden hizmete girmesiyle bölgeye daha çok insanın geleceğini belirterek, limanın açılış tarihini dört gözle beklediklerini kaydetti. White Pearl Hotel Direktörü Birol Bebek de çalışmaların tamamlanmasından sonra bölgenin müşteri potansiyelinin artacağını, yerli-yabancı turistin geleceğini vurgulayarak, bu sayede işlerinin daha iyi olacağını ifade etti.

**

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, İsias Otel davasının, Adıyaman’da yıkılan tüm binalar için hazırlanan çatı davadan ayrılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi:

İsias davası, daha kapsamlı soruşturulacak

**

Halil Falyalı ve şoförü Murat Demirtaş’ın öldürülmesiyle ilgili, İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmaya ses kayıtları damga vurdu:

Halil Falyalı’yı kopardık,

İnan’ı vurmam bekleniyor

**

14 yıl boyunca Şoför Okulları Birliği Başkanlığı’nı yürüten aktif bir şoför okulu sahibi olan Barış Tilki, sektörlerinde yaşanan ciddi sıkıntıları gündeme taşıyarak yönetenleri uyardı:

Eğitimimiz yok ama

eğitim veriyoruz!

LAÜ, Türkiye’nin OHAL bölgesinden gelen depremzede öğrenciler için karar üretti:

Depremzede öğrencilere % 100 eğitim bursu verilecek

**

KKTC ve Türkiye Dışişleri Bakanlıklarını ilgilendiren konular ile dış politika gündemindeki hususlarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu

Ertuğruloğlu, Büyükelçi Feyzioğlu ile görüştü

**

Süper Loto çekildi: 8, 38, 40, 46, 49, 56

**

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104