banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

4 Mart 2023 Cumartesi

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı, trafikte şoförlere alkol dışında bir testin yapılamadığını belirtti ve ciddi bir soruna dikkat çekti:

Trafikte uyuşturucuyu saptayamıyoruz

“Pahalıymış diye aletleri alamadık”…

Yol Güvenliği Yasası’nda 80 promil olan üst limiti uzun uğraşlar sonucu 50 promile düşürebildiklerini detaylarıyla anlatan TKÖD Başkanı Avcı, şimdi de yasaya uyuşturucuyu sokmaya çalıştıklarını vurguladı. Yasa için 10 yıl uğraştıklarını, yapıldıktan sonra 20 ay da mecliste bekleyip geçtiğimiz yıl temmuzda geçtiğini söyleyen Avcı, “yasa geçti ama biz denetleyecek aletleri alamadık. Pahalıymış diye aletleri alamadık. Bunlar yapılmazsa uyuşturucuya meydan verirsiniz” dedi.

“Trafiğin resmi bir eğitim kitabı yok”…

Ülkemizde verilen trafik eğitimlerine dair halen resmi bir eğitim kitabının olmadığını aktaran TKÖD Başkanı Avcı, böyle bir durumda normal şartlar altında eğitimden bahsetmenin mümkün olmadığını belirtti. Eğitimsizliğin ciddi bir ihmal doğurduğunu ve bunun tek sorumlusunun sürücüler olmadığını söyleyen Avcı, “Bütün bu trafik kazalarında sürücülerin hatası var ama hükümetlerin de hatası var, siyasilerin de hatası var” diye konuştu.

**

İstatistik Kurumu, şubat enflasyonunu yüzde 4,65 olarak açıkladı...

Ocak-şubat HP % 7.39

İstatistik Kurumu’nun verilerine göre; 2 aylık hayat pahalılığı yüzde 7,39 oldu. Ana harcama gruplarında ise bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 35.80 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti, cep telefonu görüşme ücretlerinde yüzde yüzün üzerinde artış görüldü.

**

Akaryakıt fiyatlarının her geçen gün artması vatandaşları uygun fiyatlı elektrikli araçlara yöneltti

Akaryakıt “out”, elektrik “in”

İlgi giderek artıyor…

Elektrik ile çalışan araçların satışlarında ciddi bir artış var. Akaryakıt fiyatlarındaki sürekli artış vatandaşı arayışa itti. Özellikle ikinci el satılan Nissan Leaf marka araçlar alıcıların gözdesi konumunda. Evinde solar enerji olanlar için elektrikli araç bir nevi bedavaya seyahat anlamı taşıyor. 2022 satışları incelendiğinde bu fark hemen görülebiliyor. Şu anda ikinci el olarak piyasada satılan Nissan Leaf araçlar Ocak 2022’de sadece 2 adet satılırken, aralık ayındaki satış sayısı 29’a yükseldi. Bu grafik artmaya devam ediyor.

“100 TL’lik elektrikle ful şarj”…

Elektrikli araçlar konusunda sosyal medyada grup açan Mustafa Gürkut, elektrikli araçların yakıt anlamında akaryakıt ile çalışan araçlara göre çok daha avantajlı olduğunu kaydetti. Gürkut, “Yaklaşık bir araç 100 TL’lik elektrik bedeli ile full şarj olabiliyor ve yaklaşık 250-300 kilometre yol alınabiliyor” diyerek elektrikli araçların en önemli tercih sebebini ortaya koydu. İkinci el araç satıcıları da bunu doğrulayarak, özellikle evlerinde ya da işlerlerinde güneş paneli olan vatandaşların bu araçları tercih ettiğine vuru yaptı.

**

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde depreme dayanıklılık denetimleri başlatıldı

Hastanenin depreme dayanıklılığı ölçülüyor

**

CTP, depreme hazırlık maksatlarıyla yaratılacak kaynağın nereye harcanacağı kadar nasıl harcanacağının da önemli olduğunu belirtti, şeffaflık vurgusu yaptı

CTP’den doğal afetler için 7 maddelik öneri

**

AB Uyum Yasa Tasarıları’nı görüşmek üzere oluşturulan komitenin başkanı Oğuzhan Hasipoğlu, beklenen açıklamayı yaptı:

Hal Yasası komiteden geçti

**

Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu, Hal Yasası’nın, pazartesi günü Meclis Genel Kurulu’na sunulacak duruma getirildiğini bildirdi:

21 yıldır geçirilemeyen yasa hazır

**

Cumhuriyet Meclisi Doğal Afet ve Depremle İlgili Mevzuatın Düzenlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (AD-HOC) Komite, yasal mevzuatın düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarını tamamladı

Doğal afet ve depremle ilgili yasa önerisi hazırlandı

**

On Numara çekildi: 3, 4, 9, 13, 22, 25, 26, 32, 33, 35, 36, 38, 40, 43, 44, 50, 57, 59, 60, 65, 73, 77

** 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2023, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104