banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

7 Mart 2023 Salı

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

Flykhy-Kıbrıs Hava Yolları, ilk etapta haftada 4 sefer olacak şekilde Türkiye-KKTC uçuşlarına 16 Nisan’da başlıyor

Kıbrıs Hava Yolları uçuşa hazır

   Flykhy-Kıbrıs Hava Yolları adlı KKTC’de uçağını konuşlandıracak yeni uçak şirketinin seferler için tüm hazırlıklarının tamamlandığı öğrenildi.

   Nusret Polat, Rauf Denktaş, Mehmet Yücel’in ortağı olduğu Flykhy Invesment Ltd. şirketi 13 Mart’ta Kıbrıs Hava Yolları’nın kuruluşu ve seferleri hakkında bir tanıtım toplantısı düzenleyecek.

   Kıbrıs Hava Yolları’nın ilk etapta, 16 Nisan’dan itibaren Türkiye-KKTC arasında haftada 4 sefer düzenlemeyi planladığı bildirildi.

**

Başbakan Üstel önce depremle ilgili Meclis komitesi kurulmasını isteyen ancak dün komiteden çekildiğini açıklayan  CTP’yi eleştirdi:

Kim samimiyetsiz davrandı halkın takdirine bırakıyorum

**

Hayvancı ile üretici fiyatları savunurken halk satın aldığı süt ve süt ürünlerinin fiyatlarını inanılmaz derecede yüksek buluyor. Üreticinin 10-11 TL’ye sattığı süt halka 26.5 TL’ye ulaşıyor…

Süt fiyatı astronomik

“Fabrikanın verimliliği düşük”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, “imalatçıya 11 TL’ye gelen sütün bugün 20 TL civarında olması gerekir. 11 TL’ye alınan sütün 26 TL’ye satılmasındaki en büyük sıkıntı, bu fabrikaların verimlilik düzeylerinin düşük olmasından ve çalışan sayısının fazla olmasından kaynaklıdır” iddiasında bulundu.

“Yüzde 20 kâr marjı ile çalışıyoruz”… Koop-Süt Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erişmen, çiğ sütün zamlanması, gaz ve elektrik fiyatlarındaki pahalılık, dövizin yükselmesi, süt ambalajlarının Euro bazlı olması, hayat pahalılığının artışı ile birlikte personel maaşlarının da yükselmesinin maliyetlerini etkileyen unsurlar olduğuna dikkat çekerek, yüzde 20 kâr marjı ile çalıştıklarını açıkladı.

“Üretim maliyetleri yüksek”… Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz de, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı sütün fiyatının arttığını kaydetti. Güröz, 10.30’a alınan bir litre sütün, UHT sisteminde işletişi, kutulanması, elektrik, su, işçilik maliyetleri de 11 TL’ye geliyor” diyerek sütün fabrikadan çıkış maliyetinin 21 TL’yi bulduğunu anlattı.

“Üreticileri sübvanse ediyoruz”… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, en uygun fiyatlara ürün yetiştirilmesi konusunda görevli bir bakanlık olduklarını söyleyerek, bu bağlamda ülkede üretilen çiğ süt fiyatlarının çok yükselmemesi için gerekeni yapmaya çalıştıklarını ve üreticileri sübvanse ettiklerini belirtti.

**

Lefkoşa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Sırdaş Mobilya atölyesinde dün büyük bir yangın çıktı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle güçlükle kontrol altına alınabildi

Sanayide korkutan yangın

“Kaynak çalışması yangına neden oldu” iddiası… Yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz resmi açıklama yapılmazken, KIBRIS muhabirinin çalışan işçilerden aldığı bilgiye göre, yangın atölyenin çatı kısmında yapılan kaynak çalışması sırasında çıktı ve alevler showroom ve üretim bölümüne de sıçradı. Yangında 2 çalışan da dumandan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

**

CTP Genel Başkanı Erhürman, hükümete kamuoyunda genel bir güvensizlik olduğunu savundu; maaşlardan kesinti yapılırken, Maliye’nin giderlerinden tasarruf edilmemesini eleştirdi

CTP depremle ilgili Ad-Hoc komiteden çekildi

**

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı, 6'lı masada yaşanan krizin çözülmesiyle belli oldu; liderler, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu oy birliğiyle aday ilan etti

Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu

**

Türkiye’den sehpa içerisinde kargoyla gönderilen yüklü miktardaki uyuşturucuların KKTC’de organize bir şekilde dağıtılması olayına karışan 8 sanıktan ikisinin aleyhindeki dava karara bağlandı

Kavaz’a 3 yıl, Yıldırım’a 18 ay hapislik verildi

**

On Numara çekildi: 1, 2, 14, 21, 22, 27, 33, 34, 37, 38, 39, 43, 47, 48, 50, 51, 56, 59, 62, 64, 71, 79

**

Çılgın Sayısal Loto çekildi: 5, 7, 38, 57, 64, 66, 16, 76

**

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2023, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104