banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

8 Mart 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

Sırdaş Mobilya’da çıkan yangınla ilgili, çatıda kaynak çalışması yapan 2 kişi tutuklandı. Yangının söndürülmesinin ardından ağır bilanço da gün yüzüne çıktı. Şirket direktörü Kasapoğluları, KIBRIS’a konuştu:

Zarar büyük

“2 bin metrekarelik kısım yandı”…

Sırdaş mobilya yataklarını üreten Tel-İş Ltd. Direktörü Ahmet Kasapoğluları, işyerine ait atölyenin yatak üretim bölümünde meydana gelen yangının, kaynak çalışmasında çıkan kıvılcımın, atölyenin içinde bulunan hammaddeleri tutuşturmasından meydana geldiğini söyledi. Kasapoğluları, “Yaklaşık 12 bin metrekarelik alanımız var. Yangından dolayı 2 bin metrekarelik kısımda zarar oluştu. Diğer bölümlerde üretim devam ediyor” dedi.

Komşu işletme de zarar gördü…

Polisin yaptığı açıklamaya göre yangın Hasnihon Cyp. Otobak tamir atölyesine de sıçradı. Tamir atölyesinin yıkama bölümünde bulunan bir adet salon araç, araç yıkama, kurutma, köpük ve road balance makineleri, elektrikli süpürge, 5 adet klima dış ünitesi, 20 metre uzunluğunda profil demirden mamul çadır malzemesi ve 7 adet alüminyum pencerenin tamamen yanarak zarar gördüğü belirtildi. Ayrıca çıkan duman ve ısıdan dolayı işletmelerin tüm kapı, pencere ve duvarları zarar gördü.

**

Hristodulidis’in Brüksel’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşeceği belirtildi

Hristodulidis-Guterres görüşmesi henüz belirsiz

** Hristodulidis’in, Brüksel’deki Avrupa Konsey toplantısı çerçevesinde BM Genel Sekreteri ile de görüşme talebinde bulunduğu ve yanıt beklediği bildirildi.

**

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık bazı kooperatiflerde kontrol yapılmasına direnç gösterildiğini belirtirken, Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz ise kooperatiflerdeki sorunların çözümü için özerk yönetimin şart olduğunu söylüyor

Kooperatifler sorunlu

“Denetim bizim görevimizdir”…

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık, kooperatiflerin denetlenmesinin önemine değinerek, “Bazı yerlerde denetime karşı büyük bir direnç gösteriliyor. Beğenseler de beğenmeseler de bizim görevimiz denetimdir” dedi. Ilık, “Kooperatifler iş ve siyasetin uzun zaman örgütlenme modeli oldu ama artık değişim söz konusu. Modern çağda kooperatiflere yönetici konumunda gençlerin girmesi gerektiğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu. 

“Siyaset kooperatiften elini çekmeli”…

Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz de siyasetin kooperatifin üzerinden elini çekmesi gerektiğini ifade ederek, “213 kooperatif var, bunların temsilcileri kooperatif yönetimini belirlemelidir” diye konuştu. Güröz, “1983’ten bu yana atanan kayyumlar tarafından Kooperatif Merkez Bankası yönetiliyor. Kayyumu kim atıyor, kooperatif mukayyidi, mukayyidi kim atıyor, siyasiler.. Bizim talebimiz kooperatifler mukayyitliği özerk olmasıdır” ifadelerini kullandı.

**

Ercan-Gaziköy anayolunda dün sabah çöp kamyonu ve salon araç çarpıştı, 53 yaşındaki Sadık Özcan Topkayalı hayatını kaybetti

Topkayalı trafik kurbanı

Sebep kural ihlali…

Polis kazanın, dün sabah saat 08.00 sıralarında Ümit Ilgan’ın yönetimindeki çöp kamyonu ile dikkatsiz bir şekilde tali yola dönüşe geçmesi ve Sadık Özcan Topkayalı’nın yönetimindeki EP 712 plakalı salon araçla çarpışması sonucu meydana geldiğini açıkladı. Topkayalı, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Topkayalı’nın cenazesi bugün ikindi namazı sonrası Gaziköy’de defnedilecek.

**

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

** Kadın, ana, eş, fedakarlık, üretkenlik, sevgi demektir. Yeşil Vatan Kıbrıs Medya Grubu olarak tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gönülden kutluyoruz…

   Devlet ve hükümet yetkilileri ile sivil toplum kuruluşları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesajlar yayımladı.

**

YDÜ Akademisyenleri, “Klebsiella pneumoniae” bakterisinin 5 yıl sonra antibiyotiklere karşı tamamen direnç kazanabileceğini öngören çalışma sonuçlarını paylaştı:
 

Direnç kazanan bakteriler, ölüm oranlarını artırabilir

**

Kendileriyle barışmayan kişiyi darp edip soyduktan sonra kaçırarak hastane önüne bırakan 3 zanlının ülkede kaçak olduğu da belirlendi

Soygun zanlıları cezaevine gönderildi

**

Süper Loto çekildi: 1, 7, 27, 31, 37, 38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104