banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

13 Mart 2023 Pazartesi

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

Üst Koordinasyon Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında gerçekleştirildi

Üst Koordinasyon Kurulu toplandı

Karaoğlanoğlu Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren esnaf, yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a anlattı:

Sorun çok ilgilenen yok

“Araçlar süratli geçiyor”…

Evyco Teknoloji İşletmecisi Erol Türkmen, “yerimiz dar. Hep yol üzerinde çalışmak zorunda kalıyoruz. Geçen gün bir arkadaş işyerinin önünde araç tamir ediyordu kıl payı ölümden kurtuldu” diyerek araçların çok hızlı geçtiğini ve bu durumun çalışanlar için tehlike yarattığını söyledi. Çelik Kapı işletmecisi Mehmet Cömertpay da, daracık sokaklarda belediyeye ait araçların çok süratli kullanıldığını belirterek iki arabanın yan yana çok zor geçtiği bu yolda büyük araçların süratli geçmemesi gerektiğini vurguladı.

“Sanayi başıboş kaldı”…

Pano İmalatçısı Mehmet Şefik Özer, sanayi bölgesinin başıboş kaldığını söyleyerek üretim yapan sanayicilerin kontrol edilmesi gerektiğini ifade etti. Üretimi yapılan ürünlerin Avrupa ülkelerine de ithal edildiğini, sanayicilerin bu noktada korunmadığını kaydeden Özer, “2003 yılına kadar elektrik kutusu imalatı yapıyordum. Bunun için özel makinelerimiz var bu noktada büyük yatırımlar yapmıştık. Sonra bu ürünler Çin’den daha ucuza gelmeye başladı biz üretimi durdurduk. Denetim yok, kontrol eden yok. İlk kez KIBRIS Gazetesi gelip buradaki sıkıntılarımızı sordu” dedi.

**

Sanayi bölgelerindeki sorunların çözümü için Organize Sanayi Bölgeleri Yönetim Kurulu oluşturuldu

Sanayi bölgelerinin sorunlarını

yeni yönetim kurulu çözecek

Sanayi Bölgeleri Yönetim Kurulu’nda, KTEZO, KTTO, KTSO, KTBB ve ilgili bakanlığın temsilcileri yer alacak, ayrıca her sanayi bölgesinin kendi yönetim kurulu da olacak.

**

Dövizin yükselişi ve talep kiraların yükselmesine neden oldu

Kiralar büyük dert

Kiralar çıldırdı…

Dövize endeksli ev fiyatları her geçen gün artarken, kiralar da aldı başını gidiyor. Kiracılar, dövize endeksli kiralar karşısında ne yapacağını bilmiyor. Asgari ücretin net 11 bin 800 TL olduğu günümüzde ev kiralarının astronomik rakamlara ulaşması, vatandaşı canından bezdiriyor. 2+1 dairelerin kirası 300, 1+1 olanlar bile 200 sterlinden kiralanıyor. Vatandaşlar, “Tek odaya dahi 3+1 kirası istiyorlar. Çoğuna ev demeye bin şahit ister” diyerek kira fiyatlarının yüksekliğinden dert yandı.

Bir evde 4-5 öğrenci kalıyor…

Her öğrencinin hayali olan üniversiteyi kazandığı şehirde ev kiralamak ise günümüz koşullarında sadece hayal olarak kalıyor. Eğitim adası olarak görülen ülkemizde en çok da ev kiraları üniversite öğrencilerinin canını yakıyor. KIBRIS’a konuşan öğrencilerin çoğu eve çıkmak istediklerini fakat yüksek kiralar nedeniyle bunu yapamadıklarını belirtti. Bazı öğrenciler ise kiraların astronomik rakamlara ulaşmasından dolayı 4-5 arkadaşla birlikte eve çıkma formülünü uyguladıklarını anlattı.

**

Meclis heyeti Bahreyn'de 137 ülke ile birlikte Dünya Parlamentolararası Birlik toplantısına katıldı

KKTC bayrağı Bahreyn’de dalgalandı

“Kendimizle gurur duyduk”…

Heyette yer alan DP Genel Sekreteri ve Girne Milletvekili Serhat Akpınar, KKTC bayrağının 137 ülke bayrağı arasında yer almasından dolayı duyduğu memnuniyeti sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla dile getirdi; “Kendimizle gurur duyduk” dedi. Akpınar, ay yıldızlı bayrağımızı Bayreyn’de Inter Parlamenterler Birliği toplantısında dünya ülke bayrakları arasına almayı başardık ya! Sonrası, Dünya kabulünde canla başla kendimizi kabul ettirmeye devam edeceğiz” dedi.

**

TC Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Lefkoşa Büyükelçiliği işbirliğinde deprem şehitleri için Kalkanlı’da fidan dikimi yapılacak:

Toprağa düşen canlarımızı unutmayacağız

**

Sağlık Bakanı Altuğra, 2020 yılında yanan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile ilgili beklenen açıklamayı yaptı:

Kalp Damar Cerrahisi Servisi yakında hizmete girecek

**

GKK Afet Yardım Görev Birliği, deprem bölgesindeki yaraların sarılması için çalışmalarını sürdürüyor:

Çalışmalarımız aynı gayretle devam ediyor

**

Şans Topu çekildi: 9, 15, 19, 23, 33, 8

**

Süper Loto çekildi: 2, 31, 34, 35, 45, 50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104