banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

14 Mart 2023 Salı

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

Haspolat Sanayi Bölgesi’nde kullanım suları arıtılmadan dereye bırakılıyor, bölgede elektik yetersizliği var. Sanayiciler, yeni yasa ile bölgenin sorunlarının çözülmesini talep ediyor

Pis su dereye akıyor

“Hayvanlar pis suyu içiyor”… Haspolat Sanayi Danışma Kurulu Başkanı ve Arnet Ltd. Direktörü Aydın Ahmet Raşit, bölgede daha önceden su drenaj kanalizasyonu olduğunu, yağmur suyunu taşıyıp dökebilme anlamında işlev verdiğini ifade ederek, “Rumlar arıtma tesisi kuracaktı, altyapısı hazırdı biz geldiğimizde” dedi. Bunların hepsinin iptal edildiğini ve fabrikaların tuvalet, mutfak gibi kullanım suyunun olduğu gibi arıtılmadan dereye aktığına dikkat çeken Raşit, derenin sağdan soldan taşmaya başladığını, bölgede hayvancılık yapan insanların hayvanlarının da o sudan içtiğini söyledi.

“Elektrik olmadan üretim olmaz”… Darem Şirketler Grubu Genel Müdürü Ferit Cengiz, Sanayi bölgesi olmasına rağmen bazı işyerlerinde trafolarda güç yetersizliği yaşandığını, Sanayi Dairesi ile KIB-TEK’in ihaleye çıkıp yeni trafo yaptıramadığı için elektriği olmayan parseller olduğunu kaydederek “Üretim yapacağız ama elektriğimiz yok, burası sanayi bölgesi, burada elektrik olmadan üretim olmaz” vurgusu yaptı.

**

Cumhurbaşkanı Tatar, TDT Genel Sekreteri ile görüştü

“Kısıtlamaların kaldırılmasını ele alıyoruz”

**

Meclis Genel Kurulu’nda hükümet ve muhalefet arasında yine tartışma çıktı… Çadırda eğitim ve KTMMOB yasası Meclis’i gerdi

Rapor ve çadır kavgası

“İhtiyaç öngörü ve planlama”… CTP Başkanı Tufan Erhürman, yağmur nedeniyle çadırda eğitimin başlayamaması konusunda eleştiride bulundu, ihtiyacın öngörü ve planlama olduğunun altını çizdi. Erhürman, temel hedefin, çocukların yüz yüze eğitimden mahrum edilmemesi olduğunu vurguladı.

“Çadır ülkenin gerçeğidir, yüzleşmeliyiz”… Çadırda eğitim eleştirilerini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlıkların sunduğu projelerin maddi imkansızlıklar nedeniyle yapılamadığını söyleyerek, “Çadırlar ülkenin gerçeğidir, bununla yüzleşmek gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“Yasa geri çekilmediği için rapor ortada yok!”… Okulların depreme karşı dayanıklı olup olmadığına ilişkin Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin hazırladığı raporun hükümete sunulmaması konusunda eleştiri yapan Erhürman, “KTMMOB, birliğin yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin yasa önerisi Meclis’ten geri çekilmediği için şu andaki hükümetle kurduğu bütün ilişkileri askıya aldı” dedi.

“Rapor bir nevi şantaj malzemesine dönüştürüldü”… UBP Grup Başkan Vekili Özdemir Berova, “Rapor milletvekillerinin verdiği bir önerinin geri çekilip çekilmemesine bağlamıştır. Bu konunun bir nevi şantaj malzemesine döndürülmüş olduğunu gösterir. Kamu kurumu niteliğindeki bir örgütün yönetimi hiç çekinmeden böyle önemli bir konudaki raporun teslimiyetini buna bağlaması tuhaflıktır, akıl tutulmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

**

Flykhy’nin (Kıbrıs Hava Yolları) tanıtımı dün akşam yapıldı ve 16 Nisan’da uçacak uçağın adı da açıklandı

Uçuşları ‘Melekler Takımı’ yapacak

Mayıs ayında charter seferler de başlayacak… Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın ‘Melekler Takımı’ adını taşıyacak Airbus A 320 uçağı 16 Nisan Perşembe günü 174 yolcusuyla İstanbul Havalimanı’ndan Ercan Havalimanı’na ilk tarifeli uçuşunu yapacak. Fly Kıbrıs Hava Yolları başlangıçta, İstanbul’a karşılıklı 2 sefer, Ankara ve İzmir’e ise günde karşılıklı 1 sefer düzenleyecek. 21 Mayıs itibarıyla ise Erbil, Tahran, Priştine, Amman ve Bakü’den Kuzey Kıbrıs’a charter seferler ile uçuşlar başlayacak.

**

Başbakan Üstel, bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile görüşecek

Ankara’da önemli zirve

**

UBP Milletvekili Hasipoğlu, Hal Yasası’nın, gıda güvenliğinin iyileştirilmesi ve ürünlerin fiyatlandırılmasına kurallar getirdiğini kaydetti

Hal Yasası Meclis’ten geçti

**

Sağlık Bakanı Altuğra, 2016’da yanan Devlet Kimya Laboratuvarı binasının depreme dayanıklı olarak tadil edileceğini açıkladı

Devlet Kimya Laboratuvarı eski

binası yeniden hizmete girecek

**

On Numara çekildi: 3, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 25, 26, 31, 34, 35, 36, 41, 44, 45, 52, 58, 63, 69

**

Çılgın Sayısal Loto çekildi: 5, 30, 78, 81, 83, 90, 62, 21

**

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104