banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

15 Mart 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

Ülke ekonomisi için büyük önem arz eden sanayi bölgelerinin ortak sorunları Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nde de karşımıza çıkıyor. Ağır vasıtaların geçtiği yol denilen çukurlarla dolu güzergahı görenler şok oluyor…

Kirli sanayide asfalt yol yok!

Sorunlar yumağı… Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nde, başta yol olmak üzere birçok alt yapı sorunu var. Yağışlı havalarda sanayi bölgesi göl oluyor. Konteynır sayısı yetersiz olduğu için çöpler etrafa yayılıyor. Kanalizasyon da büyük sorun, esnaf pis kokudan çok şikayetçi. Bölgenin aydınlatma ve güvenlik zaafiyeti de dikkat çekiyor.

“Sanayici, kendi haline terk edildi”… Esnaf, bölgenin, günümüz şartlarına uygun altyapıya sahip, üreten sanayicinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Esnafın ortak kanaati, sanayi bölgelerinin, yetki karmaşası, kaynak sıkıntısı ve siyasi istikrarsızlıklar sonucu kendi haline terk edilmesi.

**

İstatistik Kurumu’nun “2022 Hanehalkı İşgücü Anketi” sonuçları açıklandı:

KKTC’de işsizlik yüzde 6,3

** Verilere göre, işsizlik oranı erkeklerde yüzde 5,1 kadınlarda ise yüzde 8,6 olarak hesaplanırken; en yüksek işsizlik yüzde 9,7 ile Lefke’de, en düşük işsizlik ise yüzde 4,6 ile Lefkoşa’da kaydedildi. 15-24 yaş grubundaki genç nüfusun işsizliği ise yüzde 19,2 olarak hesaplandı.

**

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile Başbakan Üstel Ankara’da KKTC alt yapı projelerini, Mali ve İktisadi Protokol imzalanması çalışmalarında gelinen noktayı, deprem yaralarının nasıl sarılacağını, işbirliği yapılan ve yapılacak olan diğer alanları ve Kıbrıs konusunu ele aldı…

Protokol Nisan’da

** Oktay-Üstel görüşmesinde devam eden Türkiye-KKTC 2023 yılı Mali ve İktisadi Protokol görüşmelerinde gelinen nokta değerlendirildi ve KKTC ekonomisi için çapa olma özelliği de taşıyan söz konusu protokolün önümüzdeki ay imzalanmasında mutabık kalındı.

** Varılan diğer önemli mutabakat da Lefkoşa’da inşa edilecek 500 yataklı yeni Devlet Hastanesi ile ilgili çalışmaların ileri götürülmesi konusunda oldu.

** Girne Askeri Hastanesi’nin inşaatını bu yıl tamamlayacaklarını söyleyen Oktay Kuzey Kıbrıs belediyelerinin reform destek paketlerinin ödemelerinin tamamlandığını, belediyelere verimli bütçe yönetimi yönünde desteklerin sürdürüleceğini, ihtiyaç duyulan ek finansal kaynakları da sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

** Türkiye Cumhuriyeti devleti yetkilileri ile az önce gerçekleştirdikleri toplantının son derece hüzünlü bir atmosferde ama son derece olumlu geçtiğini söyleyen Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkililerinin ve hükümetinin Kıbrıs Türk halkına ilişkin gerek siyasi, gerek ekonomik her alandaki desteğinin şartlar ne olursa olsun artarak devam edeceğini yeniden teyit etmesinin kardeşlik hukukun büyüklüğünün de göstergesi olduğunu belirtti.

**

Koruçam tamamen KKTC yasalarına tabi Maronitlerin yaşadığı bir köy. Köyde KKTC’nin onayı, AB’nin finansmanı BM Kalkınma Programı’nın aracılığı ile bir “İşbirliği Merkezi” inşa edildi ama AB 18 Mart’ta yapılacak açılışa KKTC’den hiçbir yetkiliyi konuşmacı olarak davet etmiyor

Diplomatik skandal…

“Son derece saygısız bir davranış”… Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, 18 Mart’taki açılışta ev sahibi olarak Kıbrıslı Türk yetkililerin konuşmasına yer verilmeyecek olmasını son derece saygısız bir davranış olarak nitelendirdi. Olgun “Bu açılışta konuşmacı olarak AB’nin direktör seviyesindeki temsilcisi Mario Nava, projeyi uygulayan taraf olarak UNDP’nin temsilcisi Jakhongir Khaydarov ve Maronit Cemaati’nin Rum Meclisi’ndeki seçilmiş temsilcisi konuşacak. Ev sahibi olarak Kıbrıs Türk tarafından hiçbir konuşmacı yok. AB son derece saygısız bir davranış içerisinde” dedi.

**

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman eğer erken seçim kararı alınmazsa anayasaya göre boşalan bir milletvekilliği için Haziran’da ara seçime gidilmesi gerektiğin belirtti ve vurguladı:

Aklın yolu erken seçim kararıdır

**

Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Halil Talaykurt, temel tüketim maddelerinde fiyat denetlemesi yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu’nun etiket tüzüğünü çalıştırması gerektiğini açıkladı:

Fiyat denetimi için etiket tüzüğü şart

**

Tıp Bayramı nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi, mesajları yayımlandı

Tıp Bayramı kutlandı

Haberin detayları iç sayfalarda…

**

10 kiloluk ev tipi tüp gaza önceki gün itibarıyla 30 TL’lik artış yapıldı

Tüp gaz 285 TL oldu

**

Evin önünde park halindeki araç üzerine yanıcı madde dökülerek ateşe verildi, polis iki kişiyi tutukladı

Dipkarpaz’da araç kundaklandı

**

Süper Loto çekildi: 12, 19, 35, 36, 55, 57

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2023, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104