banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner90
banner99

Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu, sanayi bölgelerinde yaşanan sorunların çözümü için Organize Sanayi Bölgeleri Komisyonu oluşturulduğunu açıklayarak, yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç olduğunu vurguladı:

Sorunların çözümü Komisyon’da

“Yasa, sorunları çözmek için yeterlidir”… KIBRIS’ın ‘Sanayi bölgeleri dosyası” isimli yazı dizisinde dile getirdiği sanayi bölgelerinin sorunlarıyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Bakan Amcaoğlu, bu bölgelerde yaşanılan sorunların 20/2022 tarihli Organize Sanayi Bölgeleri Yasası sonrasında oluşturulmaya başlanan Organize Sanayi Bölgesi Komisyonu’nun yapacağı çalışmalarla giderileceğini belirtti, “Bu yasa çok açık bir şekilde, var olan ya da olası sorunları çözmek konusunda yeterlidir” dedi.

“Batıda da yeni bölgelere ihtiyaç var”… Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, ülkenin batı bölgesinde yeni organize sanayi bölgelerine ihtiyaç olduğunu söyleyerek, altyapısı tamamlanmamış olan Güvercinlik Sanayi Bölgesi gibi noktaların da geliştirmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Amcaoğlu, bu noktadaki projelerin hazırlanmış olduğunu, kaynak çalışmalarının ise tamamlanma aşamasında olduğunun altını çizdi.

**

AB’nin finans sağlaması ile temeli 30 Eylül 2021’de atılan Koruçam’daki Maronitler’e hizmet verecek bina, bugün Türk konuşmacıların da katılımı ile açılıyor

Dayanışma Merkezi heyecanı

Koruçam’daki açılışta Maronit, AB ve BM yetililerinin yanı sıra Koruçam köyünün bağlı olduğu Lapta Alsancak Çamlıbel Belediyesi, Belediye Başkanı Fırat Ataser ile AB toplantılarına katılan Girne UBP Milletvekili Özdemir Berova da birer konuşma yapacak.

**

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Heyeti Üyesi Tansel Fikri ve eski müzakereci Osman Ertuğ, KKTC’nin TDT Olağanüstü Zirvesi’ne katılmasını değerlendirdi:

Tarihi katılım

“KKTC bir gerçektir”… Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Biz ilk defa kendi anayasal adımız olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı ile bu toplantıda yer aldık” diyerek bunun bizler için tarihi bir toplantı olduğuna vurgu yaptı. Tatar, “Herkes yavaş yavaş şunu görmeye başladı; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir gerçektir. Biz bunu liderlere ifade ettik” diye konuştu.

“Kararlı bir duruş sergilemeliyiz”… Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Devletimize sahip çıkmamız ve tanınma noktasında kararlı bir duruş sergilememiz gerekir. Bunu dünyaya haykırmaya devam edersek, asla ve asla bu yoldan geri dönmeyeceğimizi ve her türlü bedeli ödemeye de hazır olduğumuzu hissettirdiğimiz sürece bu devletin tanınması kaçınılmazdır” dedi.

“KKTC için birlikte mücadele edilmeli”… Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Heyeti Üyesi Tansel Fikri, KKTC’nin tanınma mücadelesinde halkın sessiz ve hareketsiz kaldığını ifade ederek, “Tüm siyasi partilerimiz bir araya gelerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için mücadele etmelidir” görüşünü dile getirdi.

“Sesimizi dünyaya duyurduk”… Eski müzakereci Osman Ertuğ, “Uluslararası alanda sesi kısıtlanan Kıbrıs Türkü’nün sesinin uluslararası toplum içerisinde duyurulabilmesi çok önemlidir. Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız konuştu; KKTC’yi tanıyın, izolasyonları kaldırın… Egemen eşitliğimizin uluslararası kabulü sonunda oluşacak zemin üzerinde diyaloğa hazırız dediler ve sesimizi dünyaya duyurdular” dedi.

**

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen TDT Olağanüstü Zirvesi’nde üye ülkelerin devlet yetkilileriyle görüştü

Samimi ilişkiler geliştirildi

Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleşen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi’ne katılarak konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, teşkilata üye ülkelerin devlet yetkilileriyle de sohbet etme fırsatı buldu. Cumhurbaşkanı Tatar’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile yaptığı samimi sohbetler dikkat çekti.

**

Dünya değişiyor, yıllar akıp gidiyor Başkent Lefkoşa’nın kaderi değişmiyor. Dün öğleden sonra aniden bastıran şiddetli sağanak yağışa kentin altyapısı yine yetersiz kaldı..

Lefkoşa sokakları göle döndü

Lefkoşa’nın bazı bölgelerinde altyapı yağmur sularını tahliyeye yetersiz kalınca yollar ve sokaklar göle döndü. Vatandaş yağmur sularının ev ve işyerlerini basmaması için seferber olurken, Meteoroloji bugün için de şiddetli yağış uyarısı yaptı.

**

DP Genel Sekreteri ve Milletvekili Serhat Akpınar, 146’ncı Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı’ndaki izlenimlerini ve BM Kalkınma Programı aracılığı ile Maronitlerin yaşadığı köyde inşa edilen ‘İşbirliği Merkezi’ ile ilgili görüşlerini paylaştı:

Uzlaşı dili ve kanalları her zaman açık olmalı

**

Gazimağusa’da 1 kilo 800 gram ağırlığında uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyle suçüstü yakalanan 36 yaşındaki M.Y., 1 hafta daha poliste tutuklu kalacak

Yaklaşık 2 kilo uyuşturucuyu sahilde bulup, aracına sakladı

**

On Numara çekildi: 1, 4, 14, 15, 30, 44, 46, 49, 51, 52, 53, 54, 56, 61, 62, 64, 72, 74, 75, 76, 77, 79

**

Gazeteniz KIBRIS, bugün 16 sayfalık haftalık magazin eki YASEMİN ile birlikte 48 sayfa… Bayinizden istemeyi unutmayın…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104