banner6

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri

banner37

22 Mart 2023 Çarşamba

Kıbrıs Gazetesi Günün Manşetleri
banner150

banner150 banner150

11 ayın sultanı Ramazan ayı yarın başlıyor. Vatandaş, iftar ve sahur sofralarını nasıl kuracağının derdine düştü. KIBRIS’ın araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin en basitinden sahur ve iftar maliyeti toplamda 2 bin TL’yi geçiyor

Ramazan sofrası çok pahalı

Sahur 994, iftar bin 16 TL… Sahurda hem tok tutacak, hem de besin değeri yüksek gıdalar tüketmesi önerilen bir vatandaşın sahur için yapacağı peynirinden zeytinine, yeşilliğinden baklagiline kadar alışverişin maliyeti 994 TL’yi bulurken, iftar menüsünde yer alacak etli ya da tavuklu ana yemek, pilav, salata, çorba ve tatlı gibi gıdaların maliyeti de bin 16 TL ediyor.

**

Ramazan’a yarın hoş geldin diyoruz

İslam aleminin özlemle beklediği Ramazan ayı yarın başlıyor. Bu akşam Teravih namazı kılınacak ve yarın sabah ilk sahur yapılacak. Din görevlisi Oğuz Metiner’in KIBRIS Gazetesi için hazırladığı ‘Ramazan Sayfası’ ay boyunca sizlerle olacak.

**

Diyetisyen Orhan Özdengiz, iftar ve sahurda nasıl beslenilmesi veya beslenilmemesi gerektiğini KIBRIS’a anlattı:

Sahura mutlaka kalkın, iftarı su ve hurmayla açın

İlaç kullanan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde oruç tutmaları gerektiğini vurgulayan Özdengiz, protein, su ve şeker dengesine de dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

**

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk ve DAÜ-SEN Başkanı Ercan Hoşkara, DAÜ’de 500 milyon TL’ye ulaşan bütçe açığını kapatmak için gerekli adımların atıldığını açıkladı:

Aşılamayacak bir kriz yok…

“Gerekli adımlar atıldı”… DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Dr. Erdal Özcenk, “Bu kurumumuza sahip çıkmamız gerekiyor. Üniversiteye bin 200 yabancı öğrencinin kayıt yapması beklenirken, bu rakam 450’de kaldı. Kayıt sayısı beklenenin altında olunca, öngörülen bütçe açığı arttı. Kriz, her yerde olduğu gibi, DAÜ’de de var. Aşılamayacak kriz yok. İrademizi ortaya koyduk. Tedbirler almaya başladık. Paydaşlarla birlikte krizi aşacağız, 2011’de de kriz vardı, aşıldı” dedi.

“Çözüm için reçete belli”… DAÜ-SEN Başkanı Ercan Hoşkara, mali sorunların yalnızca DAÜ’de değil, ODTÜ’de de, İTÜ’de de var olduğuna dikkat çekti ve “DAÜ’de ciddi adımlar atılmalıdır. Çözüm için reçeteler bellidir. DAÜ yönetim açısından kendi verimliliğini artırmalıdır. Performansa dayalı bir düzenlemeye geçilmelidir. Tüm paydaşlar bir araya gelir ve uzlaşırsa, ortada aşılamayacak bir kriz yok” şeklinde konuştu.

**

Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği, Ercan’da yeni terminal binasında kendilerine yer verilmemesinden dolayı dün sabah başlattığı grevi, Başbakan Üstel’le yaptıkları görüşme sonrasında pazartesiye kadar gündemden kaldırdı

Taksiciler ücretsiz yer istiyor

Sorunlarına çözüm bekliyorlar… Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği Başkanı Seydi Vakkas Polat, yeni terminal binasının bitmek üzere olmasına rağmen kendilerine hâlâ bir yer verilmemesi ve ilgili firmanın çok yüksek kira bedelleri talep etmesinden dolayı dün grev başlattıklarını ifade etti. Polat, “Gün içinde Başbakan Ünal Üstel ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile görüştük. Sorunu çözmeye çalışacaklarını söyledikleri için grevi askıya aldık. Pazartesi gününe kadar olumlu bir cevap vermezlerse pazartesinden sonra süresiz grevimizi devam ettireceğiz” dedi.

Yarın görüşülecek… Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği’nin dün başlattığı, sonradan askıya aldığı grevle ilgili sorunun çözümü için perşembe günü saat 10.30’da, Başbakan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili firmanın hukukçularının da yer alacağı bir toplantı gerçekleştirilecek. Hükümet yetkilileri, cuma günü de Ercan Havaalanı Taksiciler Birliği’yle görüşecek.

**

Meclis’te dün ülke sorunları tartışıldı

Amcaoğlu: Elektrikle ilgili projeleri hep birlikte ele almak gerek

Şahiner: İhalesiz yapılan her bir iş üzerimizde kara bir leke olarak durmaktadır

Talat: Depremden önce de okulların tavanı çöktü

Çavuşoğlu: Bu koltuklardan çok CTP geçti, siz neden bir okul yapmadınız

**

UBP Milletvekili Küçük, olası depreme karşı kaynak arayışındaki Meclis özel komitesinden çekilen CTP ve maaş kesintilerine karşı üyelerine form doldurtan sendikaları eleştirdi:

1995’te neden itiraz etmediniz?

**

Yatırım Danışmanı Özgür Yeleğen, Dünya ekonomisindeki durumu değerlendirdi

**

Süper Loto çekildi: 11, 17, 19, 29, 45, 55

**

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104