banner6

Kıbrıs Gazetesi Kültür Sanat

banner37

12 Ocak 2023 Perşembe

Kıbrıs Gazetesi Kültür Sanat
banner99

İpek Akol, “Düşümdeki Kıtaya İpeksi Bir Yolculuk” adlı ilk kitabını yoğun katılımla tanıttı
 

Akol, kitabını okurlar için imzaladı

   İpek Akol’un “Düşümdeki Kıtaya İpeksi Bir Yolculuk” adlı ilk kitabı Işık Kitabevi’nde tanıtıldı.
   İpek Akol, imza ve tanıtım etkinliğine ilgi gösteren okurları ile sohbet etti, kitabını imzaladı.
   Kitabında gezdiği ülkeleri ve deneyimlerini paylaşan Akol, dünyayı “gizemli bir hazineye” benzeterek, bu hazineyi keşfetmek için insanın bol bol gezmesi gerektiğini savunuyor.
   Akol, kitabını şu ifadelerle anlatıyor:
   "Dünyayı gizemli bir hazineye benzetiyorum. Farklı diller, dinler, ırklar ve kültürlerle birlikte, sırlarla dolu kocaman bir hazine. Bu uçsuz bucaksız hazineyi keşfettikçe, daha çok gezmek ve görmek istiyorum. Gördüklerimi ve yaşadıklarımı hafızama kazırken, bir yandan da anılarımı yazıyorum küçücük not defterime, attığım her adımda. Baş başa kaldığım anlılarla yüklü defterim duygularıma ortak olurken, mutlulukla karışık bir hüzün kaplar içimi her yolculuk bitiminde..."
  

**

“Geleceğin Meslekleri” konulu seminer düzenlendi
 

   Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Ersoy ve Araştırma Görevlisi İbrahim Emre Sugel, Polatpaşa Lisesi’nde “Geleceğin Meslekleri” konulu seminer verdi.
   DAÜ’den verilen bilgiye göre, Polatpaşa Lisesi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Hüsen Ünivardır önderliğinde organize edilen seminerde, Ersoy tarafından geleceğin mesleklerine odaklı profiller, yetkinlikler ve becerilerin altı çizilerek, yeni gelişen iş sahalarına dikkat çekildi.
   Ersoy, yaptığı sunumda, öğrencilerin bu yeni meslekler için kendilerini hangi alanlarda geliştirmeleri gerektiğine yönelik bilgiler paylaştı.
   Araştırma Görevlisi Sugel ise dijital hayatın dönüştüreceği alanlara dikkat çekerek, gelişen iletişim teknolojileri, metaverse, oyun tasarımı ve endüstri 5.0’ın getireceği mesleki yeniliklere vurgu yaptı.

 

**

“Liderlerimize Saygı” isimli  piyano resitali düzenlenecek
 

   Başbakan Yardımcılığı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, “KKTC’nin Güzel Sanatlarda Olağanüstü Yetenekli Çocukların Devlet Tarafından Yetiştirilmeleri Yasası” kapsamında eğitimine katkıda bulunduğu piyanistler Görsev Tepe ile Eser Öktem’in piyano resitalini halka sunuyor.
   Yazılı açıklamaya göre, piyano resitali “Liderlerimize Saygı” adıyla Dr. Fazıl Küçük ve Rauf R. Denktaş’a ithafen, yarın saat 19.00’da İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde yer alacak.
   KKTC himayelerinde yüksek lisans eğitimine başlayan Görsev Tepe ile yüksek lisans eğitimini 2016 yılında tamamlayan Eser Öktem’in saat 19.00’da başlayacak piyano resitalinde önce Görsev Tepe ardından da Eser Öktem sahne alacak.
   Resital programında, Piyanist Görsev Tepe’nin aranjmanını yapıp yorumladığı Kıbrıs Türk Müziği Uyarlamaları ile L. van Beethoven ve F. Chopin’in eserleri ve Piyanist Eser Öktem tarafından J. S Bach, L. van Beethoven ve C. Debussy’nin eserleri yer alacak.

 

**

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, UI Green Metric Dünya Üniversiteleri sıralamasında; Dünyanın 71. Türkiye’nin 2. en sürdürülebilir üniversite kampüsü

 

UKÜ Dünyada ilk 100’de
 

   Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), akademik yerleşkelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric World University Rankings’in açıkladığı sıralamada Dünyanın 71’inci, Avrupa’nın ise 29. en sürdürülebilir kampüsü oldu. Değerlendirmeye katıldığı 5 yıl boyunca hızlı yükselişine devam eden UKÜ, bu yılda Kıbrıs’tan dünya sıralamasına giren tek üniversite oldu.
   UKÜ’de yapılan sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve UI GreenMetric World University Rankings’in sıralamasını değerlendiren UKÜ Mütevelli Heyeti Danışmanı ve Sürdürülebilir Kampüs Ofisi sorumlusu Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, sürekli olarak yükselen bir trendle devam eden sürdürülebilirlik çalışmalarında öğrenci, personel ve öğretim üyesi katkısının öncelik olduğunu ifade ederek, UKÜ Kampüsü’nün sürdürülebilirlik alanında Kıbrıs adasının gurur duyacağı bir noktaya geldiğine dikkat çekti. UKÜ’nün sürdürülebilirlik alanında, 2009 yılından beri ciddi çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Prof. Dr. Abbasoğlu, yapılan çalışmaların birçoğunun Birleşmiş Milletlerin 2016 yılında belirlediği “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” için belirlenmiş 17 madde ile paralel ilerlediğine vurgu yaptı. Mütevelli Heyeti’nin vizyonu çerçevesinde, Sürdürülebilir Kampüs Ofisi tarafından koordine edilen ve ağırlıklı olarak öğrenciler tarafından yürütülen projeler ortaya çıktığını belirten Abbasoğlu; “Burada hedef, hem UKÜ ailesinin sürdürülebilir bir kampüse sahip olmasını sağlamak hem de Kuzey Kıbrıs toplumunun sürdürülebilirlikle ilgili bilincini artırmaktır” dedi.
   UKÜ olarak birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerine vurgu yapan Abbasoğlu, UI GreenMetric World University Rankings özellinde bulunan 6 farklı başlıkta, daha önce gelişme sağlanan enerji, su yönetimi, ulaşım başlıklarındaki seviyeyi yukarıya çekmenin yanı sıra, bu yıl eğitim ve araştırma başta olmak üzere atık yönetimi ve altyapı alanlarında da alınan puanları artırmayı başardıklarını belirtti.
   Sürdürülebilirlik vizyonu belirlenirken hedefin herhangi bir değerlendirme kuruluşu tarafından değerlendirilmek olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Abbasoğlu, “Gelinen noktada uluslararası ve saygın bir kuruluşun bizleri değerlendirmesi ve bu değerlendirme neticesinde sürdürülebilirlik dalında Kıbrıs adasının en iyi ve bölgenin en iyi kampüslerinden birisi olduğumuzun teyit edilmesi mutluluk vericidir” dedi.
   Prof. Dr. Abbasoğlu sözlerinin sonunda, bundan sonraki hedefin; su kullanımında başarılan % 100 geri kullanımın sürecinin gerek organik gerekse inorganik atıklarda da başarılması, her geçen gün artan yeşil altyapı projelerinin sürdürülmesi ve enerji ve çevre alanında karbon nötr kampüs olma hedefine ulaşılması olduğu değerlendirmesini yaptı. Bu vizyonun, şu anda gerek AB’nin Yeşil Mutabakat’ı gerekse Birleşmiş Milletlerin gelecek planlamasında yayınladığı 17 “sürdürülebilirlik” hedefi ile uyumlu olduğuna dikkat çeken Dr. Abbasoğlu, sürece katkı koyan UKÜ ailesine ve ulusal ve uluslararası paydaşlara teşekkür etti.
  

**

80. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu
 

   Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association) tarafından bu yıl 80'incisi düzenlenen Altın Küre Ödülleri'ni (Golden Globe Awards) kazananlar açıklandı.
   En iyi senaryo ve müzikal/komedi filmi ödüllerini kazanan "The Banshees of Inisherin" filmiyle müzikal/komedi dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü de Colin Farrell aldı.
   En iyi yönetmen ödülünü kazanan Steven Spielberg'in otobiyografik filmi "The Fabelmans" drama dalında en iyi film ödülü alarak kazananlar arasında yer aldı.
   Televizyon kategorisinde ise komedi dalında "Abbott Elementary", drama dalında "House of the Dragon" ve mini dizi dalında T"he White Lotus" ödül kazananlardan oldu.
   Televizyon ve sinema olmak üzere iki kategoride verilen ödüllerin sahipleri şöyle listelendi:

 

Sinema
Drama Dalında En İyi Film: The Fabelmans
En İyi Yönetmen: Steven Spielberg (The Fabelmans)
Müzikal/Komedi Dalında En İyi Film: Banshees of Inisherin
En İyi Yabancı Film: Argentina, 1985 (Arjantin yapımı)
En İyi Animasyon: Guillermo del Toro’s Pinocchio
En İyi Senaryo: Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)
En İyi Orijinal Şarkı: Naatu Naatu (Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj)
En İyi Orijinal Film Müziği: Babylon (Justin Hurwitz)
Müzikal/Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)
Müzikal/Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)
Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett (Tár)
Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Austin Butler (Elvis)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)

 

Televizyon
En İyi Televizyon Draması: House of the Dragon
En İyi Mini Dizi/Televizyon Filmi: The White Lotus
Müzikal/Komedi Dalında En İyi Televizyon Dizisi: Abbott Elementary
Müzikal/Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Müzikal/Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Jeremy Allen White (The Bear)
Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Zendaya (Euphoria)
Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Kevin Costner (Yellowstone)
Mini Dizi/Televizyon Filminde En İyi Kadın Oyuncu: Amanda Seyfried (The Dropout)
Mini Dizi/Televizyon Filminde En İyi Erkek Oyuncu: Evan Peters (Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Müzikal-Komedi/Drama Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Julia Garner (Ozark)
Müzikal-Komedi/Drama Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Mini Dizi/Televizyon Filminde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Mini Dizi/Televizyon Filminde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Paul Walter Hauser (Black Bird)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104