banner6

Kıbrıs Gazetesi - Kültür Sanat

banner37

Kıbrıs Gazetesi - Kültür Sanat
banner99

“Kutu Kutu” tiyatro oyunu, Lefkoşa ve Güzelyurt’ta sahnelenecek
 

Özgür Sanat Tiyatro ve Kültür Derneği'nin ikinci oyunu "Kutu Kutu" Lefkoşa ve Güzelyurt’ta sahnelenecek.
Oyun, yarın saat 20.00’de Lefkoşa’da BKM Mutfak’ta, 7 Ocak Cumartesi saat 20.00’de Güzelyurt Atatürk Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşacak.
Memet Baydur’un kaleme aldığı, Mehmet Ulubatlı’nın yönettiği oyunun biletleri salonların kapısında, 50 TL’den satışa sunulacak.

 

**

“Düşümdeki Kıtaya İpeksi

Bir Yolculuk” kitabı yayımlandı
 

İpek Aykol’un gezi anılarının yer alığı “Düşümdeki Kıtaya İpeksi Bir Yolculuk” adlı kitabı yayımlandı.
İpek Kozayı Yayınları tarafından yayımlanan kitapta Akyol’un ABD’ye ilişkin gezi, gözlem ve incelemeleri anlatılıyor.
Kitap tanıtımı ve imza günü yarın 16.00-18.30 saatleri arasında Işık Kitabevi’nde yapılacak.

**


LAÜ’de Mesleki ve Akademik
Gelişim Atölyeleri düzenlendi

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından “Mesleki ve Akademik Gelişim Atölyeleri - I” düzenlendi. Öğrencilerin mesleki ve akademik gelişimlerine katkı sağlaması amacıyla yedi farklı atölye düzenlendi.
Atölyelerde, standart müfredat derslerinde yeterince detaylı bir şekilde ele alınması mümkün olamayan çeşitli konular ele alınarak öğrencilerin bu konularda daha derinlikli bilgi ve deneyim edinmesi hedeflendi.
Etkinlik kapsamında; Yrd. Doç. Dr. Cemaliye Direktör tarafından gerçekleştirilen “Çocukla Klinik Görüşme ve Değerlendirme” başlıklı atölyede çocuklarla çalışmayı isteyen psikolog adaylarına çocuklarla klinik görüşmenin nasıl yapılacağına dair hususlarla ilgili olarak bilgi ve deneyim aktarımı yapıldı. Doç. Dr. Sultan Şehitoğlu Okumuşoğlu tarafından gerçekleştirilen “APA Formatını Doğru Kullanmak” başlıklı atölyede bilimsel makale yazımında kullanılan APA formatının uygulaması yapıldı. Prof. Dr. Zihniye Okray tarafından gerçekleştirilen “Projektif Testler” başlıklı atölyede psikolojik değerlendirme sürecinde kullanılan araçlardan biri olan projektif testlere dair bilgi ve deneyim aktarımı yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Umut Şah tarafından gerçekleştirilen “Nitel Araştırma Yürütmek” başlıklı atölyede nitel bir araştırmanın nasıl yürütüleceğine dair bilgi ve deneyim aktarımı yapıldı.
Öğretim Görevlisi Beliz Köroğlu tarafından gerçekleştirilen “Adli Psikoloji” başlıklı atölyede psikolojik bilginin adli konularda nasıl uygulandığına dair bilgi ve deneyim aktarımı yapıldı. Öğretim Görevlisi Dilem Öke tarafından gerçekleştirilen “Çocuklarla Çalışmak” başlıklı atölyede çocuklarla çalışmayı isteyen psikolog adaylarına bu alana özgü önemli hususlar ve beceriler ile ilgili bilgi ve deneyim aktarımı yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Doğa Eroğlu-Şah tarafından yapılan “Beliren ve Genç Yetişkinlikte Güncel Meseleler” başlıklı atölyede öğrencilerin söz konusu gelişim dönemindeki bireyleri daha iyi anlamalarına imkan sağlayacak bilgi ve olguların etkileşimsel bir şekilde aktarımı gerçekleştirildi.

**

Osman Keten Retrospektif sergisi açıldı


Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü ile DAÜ Sanat Koordinatörü Zehra Şonya organizasyonunda, DAÜ Halkla İlişkiler ve Medya Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen “DAÜ Sanat Günleri” kapsamında ekim ayında Gazimağusa’da açılan sanatçı Osman Keten’in 44 yıllık sanat serüvenini içeren “Belirlenmemiş ve Şekillenmemiş Öz” adlı retrospektif sergisi, yoğun istek üzerine Lefkoşa’da açıldı. 4 Ocak 2023 Çarşamba günü, saat 18.00’de, İsmet V. Güney Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilen söz konusu sergiye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Çağın Zort, Başbakan Yardımcılığı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Özsaygın, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Üyesi Kadir Yel ile DAÜ Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu da katıldı.
Açılışta konuşan sergi küratörü ve DAÜ Sanat Koordinatörü Zehra Şonya gerçekleştirdiği konuşmasında serginin iki dilde oluşturulan kataloğunun metin yazarlığını Derya Ulubatlı ve Mine Keten’in kaleme aldığını aktardı. Osman Keten gibi bir sanatçı ile çalışmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şonya, serginin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Sanatın kurumlaşması ve sanatın kurumlar tarafından sahip çıkılması yönünde uzun yıllar mücadele verdiğini aktaran Şonya, DAÜ’nün kurumsal olarak sanatla ilgili aktiviteler yapma yönünde büyük atılımlar gerçekleştirdiğini vurguladı.
Osman Keten gerçekleştirdiği konuşmasında katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek serginin içeriğinde kendisi için özel olan eserlerin yer aldığından bahsetti. Keten sözlerine, “Sanat yeri geldiğinde bir bahane olur. Yeter ki birbirimizi biraz daha iyi kucaklayalım ve anlayalım” şeklinde devam etti. Ardından konuşan DAÜ Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İşçioğlu, DAÜ’nün bir devlet üniversitesi olarak sanata ve sanatçıya her zaman destek olduğunu belirtti. Prof. Dr. İşçioğlu, Üniversitenin topluma hizmet misyonu kapsamında sanatçıların ve onların eserlerinin ülkenin geleceği olan çocuklar ve halk ile buluşturulması amacıyla DAÜ’de Sanat Koleksiyonunun oluşturulduğunu dile getirdi. Serginin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Prof. Dr. İşçioğlu, sanatsal aktivitelerin çoğalarak artmasını temenni etti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 2023 yılının ilk sergisini açmaktan son derece mutluluk duyduğunu belirterek, kendisinin de sanat dünyasına yaptığı çalışmalar ile sahip çıkmaya çalıştığını vurguladı. Serginin gerçekleşmesinde emeği geçenleri tebrik eden Tatar, sanatsal çalışmaların son derece değerli olduğunu sözlerine ekledi ve yapılan çalışmaların evrensel bir dille dünyaya takdim edilmesinin önemine değindi. Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasında halk için, insanlar için, çocuklar için ve Kıbrıs Türk halkının değerleri için bu tarz etkinliklere her zaman destek olunması gerektiğini de vurguladı. Katılımın yoğun olduğu söz konusu sergi 13 Ocak 2023 Cuma gününe kadar mesai saatleri içerisinde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

**

Edirne'de 4 yeni müze açılıyor


Ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkaran müzeleriyle bilinen Edirne'de 4 yeni müze açılıyor.
"Müze zengini" kentler arasında yer alan Edirne'de, 4 farklı temayı yansıtan "Ekmekçizade Kervansarayı Müzeleri" 7 Ocak'ta açılacak.
Arkeoloji ve Etnografya, Türk İslam Eserleri, Hıdırlık Balkan Tarihi, Necmi İğe Evi Etnografya, Fatih Sultan Mehmet, Selimiye Vakıf, Beyazıt Külliyesi Sağlık, İmaret, İlhan Koman Heykel ve Resim, Milli Mücadele ve Lozan, Edirne Belediyesi Kent, Edirne Belediyesi Hasan Ali Yücel Çocuk, Osman İnci müzelerinin bulunduğu Edirne, yeni müzelere ev sahipliğine hazırlanıyor.
Yancıkçı Şahin Mahallesi'nde, geçmişte han olarak kullanılan ve Sedefkar Mehmet Efendi tarafından yaptırılan 17. yüzyıl eseri Tarihi Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı'nda "Tarihte Kurulmuş Türk Devletleri", "Osmanlı Padişahları", "Padişah Çadırı" ve "Balkanlar'da Osmanlı Eserleri" temasıyla oluşturulan Ekmekçizade Kervansarayı Müzeleri'nin açılışı 7 Ocak Cumartesi yapılacak.
Tarihi kervansaraydaki müzelerde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün iki farklı silikon heykelinin yanı sıra Osman Bey'den VI. Mehmet'e Osmanlı padişahlarına, Teoman'dan Babür Şah'a Türk devletleri kurucularına onlarca silikon heykel ve Sarı Saltuk Tekkesi'nden Banyabaşı Camii'ne Balkanlar'daki Osmanlı eserlerinin maketi yer alacak.
Osmanlı padişahları ve Türk devletlerinin kurucularının, "insan bedeninin kompleks estetiğini olduğu gibi yansıtan bir sanat formu" olarak yapılan hiperrealist heykellerinin yer aldığı müzede açılış için hazırlıklar son aşamaya geldi.
Taç kapıdan girilen avlusuyla dört bir yanı müze olacak tarihi kervansaray, içerisindeki Devlet Tiyatrosu sahnesiyle adeta bir kültür adası halini alacak.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104