'Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi' törenle açıldı

banner37

'Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi' törenle açıldı
banner99

Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) çeşitli birimlerinde 18 yıldır sürdürülen bilimsel çalışmalar sırasında toplanmış olan ve 11 bin farklı çeşit bitki örneği, mantar çeşitleri, böcek türleri, çeşitli sürüngen türleri, deniz canlıları ve Kıbrıs jeolojisi ile ilgili materyallerin yer aldığı “Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi” TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Eczacılık Fakültesi Binası’nda yer alan müzenin açılışına; TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Başmüşaviri Kadir Akçeşme, Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Savaşan, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Anna Günsel, Rektör Prof. Dr. Ümit Hassan, Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Meriçli, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim elemanları ve misafirler katıldı.

Müzenin açılışında, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Yakın Doğu Üniversitesi Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cavit Atalar, Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarih Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Gücel ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali konuşma yaptı.

HASSAN

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarih Müzesi’nin Türkiye ve dünyanın çeşitli kurumlarıyla işbirliği içerisinde olduğunu belirtti.

Bitki örneklerinin kurutularak özel tekniklerle saklanmasının 18 yıldır sürdürülen bilimsel çalışmaların ürünü olduğunu dile getirerek, müzenin özelliklerinden bahseden Prof. Dr. Hassan, “Kıbrıs’a özgü bin 600’e yaklaşmış bitki türünün 11 bin örneği, Kıbrıs’a özgü 140 ve Kuzey Kıbrıs’a özellikle Beşparmak Dağları bölgesinde yer alan 19 çeşit bitki türü müzede yer alıyor. Fosiller ve jeolojik materyaller, böcek örnekleri, uğur böceği koleksiyonu, sürüngen örnekleri, mantarlar, deniz yosunları sergileniyor” dedi.

Müzenin biyoloji, eczacılık, tıp, farmakoloji, ormancılık, besin mühendisliği konularında çalışmalara yeni imkan ve görüş açıları sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Hassan, üniversiteler arası işbirlikleri ve TUBİTAK projeleri ile zenginleşeceğine vurgu yaptı.

banner134
ATALAR

Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi temellerinin 1995 yılında Maden Tetkik Arama Enstitüsünün Kıbrıs Jeoloji konusunda görevlendirdiği uzman heyetin çalışmalarıyla atıldığını dile getiren YDÜ Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cavit Atalar da konuşmasında, yapılan projelerden söz etti.

Prof. Dr. Atalar, “2005 yılında TC Büyükelçiliği’nin Bilimsel Araştırma Projeleri(BAP) temelinde ilk evaploidler konusunda evaporit çalışmaları yaptık. 2010 yılından itibaren muazzam çalışmalar yürüttük. 92 milyon yıl önce deniz altı lavları ile başlayan Kıbrıs Jeolojisinden örneklerimiz var. Beşparmak sıradağlarının 250 milyon yıllık kireç taşları, 220 milyonluk fosilleşmiş ağaçları göreceğiz. Çalışmalarımız sürdürerek size geniş bir koleksiyonda daha fazla örnekler sunacağız” şeklinde konuştu.

GÜCEL

Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarih Müzesi Müdürü Prof. Dr. Salih Gücel de, 18 yıldır bir hayali gerçekleştirmek için uğraştıklarını belirterek, müzede yer alan örneklerin 220 milyon yıl öncesine dayandığını söyledi.

Müzede, 11 bin örneğin bulunduğunu ve bu örneklerin artacağını belirten Prof. Dr. Gücel, “Müze içerisinde göreceğiniz her örneğin bir hikayesi var. 220 milyon yıl öncesine dayanan örneklerin yanı sıra, Kıbrıs’ta yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda elde ettiğimiz örnekler var. Bir tanesi dünyada yaşayan en yaşlı canlı örneğidir. Eski iklim çalışmalarından 174 bin yıl öncesine dayanan veriler var” sözlerini kullandı.

Günsel ailesinin maddi ve manevi desteği, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile Bakanlıkların verdiği proje destekleri ve Bilimsel Araştırma Projeleri Fonu katkılarıyla Herbaryum ve Doğa Tarih Müzesi’nin oluştuğunu dile getiren Prof. Dr. Salih Gücel, “Taşkent Doğa Parkı’na, araştırmacı arkadaşlarım Özge Öden Fuller, Wayne Fuller, Cavit Atalar ve diğer emek koyan bütün araştırmacılarımıza teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından,  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Kurucu Rektör Dr. Suat İrfan Günsel ile diğer yöneticiler Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarih Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılıştan sonra müze gezilerek, müzeyle ilgili detaylı bilgiler alındı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75