banner6

Kıbrıs için yeni planlar yapılacak 

banner37

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 zirvesinin ardından yaptığı basın toplantısında İsviçre’de gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı’nın sonuçsuz kalmasıyla ilgili konuştu.

Kıbrıs için yeni planlar yapılacak 
banner151 banner143

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs meselesinin, Akdeniz bölgesinin güvenliği, geleceği ve ekonomisi için kritik önemi olduğunu, Türkiye'nin, garantör ülke olarak Kıbrıs meselesinin, adil, kapsamlı ve sürdürülebilir şekilde çözüme kavuşturulması için büyük çaba gösterdiğini vurguladı.

Erdoğan, Kıbrıs Konferansı'nın sonuçsuz kalmasına ilişkin ise şu görüşlerini paylaştı:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile beraber gerek Annan Planı'nda gerekse son süreçte daima söz verdiğim gibi bir adım önde olduk ancak tüm gayretlerimize rağmen Kıbrıs Konferansı'nın 28 Haziran'da başlayan ikinci oturumu sonuçsuz kaldı. Türkiye'nin ve Türk tarafının özverili çabaları, samimi ve ılımlı tavrı hak ettiği karşılığı almadı. Açıkçası sonuçtan büyük bir üzüntü duyuyoruz. Uzun çabalardan sonra geldiğimiz bu tablo, Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler iyi niyet misyonu parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunmasının imkansızlığını ortaya koymuştur. Artık bu parametrelerde ısrar etmenin bir anlamı yoktur."

Güney Kıbrıs tarafından 2014 Şubat ayında yedi madde kabul edildiğini hatırlatan Erdoğan, karşılıklı olarak mutabık kalınmasına rağmen, şu anda Güney Kıbrıs'ın ondan da vazgeçtiğini bildirdi.

Erdoğan, "Türkiye, sorununun çözümüne farklı parametrelerle katkı sağlama çabalarını yine sürdürecektir. Aynı tutumu ilgili tüm taraflardan bekliyoruz. Olmadığı takdirde şüphesiz ki B planı, C planı, bunlar da düşünülmeye başlanacaktır. Elbette bu konuda gereken değerlendirmeleri yapacak, sonucu kamuoyu ve muhataplarımızla paylaşacağız." açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 10:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104