Kıbrıs Konferansı bayramdan sonra

banner37

Cenevre'deki Kıbrıs Konferansı'nın büyük olasılıkla 28 veya 29 Haziran'da yeniden toplanacağı iddia edildi. Güney'deki kaynaklar, Kıbrıs Konferansı'nın Şeker Bayramı'nın bitişinin hemen ardından toplanacağını ve en az 10 gün sürmesinin beklendiği ifade ediyor.

Kıbrıs Konferansı bayramdan sonra
banner99

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, geçtiğimiz pazar New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelmiş ve Kıbrıs Konferansı'nın yeniden toplanması konusunda görüş birliğine varmıştı. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, konferansın Haziran'ın ikinci yarısında toplanacağını belirtmişti. Eide aynı açıklamada konferansın ya çözümle sonuçlanacağını ya da sorunun çözümsüz olduğunun ilanı ile tamamlanacağını kaydetmişti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da toplantı tarihi ile ilgili Haziran'ın ikinci yarısını işaret ederken bunun müzakere sürecindeki son toplantı olacağını ve en çok iki hafta sürmedinin beklendiğini ifade etmişti.

Diğer yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, geçtiğimiz gün TBMM'de verdiği brifingde, toplumlar arası görüşmelerin Temmuz'da yoğunlaşacağını kaydetmişti. 

banner134
İsviçere'nin başkentinde devam edecek olan konferansa, Kıbrıs'taki taraflarla birlikte garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık katılacak. AB'nin ise konferansa gözlemci statüsünde katılacağı ifade ediliyor. 

Konferansta Güvenlik ve Garantiler başlığı garantörlerin de katılacağı müzakerelerde ele alınırken paralel yürütülecek süreçte diğer tüm konular, Toprak Ayarlaması, Mülkiyet ile Yönetim ve Güç Paylaşımı'ndan başlayarak birbiriyle bağlantılı bir şekilde ele alınacak.    

Kıbrıs Konferansı ilk olarak 12 Ocak'ta Cenevre'de toplanmış, konferansın ikinci toplantısı bir hafta sonra Mont Pelerin'de güvenlik ve garantiler konusunda yapılmıştı.  

Foto: Arşiv

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75