Kıbrıs Konferansı'nda dördüncü gün

banner37

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında düzenlenen Kıbrıs Konferansı çerçevesinde bugün yapılan 5’li toplantı KKTC saatiyle 12.00 sıralarında tamamlandı. Konferansın, Kıbrıs’taki tarafların askıda kalan konuları ele alacağı ikinci masa toplantısıyla devam etmesi öngörülüyor.

Kıbrıs Konferansı'nda dördüncü gün
banner99

KKTC saatiyle 13.00’te başlayacak toplantının lider, müzakereci,  sözcü ve 2 müzakere heyeti üyesini katılacağı 1+4 formatında yapılması planlanıyor.

Bu arada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünkü toplantının ardından bu sabah Crans Montana’dan ayrıldı. Guterres’in pazartesi sabahı tekrardan Crans Montana’ya gelmesi bekleniyor.

Ocak 2017’de Cenevre’deki siyasi düzeydeki konferansın devamı niteliğinde başlayan Crans Montana’daki toplantı, bir yandan Kıbrıs’taki taraflar ve garantörlerin katıldığı beşli toplantılar, bir yandan da liderlerin tüm başlıklarda askıda kalan unsurları ele aldığı görüşmeler şeklinde 4 gündür sürüyor.

Açıkta kalan hususlar paket halinde bağlantılı ele alınıyor

banner134
Kıbrıs’taki tarafların hem kendi aralarında, hem de garantörlerle gerçekleştirdiği toplantıların ardından dün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in gelmesiyle, “Mülkiyet”, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”,  “Toprak”, “AB İlişkileri” ve “Ekonomi” başlıklarıyla “Güvenlik ve Garantiler” konularında açıkta kalan hususların paket şeklinde birbirleriyle bağlantılı olarak eş zamanlı ele alınması anlayışı gündeme geldi.

Elde edilen bilgiye göre, ilk 2 günün sonunda, sıkıntıların aşılıp, ilerleme sağlanabilmesi amacıyla konuların bir paket anlayışıyla ilişkilendirilip, ele alınması gündeme geldi. 6 başlığın tümünü kapsayan bir paket anlayışı fikrinin yanısıra değişik konuları içeren mini paket anlayışı masaya geldi. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının her iki alternatife de açık olduğunu bildirmesine rağmen Rum tarafı süre istemişti.

“Yakınlaş-kazan” yaklaşımı

Liderlerle gerçekleştirdiği ikili temasların ardından garantörlerle ayrı ayrı görüşen Guterres’in önerisi üzerine garantörlerle liderlerin bir araya geldiği akşamki yemekli çalışma toplantısında tüm tarafların “yakınlaş-kazan” yaklaşımına onay verdiği öğrenildi.

Çizilen çerçeve içinde önümüzdeki hafta ilerleme olması halinde başbakanların da Crans Montana’ya gelmesi öngörülüyor.

Diplomatik çevreler, taraflarca kabul edilen bu çerçevede çalışılmaya başlanması halinde sürecin, fazla uzamadan, olumlu ya da olumsuz tamamlanacağı görüşünde.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75