banner6

Kıbrıs Konferansı'nda hükümeti Denktaş ve Ertuğruloğlu temsil edecek

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Crans-Montana Zirvesi öncesinde, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldiği toplantı tamamlandı.

Kıbrıs Konferansı'nda hükümeti Denktaş ve Ertuğruloğlu temsil edecek
banner151 banner143

Yaklaşık bir saat süren toplantıda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide tarafından dün sunulan “İsviçre’deki konferanstaki çalışmalara kılavuzluk edecek belge” de ele alındı.

Toplantının ardından parti temsilcileri basına açıklamalarda bulundu.

Özgürgün: Ciddi bir gelişme olmazsa katılmayacağım

UBP Genel Başkanı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, ciddi bir gelişme olmazsa Crans-Montana Zirvesi’ne katılmayacağını açıkladı. Özgürgün, Eide tarafından sunulan belgenin çok yuvarlak ifadeler içerdiğini söyleyerek, belgenin ne Kıbrıs Rum tarafını ne de Kıbrıs Türk tarafını tatmin edecek durumda olduğunu dile getirdi.

Denktaş: Hükümet adına ben ve Ertuğruloğlu

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Dektaş, hükümet adına zirveye Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile birlikte katılacağını kaydederek Zirve’de Garanti ve İttifak Antlaşmalarını sulandıracak bir tutum sergilenmesinden endişe ettiğini anlattı.

Erhürman: Sonuç odaklılığa ihtiyaç var

CTP Başkanı Tufan Erhürman çıkışta yaptığı açıklamada Crans Montana’da kararlılık, yaratıcılık, cesaret ve sonuç odaklılığa ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, CTP’nin Zirve’de temsil edileceğini ancak detayların MYK toplantısında belirleneceğini ifade etti.

Özyiğit: Belge pozisyonları netleştirmeyi amaçlıyor

TDP Başkanı Cemal Özyiğit ise Eide tarafından dün sunulan “İsviçre’deki konferanstaki çalışmalara kılavuzluk edecek belge”nin tarafların pozisyonunu netleştirmeyi amaçladığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 11:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104