banner6

Kıbrıs Konferansı'nda pürüz iddiası

banner37

Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi için yürütülen müzakereler çerçevesinde İsviçre'nin Crans Montana kasabasında yeniden toplanan Kıbrıs Konferansı'nın pürüzle başladığı iddia edildi.

Kıbrıs Konferansı'nda pürüz iddiası
banner90
banner99

Edinilen bilgilere göre Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan, Güvenlik ve Garantiler konusunda ilerleme olmadan diğer başlıklara geçmeyi reddetti. Kıbrıs Rum devlet televizyonı PIK ise Güvenlik ve Garantiler dışındaki diğer konuların bugün öğleden sonra kurulacak olan paralel masada ele alınacağı bilgisini aktarırken BM'den bu konuda kesin bir bilgi gelmediğini iletti. Diğer yandan Crans Montana'daki Kıbrıs Rum gazeteciler, bu yönde çıkan iddiaların gerçeği yansıtmadığını, Kıbrıslı Rum heyetindeki kaynakların ddünden bu yana paralel masanın kurulacağını söylediklerini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'in, 4 Haziran'da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York'ta vardıkları mutabakata göre yeniden toplanacak olan Kıbrıs Konferansı'nda iki masa kurulacak ve bir masada Güvenlik ve Garantiler görüşülürken diğer masada çözüm bekleyen diğer konular ele alınacaktı.  

Crans Montana'daki kaynaklar, konferans başlar başlamaz patlak veren krizin gerçekte yaşanıp yaşanmadığını, bugün saat 15.30'da BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide'nin Le Régent Kongre Merkezi'nda basın toplantısı sırasında anlaşılacağını ifade ediyor.

Bu arada konferansın açılış yemeğinde bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksel Temsilcisi Federika Mogherini ile İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un İsviçre'den ayrıldığı duyuruldu. Mogherini'nin Avrupa Parlamentosu'ndaki bir oylama nedeniyle Crans Montana'dan ayrıldığı, Boris Johnson'un ise Avam Kamarası'ndaki bir oylamaya katılmak için Londra'ya döndüğü ifade ediliyor. Johnson'un ayrılmasından sonra İngiltere adına AB Bakanı Alan Duncan'ın Cuma günü Cranbs Montana'da olacağı, ihtiyaç duyulması halinde Johnson'un da konferansa katılacağı ifade edildi.  

 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104