Kıbrıs Konferansı'nın bitiş tarihi olmayacak

banner37

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile dün Atina’da iki saat süren bir görüşme yaptığı haber verildi.

Kıbrıs Konferansı'nın bitiş tarihi olmayacak
banner90
banner8

Öte yandan Kıbrıs sorunuyla ilgili haberlerde, Atina, Londra, Washington ve BM’nin, müzakerelerin yeniden başlamasından ötürü memnuniyet belirttikleri de ifade edildi.

Simerini gazetesi “Anlaşma Olana Kadar Çok Taraflı Konferans… Eide’nin Yeni Modeli Uluslararası Konferansın Bitiş Tarihine Sahip Olmayacağı Bir Yol Haritası ” başlıklı haberinde, Eide ile Kocas arasında gerçekleştirilen iki saatlik görüşmede, her iki tarafın fikir ve görüşlerinin ortaya konduğunu aynı zamanda “Türk askeri birliklerinin ayrılması ile garantiler rejiminin kaldırılması yöntem ve şekillerinin ele alındığını” yazdı.

Eide’nin Kocas ile görüşmesinden önce Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı gördüğünü de yazan gazete, Eide’nin açıklamalarından bazı satır başlarına yer verdi;

• “İki garantör gücün (Türkiye ile Yunanistan) üst düzey siyasi aşamada doğrudan temas içerisinde olması sağlıklı olur.
• Hedeflenen şeyin bütün sorunların çözümü olması gerektiğini sanmıyorum, ancak ne yapmamız, nasıl çalışmamız ve konferansta ne elde edilebileceği konusunda iyi bir anlayış ortaya çıkmalıdır.
• 12 Ocak’tan sonra garantör güçler, Avrupa Birliği ve gerekirse başka taraflar, bu konferansa katılmaya çağrılacaklar.
• Konferans için bir tarih açıkladık ancak bunun ne zaman tamamlanacağını belirlemedik. Konferansların doğasında olan şey budur, gerekirse bir ara veya duraklama yapılabilir ve akabinde geri dönebiliriz. Bu mümkün olduğunca hızlı olabileceği gibi, gerektiği kadar zaman da alabilir. Çünkü umutsuz bir duruma ulaşmayı istemiyoruz. Sorunu çözmeyi ve ‘donmuş bir çatışmayı” değil, çözümü kolaylaştırmayı istiyoruz.
• Yunanistan ile Türkiye arasındaki bu tarz bir görüşmenin 12 Ocak’tan önce olması gerekecek. Şu an bir tarih yoktur. Bu daha çok teknik bir konudur. Çünkü iki tarafın da aynı ülkede, muhtemelen de üçüncü bir ülkede olacağı bir tarih arıyorlar.
• Türkiye Cumhurbaşkanı ile Yunanistan Başbakanı arasında bir görüşmeden söz ettiğimizde, bu görüşme, bu konuyla alakalı gerçekleşecek olan tek görüşme olmayacak
• İngiltere’nin hem Yunanistan hem Türkiye, Türkiye’nin de Yunanistan’la belli aralıklarla görüştüğü aşikârdır. Farklı görüşlere sahip olabilirler ancak düzenli olarak görüşüyorlar. Resmi görüşmeden söz etmiyoruz, ikili bir görüşmeden bahsediyoruz.”

Gazete “Garantiler” ara başlıklı haberinde ise, Eide’nin söylediklerine kısaca şöyle yer verdi:

“Şu an güvenlik ve garantiler gibi daha ciddi konuları ele alacağımızı anlamamız gereken bir zamandayız. Burada, hali hazırda, iki garantör gücün görüşleri birbirlerinden oldukça ayrılmaktadır. Yunanistan 1960 yılında uygulamaya konan garantiler sisteminin sona erdiğini görmek isterken, Türkiye ise ilkesel olarak bu rejimin devam etmesini istemektedir.”

“Duygulandım”

Gazete, Eide’nin Atina’ya gelmesinin sebeplerinden birinin, Atina’yı bu gelişme hakkında bilgilendirmek olduğunu söylediğini de yazarken, Eide’nin aynı şeyi hemen akabinde Ankara’da da yapacağını kaydetti.

Gazeteye göre Eide şunları söyledi: “Dün iki lideri, Anastasiadis ile Akıncı’yı, daha ileriye gidebilecekleri için gözle görülür şekilde mutlu görmek çok dokunaklı bir andı, çünkü adanın 42 yıllık bölünmesinin akabinde iki lider de bir çözüm bulmaya kararlıdırlar. Çözmeleri gereken meseleler olduğunu çok iyi biliyorlar ve hiç kimse bunun kolay olacağını düşünmüyor.”

“Haftada iki kez Kocas ile konuşuyorum”

Gazeteye göre, Ankara’ya gittiğinde daha iyi bir tabloya sahip olacağını da dile getiren Eide, “Benim ve bizim önümüzdeki ay gerçekleşecek olan müzakerelerde sahip olduğumuz görevin büyük bir kısmı, çetrefilli olan bu konuyla alakalı olacak, ancak bunu çözmemiz  gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Eide, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas ile hafta iki kez telefonda görüşmelerinden ötürü, aralarındaki işbirliğinin hali hazırda çok sıkı olmasına rağmen, Kocas ile yakın temasta olacağını da belirtti.

banner134
“Büyük kararların zamanı yaklaşıyor”

Atina’da “devlet televizyonuna” konuşan Eide’nin, güvenlik başlığıyla ilgili manzarayı ortaya koyduğunu da yazan gazete, Eide’nin Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas’ın “Birleşik Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan dostluk paktı önerisi gibi, ortada bu meseleyle ilgili birçok öneri bulunduğunu söylediğini” iletti.

Gazeteye göre Eide, “Atina ve Ankara arasında gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde, kimsenin güvenlikle ilgili görüşmeleri tamamlayacaklarını beklemediğini, çünkü yapacakları görüşmelerden çıkacak nihai sonuçların uluslararası konferansta tamamlanması gerektiğini, çünkü güvenlik meselesinin Kıbrıs için başka meselelerle alakalı bir konu olduğunu” söyledi.

Gazeteye göre Eide “Yunanistan Başbakanı ile görüştüğüm ve Ankara’da da ele alacağım şey, mevcut duruma bağlı olmayacak olan yeni bir sistemle ilerleyebilmemiz için, geçici bir süreçle ilgili nasıl bir tür uzlaşma yolu bulacağımızdır” şeklinde de konuştu.

Eide, “bununla ilgili olarak henüz tüm yanıtlara sahip olmadığını” da söyledi.

Habere göre, gazeteye konuşan “Yunanistan Dışişleri Bakanlığından kaynaklar ise, müzakerelerdeki bütün problemlerin çözülmesi için yaklaşık 40 gün bulunduğunu ve çoklu konferansta uygun ortamı bulmak için, güvenlik ve garantilerle ilgili görüşmelere başlayacaklarını” söylediler.

“Atina, Londra, Washington ve BM müzakerelerin yeniden başlamasından memnun”

Haravgi gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Yunanistan Hükümeti Sözcüsü Dimitris Canakopulos’un, Yunanistan hükümetinin müzakerelerin yeniden başlamasını selamladığını söylediğini iletti.

Açıklamasında, Atina’nın Rum kesimiyle sürekli koordinasyon içerisinde bulunduğunu dile getiren Canakopulos, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasına ilişkin bütün olanakların tüketilmesi için Yunanistan’ın yoğun bir şekilde çalışmayı sürdüreceğini dile getirdi.

Gazeteye göre Canakopulos, güvenlik ve garantiler konusunda bir uzlaşıya varılmasının mümkün olması için, Atina’nın AB çerçevesindeki diplomatik faaliyetlerini artıracağını da ekledi.

Gazete İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile ABD Dışişleri Bakanlığının da müzakerelerin yeniden başlamasından ötürü memnuniyet belirttiklerini ekledi.

Gazete, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephan Duzarik’in, 1 Ocak tarihinden itibaren BM Genel Sekreterliği görevini devralacak olan BM yeni Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, mevcut Genel Sekreter Ban Ki-Moon tarafından Kıbrıs konusuyla alakalı olarak bilgilendirildiğini söylediğini de ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75