banner6

Kıbrıs konusunda iki seçenek var

banner37

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Zeytinoğlu, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un Kıbrıs konusundaki açıklamalarına değinerek şunları ifade etti:

Kıbrıs konusunda  iki seçenek var
banner151 banner143

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kıbrıs konusunda bugün gelinen noktada, sadece iki seçenek vardır; AB ve diğer uluslararası aktörlerin adada federal bir çözüm için Kıbrıslı Rumları ikna etmesi ya da adada iki ayrı devletin varlığının uluslararası toplumca kabul edilmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Zeytinoğlu, yaptığı açıklamada, ABD’deki saldırı, Fransa’daki yangın ve eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un Kıbrıs konusundaki açıklamalarını değerlendirdi.

Zeytinoğlu, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un Kıbrıs konusundaki açıklamalarına değinerek şunları ifade etti:

"İngiltere’nin 2001-2006 yılları arasında Dışişleri Bakanlığını yapan Jack Straw’un Kıbrıs meselesi hakkında bir değerlendirmesi yayınlandı. Straw, Kıbrıs’ta çözüm sağlanmadan Güney'in, adanın meşru temsilcisi addedilerek AB’ye üye yapılmasının büyük bir stratejik hata olduğunu belirtmiş. Bu tespit, bizlerin de yıllardır savunduğumuz görüş ile tamamen örtüşüyor. GKRY’yi AB üyesi yapan birlik, Kıbrıs sorununu çözüme kavuşturma fırsatını kaçırdı Kıbrıslı Rumlar daha sonraki çözüm çabalarını da engellediler ve uzlaşmaya yanaşmadılar. Bununla da kalmadı, GKRY müzakere fasıllarının açılmasını veto ederek, Türkiye’nin AB ile ilişkisine de zarar verdi.

Bugün gelinen noktada, sadece iki seçenek vardır; AB ve diğer uluslararası aktörlerin adada federal bir çözüm için Kıbrıslı Rumları ikna etmesi ya da adada iki ayrı devletin varlığının uluslararası toplumca kabul edilmesi.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 19:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104