Kıbrıs lezzetleri yarıştı

banner37

FOLK-DER’in düzenlediği “Kıbrıs’a Özgü Otantik Yemek Yarışması”nda ‘kolokas musakka’ birincilik ödülünü aldı

banner87
Kıbrıs lezzetleri yarıştı
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa Folklor Derneği (FOLK-DER), Kıbrıs kültürüne ait lezzetlerin unutulmaması, gençlere de tanıtılması amacıyla “Kıbrıs’a Özgü Otantik Yemek Yarışması” düzenledi.


Adanın her yerinden katılımın olduğu yarışmada birincilik kolokas musakka pişiren Nurperi Özgener’in, ikincilik bumbar ve bulgur pilavıyla Tükay Kale’nin, üçüncülük ise enginar dolmasıyla Sakine Tandoğan’ın oldu. Yarışmaya katılım rumuzla oldu.


Yarışmada fırın makarnası, molehiya, bumbar, patates köftesi, el makarnası, çiçek dolması, enginar dolması, tavşanlı soğanlı yahni ve şeftali kebabı gibi Kıbrıs’a özgü 25’in üzerinde yemek tadıldı.


Yarışmada KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Mustafa Şah, Zoom Dergileri Genel Koordinatörü Gülsüm Gözenler, FOLK-DER Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dereli, Şef Ahmet Hocalar ve Şef Hüseyin Tavukçu jüri üyesi olarak yer aldı.

banner134
 

Kıbrıs yemekleri kitabı hazırlanacak

 

  FOLK-DER Başkanı Ali Katipoğlu, Kıbrıs’a özgü yemek yarışmasını düzenlemekteki amaçlarının, Kıbrıs’ın yemek kültürünün unutulmaması ve gelecek nesillere yayılmasını sağlamak için olduğunu belirterek, ilerleyen zamanlarda Kıbrıs yemeklerinin tarif edileceği bir kitabı da hazırlayacaklarını ifade etti.


Katipoğlu, ülkemizde Kıbrıs’a özgü bir yemek yarışması düzenlemenin gururunu yaşadıklarını kaydederek, yarışmanın geleneksel olması için çalışacaklarını belirtti.


FOLK-DER Yönetim Kurulu Üyesi Figen Canbilek ise amaçlarının Kıbrıs’a özgü yemeklerin gelecek nesillere doğru anlatmak olduğunu belirterek, Kıbrıs yemek kültürünün unutulmaması için ilerleyen zamanlarda kitap basacaklarını ifade etti.


Canbilek, daha önce de “Kıbrıs Tatlıları ve Macunları” isminde yarışma düzenlediklerini söyleyerek, FOLK-DER’in söz konusu yarışmada yer alan tatlı ve macunları kitaplaştırdığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75