Kıbrıs MEB'i konusundaki tezimiz değişmedi

banner37

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, Türkiye’nin ilan ettiği bir “NAVTEX’te”, ABD’ye ait bir savaş gemisinin, belirtilen alanda “bir deniz altı aracını çekeceğine” dair bilgilere yanıt verdiği ve Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine (MEB) ilişkin mevcut politikalarının değişmediğini vurguladığı iddia edildi.

banner87
Kıbrıs MEB'i konusundaki tezimiz değişmedi
banner99

Fileleftheros gazetesi: “Ankara’ya Güçlü Mesaj” başlığı altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde yer aldığı iddia edilen bir alanda “NAVTEX” ilan etmesi ve bu çerçevede ABD ordusuna ait bir geminin faaliyet göstereceğini duyurmasına gelen tepkilerin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün gazeteye verdiği iddia edilen yanıtları yayımladı.

Habere göre, gazetenin konuya ilişkin sorusuna ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü verdiği yazılı yanıtta ABD’nin “Kıbrıs’ın MEB’ine ilişkin politikasının uzun yıllara dayandığı ve değişmediği” vurguladı.

Güney Kıbrıs’ın “kendi MEB’indeki kaynakları değerlendirme hakkının tanındığı, adanın petrol, doğal gaz ve diğer tüm kaynaklarının bütünlüklü bir çözüm çerçevesinde eşit paylaşılması gerektiğini” ifade eden Sözcü, söz konusu ABD gemisinin faaliyetlerine ilişkin olarak ise gazeteyi, ABD Savunma Bakanlığı’na yönlendirdi.

Papadopulos: ABD NAVTEX istemedi

Öte yandan Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos, ABD’nin Türkiye’den herhangi bir NAVTEX yayınlanmasını istemediğini iddia etti.

Papadopulos, ABD Güney Kıbrıs Büyükelçisinin verdiği yanıtın Rum hükümetini memnun edip etmediğinin sorulması üzerine “Amerikalıların hiçbir zaman Türkiye’den herhangi bir NAVTEX yayınlamasını istemediği açıktır” yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108