Kıbrıs MEB'ine büyük oyuncular girdi

banner37

Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki 6, 8 ve 10’uncu parsellerde hidrokarbon araştırmaları yapılmasına yönelik çıkılan ihalenin sonuçları dün açıklandı.

Kıbrıs MEB'ine büyük oyuncular girdi
banner90
banner99

Bakanlar Kurulu 6’ncı parsel için ENI-Total ortaklığı, 8’inci parsel için ENI ve 10’uncu parsel için Exxon Mobil-Qatar Petroleum ortaklığıyla müzakerelere başlanacağını duyurdu.

Fileleftheros gazetesi “Kıbrıs MEB’ine Büyük Oyuncular Girdi” başlığıyla verdiği haberinde, Enerji Bakanlığı’nın, 10’uncu parselde araştırma ve kalkındırma çalışmalarının yapılmasına yönelik ruhsatların verileceği bir anlaşmaya varma hedefiyle Exxon Mobil-Qatar Petroleum konsorsiyumuyla müzakerelere başlayacağını yazdı.

8’inci parsel için tercih edilen başvuru sahibinin, ikinci tur ruhsat ihalesi kapsamında 2, 3 ve 9’uncu parsellerde hak sahibi olan ENI olduğunu kaydeden gazete, 6’ıncı parselin ise ENI ile Total’e havale edildiğini belirtti.

İlgili kararın Bakanlar Kurulu’nun; Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve Hidrokarbon Komitesi’nin önerisini onaylamasıyla alındığını kaydeden gazete, Bakanlar Kurulu kararının hemen ardından Enerji Bakanlığı yetkililerinin parsellerde hak talep eden şirketler ve konsorsiyumlarla iletişime geçerek bilgiler verdiğini aktardı.

Gazete en büyük mücadelenin 10’uncu parselde verildiğini; Exxon Mobil-Qatar Petroleum konsorsiyumu, ENI-Total konsorsiyumu ve Statoil şirketinin sundukları önerilerin güçlü ve rekabetçi olduğunu belirtti.

Haberde Exxon Mobil-Qatar Petroleum’un önerisinin, değerlendirme formülü ve kriterler temelinde, son aşamada biraz daha yüksek notlar almasını sağlayan veriler içerdiğinin açık olduğu belirtildi.

6’ıncı parselin çok güçlü bir konsorsiyum olan ENI-Total’e gitmesinin de önemli olduğunu vurgulayan gazete, ayrıca ENI ile 8’inci parselin hakları için müzakerelerin başlamasının ayrı bir öneminin olduğunu; zira 8’inci parselin, hali hazırda ENI’nin haklarına sahip olduğu 9’uncu parsel ile jeolojik bir sinerji oluşturduğunu yazdı.

Gazete 9’uncu parseldeki iki başarısız sondaja rağmen Mısır’daki Zohr yatağının ardından yeni jeolojik yorumlar temelinde her iki parsel için de görüntünün değiştiğini belirtti.

Bir tarafta Tillerson diğer tarafta Hollande

Gazete haberinde dünkü kararların, Exxon Mobil’in CEO’su Rex Tillerson’un ABD Dışişleri Bakanı olduğu bir atmosferde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Tillerson’un 10’uncu parselin talep edilmesi ve şu ana kadar yapılan harcamalara onay veren kişi olduğunu belirten gazete, ayrıca Tillerson’un ciddi planlarını ve tercihlerindeki istikrarı göstermek ve Güney Kıbrıs’ın elde edeceği kazançlar konusunda iknalarda bulunmak için geçen Eylül ayında New York ziyareti sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşme ayarladığını belirtti.

Öte yandan yakın zamanda Kıbrıs sorunundaki gelişmeler dolayısıyla Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Fransız devi Total’in özellikle 10’uncu parseldeki çıkarlarını desteklediğini savundu.

100 milyona yakın bonus

Eldeki verilere göre üç parsel için önerilen “bonusun” 95-100 milyon Euro civarında olduğunu kaydeden gazete, bu miktarın müzakereler çerçevesinde biraz değişebileceğini aktardı. Gazete bunun, henüz hidrokarbon fonu kurulmadığından devlet fonuna büyük bir katkı olacağına dikkat çekti.

Şiketlerle müzakereler

Şirketlerle müzakerelerin Noel ve yeni yılın hemen ardından başlamasının beklendiğini aktaran gazete, Bakanlar Kurulu’nun dün şirketlerle müzakerelerde bulunacak olan grubu atadığını yazdı.

Habere göre müzakere grubunda Enerji, Maliye ve Çalışma Bakanları, teknokratlar ve danışmanlar yer alıyor.

Müzakerelerin başarılı olması durumunda her parsel için paylaşım sözleşmesi imzalanacağını aktaran gazete, başarısızlık durumunda en iyi teklifi veren ikinci şirketle müzakerelere başlanacağını belirtti.

Enerji Bakanı Lakkotripis, dün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, müzakerelerin Ocak sonu, Şubat başına doğru bitmesi yönündeki arzusunu dile getirdi.

Lakkotripis ihtiyatlı

Lakkotripis, iyimser mi oldukları sorusuna karşılık, 9’uncu parseldeki iki başarısız sondaja işaret ederek, düşük tonlarda açıklamada bulundu.

banner134
Her parselin enerji dinamiğinin ortaya çıkması için sondajların yapılması gerektiğine işaret eden Lakkotripis, hidrokarbon alanında böyle zor bir dönemde aldıkları bu tür önerilerle ihtiyatlı iyimser olduklarını belirtti.

Şirketler ve konsorsiyumların Total’in 2017 yılkındaki sondajını bekleyip beklemeyecekleri sorusuna karşılık Lakkotripis, bölgede yapılacak her sondajın –başarılı olsun ya da olmasın– jeolojinin yorumlanması çabasına büyük veriler sağladığını vurguladı.

Lakkotripis, Zohr yatağının verileri ve Total’in 2017 yılının ikinci çeyreğinde yapmayı planladığı sondajın verilerinin çok önemli olduğunu belirtti.

Açıklamalarında sözde “MEB”i kalkındırma programının Kıbrıs sorunundan etkilenmediğini belirten Lakkotripis, “Kıbrıs’ın MEB’inde doğal zenginliklerden yararlanma stratejimiz başka, Kıbrıs sorununa ilişkin süreç başka” sözlerini kullandı.

Exxon Mobil karardan memnun

Kararın açıklanmasının ardından gazeteye konuşan Güney Kıbrıs’taki Exxon Mobil CEO’su Varnavas Theodosiu, karara ilişkin memnuniyetini dile getirerek, uzun vadede Güney Kıbrıs için önemli kazançların olacağını ve keşfedileceklerin değerinin büyüyeceğini belirtti.

Nihai anlaşmaya varma ve imzaların atılması için Lakkotripis’in müzakere çağrısına yanıt veremeye hazır olduklarını belirten Theodosiu, konsorsiyumun teknik ve ekonomik yeterliliğinin, ayrıca tarihi başarısının bilindiğini vurguladı.

DİSİ ile Ekologlar memnun

DİSİ dünkü kararı yorumlarken, “bu durumun, Hükümet’in mümkün olan en iyi şekilde Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet ettiğini ve Anastasiadis’in görüşmeler nedeniyle enerji planlarını geciktirdiğine dair iddiaları yalanladığını gösterdiğini” belirtti

Ekologlar, “yavaş ritimlerle” gerçekleştiğini savunduğu gelişmeye ilişkin memnuniyetini dile getirdi.

Dönüm noktası

Öte yandan Alithia gazetesi “Enerji Alanında İstasyon Karar” başlığıyla verdiği haberinde, Bakanlar Kurulu’nun dün üçüncü tur ruhsat ihalesi kapsamında, Doğu Akdeniz’de gelecekteki enerji gelişmelerini de belirleyecek dönüm noktası niteliğinde bir karar aldığına dikkat çekti. 

Hükümetin 10’uncu parselden istifadeyi Exxon Mobil ve Qatar Petroleum ile müzakere edecek olmasından ötürü  siyasi, ekonomik ve jeopolitik önemi olan bir gelişmenin söz konusu olduğuna dikkat çeken gazete, Amerikan Exxon Mobil’in dünya çapında en büyük enerji şirketi, Qatar Petroleum’un ise petrol ve doğalgaz rezervlerinde üçüncü büyük şirket bir şirket olduğu belirtti.

Türkiye’nin Katar ile büyük ekonomik çıkarları olduğuna ve Exxon Mobil’in Amerikan şirketi olduğuna işaret eden gazete,  hükümetin bu hareketinin siyasi açıdan büyük bir öneminin olduğunu; çünkü Türkiye’nin doğalgaz bulunmasına yönelik araştırmalarda tacizlerde bulunmaya cesaret edemeyeceğine kesin gözüyle bakıldığını savundu.

Kaybedenler… Statoil ve Total

Politis gazetesi ise süreçte en büyük kaybedenin Norveçli Statoil şirketinin olduğunu yazdı.

Statoil’in Doğu Akdeniz ve sözde “MEB” içerisinde faaliyet gösterme yönündeki ilk çabasının başarılı olamadığını belirten gazete, bu şirketin sadece 10’uncu parseli istediğini ve karşısında hidrokarbon titanı Exxon Mobil’i ve daha talepkar konsorsiyum ENI ile Total’i bulduğunu yazdı.

Total ise belki de Statoil’den daha büyük bir kaybeden olduğuna dikkat çeken gazete, bu Fransız şirketin, ikinci tur ruhsat ihalesinde 10’uncu parseli elde ettiğini ancak 2014 yılında değerlendirilebilir doğalgaz yapısı bulunmadığına karar verip iade ettiğini hatırlattı.

Enerji ve Kıbrıs sorunu

Simerini gazetesi ise “Enerji Kıbrıs Sorununun Satranç Tahtasında” başlıklı haberinde, hükümetin 6, 8 ve 10’uncu parseller için müzakerelerde bulunacağı şirketleri açıklayarak, enerji alanında bir adım daha attığını yazdı.

Başkanlığın Kıbrıs sorununa ilişkin kritik müzakerelerin başlamasına 18 gün kala, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin enerji programının normal bir şekilde ilerlediği mesajı vererek,  Kıbrıs Türk tarafına yönelik dolaylı baskıları artırdığını iddia etti.

Haberde Lakkotripis’in de “Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmeler süreci başka, Kıbrıs MEB’inde doğal zenginliklerden faydalanmaya yönelik strateji başka” dediği hatırlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2016, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75