banner6

Kıbrıs, Mogherini'nin ziyareti ve Suriye ele alındı

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Lüksemburg’da AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştüğü haber verildi.

Kıbrıs, Mogherini'nin ziyareti ve Suriye ele alındı
banner8

Fileleftheros gazetesine göre, bir dizi AB toplantısına katılmak üzere Lüksemburg’da bulunan Kasulidis, dün Mogherini ile bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs sorunundaki gelişmeler, Mogherini’nin Kıbrıs’a gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin olası tarihi ve Suriye’deki durum ele alındı.

Öte yandan haberde Kasulidis’in dün Suriye’deki durum ve Tunus-AB ilişkilerinin ele alındığı AB Dışişleri Konseyi toplantısına katıldığını aktaran gazete, bugün de ticaretle ilgili AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında hazır bulunacağını belirtti.

“AB’de Türkiye kriterleri için mücadele”

banner134

Gazete yukarıdaki başlıkla verdiği bir başka haberinde Kasulidis’in bugün AB Genel İşler Konseyi toplantısına da katılacağını yazdı.

Bilgilere göre Kasulidis toplantıda, Türkiye yol haritası kriterlerinin “Kıbrıs Cumhuriyeti” de dahil AB üye ülkeleri karşısında tam olarak uygulanmasını isteyecek. Bunun yanı sıra Türkiye’nin adli alanda işbirliği yapmasını ve “Kıbrıs Cumhuriyeti” karşısında da geri kabul anlaşmasını uygulamasını isteyecek olan Kasulidis’in, ayrıca Komisyon’un izlediği metodoloji konusunda itirazlarını dile getirmesi bekleniyor.

Haberde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de 20-21 Ekim tarihinde zirve toplantısında Türkiye’nin kriterleri uygulamayı reddetmesi ve Komisyon’un buna tolerans göstermesi konularını gündeme getirmesinin beklendiği de aktarıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 09:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104