Kıbrıs politikası bağlamında yeni bir sayfa açtık

banner37

Başbakan ve UBP Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, KIBRIS Gazetesi’ne verdiği röportajda hükümetin görev süresi boyunca hayata geçirdiği icraatlar, “Maraş açılımı”, “Türkiye ile ilişkiler” ve “Cumhurbaşkanlığı adaylığı” hakkında da bilgi verdi:

Kıbrıs politikası bağlamında yeni bir sayfa açtık
banner90
banner8

MARAŞ AÇILIMI… Başbakan Ersin Tatar, Maraş açılımı ile yasal sahiplerine Maraş’a gelme şansı verileceğini söyledi ve hedeflerinin Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılacak başvurularla iade edilmesi olduğunu anlattı. Vakıflar İdaresi’nin de bu konuda başvuru yapabileceğini ifade eden Tatar, binaların yıpranması nedeniyle de malların değer kaybettiği yönündeki eleştirileri kabul etmediğini söyledi. Tatar, Doğu Akdeniz’de turizmin değer kazanması nedeniyle geçmişte 1 milyon dolar olan malın değerinin şu anda 100 milyon dolar olduğunu kaydetti.

“HÜKÜMET KRİZİ YAŞANMAZ”… Başbakan ve UBP Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday olmasının hükümette bir krize neden olacağını düşünmediğini söyledi ve hükümetin görevinin başında çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Tatar,Ben kazanırım kaybederim, Kudret Özersay kazanır kaybeder bir kenara, bu hükümet devam edebilir. Sonuçta hükümet kurup, hükümet bozmak kolay değil” dedi.

“BEN TÜRKİYE İLE KAVGA ETMEMErsin Tatar, KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinerek, Kıbrıs Türk halkının her zaman Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyledi ve “Ben Türkiye ile kavga etmem” dedi. Bu ilişkileri sürekli geliştirdiklerini kaydeden Tatar, iki halkın gönül bağlarının daha da güçlenmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Ceren ÖZBİL

Başbakan ve UBP Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, hükümetin görev süresi boyunca hayata geçirdiği icraatlar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tatar ayrıca “Maraş açılımı”, “Türkiye ile ilişkiler” ve “Cumhurbaşkanlığı adaylığı” hakkında da konuştu.

Kapalı Maraş açılımının önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Tatar, buradaki hedeflerinin Taşımaz Mal Komisyonu çatısı altında oradaki malların yasal sahiplerine iade edilmesi olduğunu belirtti.

Tatar, ayrıca KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinerek, Kıbrıs Türk halkının her zaman Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söyledi ve “Ben Türkiye ile kavga etmem” dedi.

“UBP-HP hükümeti Kıbrıs politikası

bağlamında yeni bir sayfa açtı”

Başbakan Ersin Tatar, UBP-HP hükümetinin gerçek anlamda Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler, Türkiye ile ilişkiler, Kıbrıs siyasetini Kıbrıs Türkü’nün beklediği anlamda dünyaya anlatılması konusunda açılım getirdiğini anlattı.

Bunu kimsenin küçümseyemeyeceğini kaydeden Tatar, her ne kadar bu durum günlük hayatta çok konuşulmasa bile önemli olduğunu belirtti.

Tatar, “herkes daha çok ekonomi ile ilgileniyor. Ancak bizim hükümetimiz Kıbrıs politikası bağlamında gerçekten yeni bir sayfa açtı. Bir vizyon ortaya koydu, bir yenilik getirdi” dedi.

“Kapalı Maraş’ın açılımı önemli bir gelişme”

Ersin Tatar, Maraş açılımının son 45 senenin önemli bir gelişmesi olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Maraş 45 senedir hayalet şehir olarak duruyor. Madem bir anlaşma da olmadı böyle bir açılım gerekliydi. Bu açılımı da bizim hükümetimiz yaptı. Bir kere istişare ettik ve Türkiye hükümeti de bizim bu açılımımıza destek verdi. Fuat Oktay’ın gelmesi, kapalı Maraş’ta toplantı yapmamız önemli bir olaydır. Fuat Oktay’ın oradaki ifadesi ‘biz kimseden izin alıp buraya gelmedik. Burası KKTC sınırları içindedir’ şeklindedir. Zaten İçişleri Bakanı da Maraş’a sosyal konut yapacağını açıkladı. Zaten Maraş’ın büyük bir bölümü açıktır. Kapalı olan alan çok da büyük değildir, sadece sahil şeridi önemlidir. Çok güzel sahil şeridi var. Tarihi bir yerdir. Bir markadır. KKTC’ye bir zenginlik katacaktır. Ekonomiye katkısı olacaktır. Turizme katkısı olacaktır. Siyaseten, Doğu Akdeniz’deki bu gelişmeler de proaktif siyaset anlamında bir başarı olacaktır.”

“Yasal sahiplerine iade edilecek,

tazminat ödenmeyecek”

Başbakan Tatar, Maraş açılımı ile yasal sahiplerine Maraş’a gelme şansı verileceğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bu açılım uluslararası hukuk temelinde yapılacaktır. O da Taşınmaz Mal Komisyonu’nun orada görev yapması ve başvuranlara büyük ölçüde iade yapacaktır. Onları tazmin etme gibi bir form yok. Dolayısıyla iade şekli ile olacak. Vakıflar İdaresi de başvurabilecektir. Bu yönde bazı sorular aldık, o da ‘Maraş’taki oteller şu anda kullanılamaz duruma geldi. Ancak bu oteli bırakıp gittiğinde böyle değildi’ yönünde… Ben buna katılmıyorum. Oralarda bir savaş yaşandı. Biz şu anda “gel al, 1974’te malın değeri 1 milyon dolarsa, şimdi 100 milyon dolardır” diyoruz. Doğu Akdeniz’deki bütün turizm değerlerinin değeri arttı. Bu nedenle bu kadar değerli bir malı yasal sahiplerine devrediyoruz. Onlar da herhalde bundan memnuniyet duyacak. Evet, belki bir takım hasarlar olmuştur ama bu dönemde de mal değerlenmiştir. Bunlar hükümetin başarısıdır.”

“Güven duygusu önemli”

Tatar, belirsizlik, “gelecekte ne olacak” kaygıları ve bu gibi tereddüt yaratan düşüncelerin ekonomiyi de olumsuz etkilediğini söyledi ve “eğer gelecekle ilgili bir güven duygusu halka verilebilirse o zaman KKTC daha da güçlenecektir” dedi.

Güven duygusuyla birlikte ülkedeki yatırımların da artacağını belirten Tatar, turizm için de, tarım için de eğitim için de güvenin önemli olduğunu söyledi.

Tatar, insanların güven duyması konusunda daha çok yatırım yapacağını ifade etti ve bütün olumsuzluklara rağmen son dönemlerde KKTC’de çok ciddi yatırımların da olduğunu gördüğümüzü belirtti.

banner134
Ersin Tatar, her ne kadar istenilen ölçüde olmasa da fert başına milli gelirde bir artış olduğunu ve olmaya da devam edeceğini kaydetti.

“Yol çalışmaları sürüyor”

Tatar, ulaşım konusunda da birçok çalışma yaptıklarını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Alsancak-Lapta yolunun duble yol haline getirilmesi için ihalesi tamamlanmıştır ve ayrıca parası da ödenmiştir. O başlayacaktır. Lefkoşa Çevre Yolu’na yakında başlanacaktır, Doğancı yolu tamamlanacaktır, İskele-Karpaz yolu tamamlanacaktır. Yani bir takım yol projeleri de devam etmektedir. Ulaşım önemlidir, yollar önemlidir, trafik önemlidir. Bunlara bağlı çeşitli projeler devam etmektedir.”

“Turizmde büyük yatırımlar yolda”

Turizm alanında da birçok çalışmaları olduğundan söz eden Ersin Tatar, ulaşımda sıkıntılar olduğunu belirtti. Tatar şu şekilde konuştu:

“Anadolu Jet bir kampanyaya gitmiştir. Çeşitli dönemlerde 1 dolara bir takım seferler düzenleniyor. Turizm de çeşitli yatırımlar devam ediyor. Sektöre bir bütün olarak bakıldığında orada da bir artış görülüyor. Türkiye hükümeti ile yaptığımız anlaşmanın içinde Türkiye’nin dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı reklam kampanyalarında KKTC turizminin de yer alması vardır. Her gittikleri yerde KKTC’yi de tanıtıyorlar. Şu anda İngiltere’de bir reklam kampanyası için çalışmalar sürmektedir. Büyük yatırımlar devam ediyor. Onların alt yapıları, üst yapıları tamamlanmıştır. Yakında bu ülkede 5 bin yeni yatak da turizme kavuşturulacaktır.”

“750 milyon ekonomiye enjekte edildi”

Tarımda bir takım yeni projeler üzerinde çalışıldığını ifade eden Ersin Tatar, Tarım Bakanı’nın arpa fiyatlarının düşmesi için çalışma yaptığını belirtti. Tatar şu şekilde konuştu:

“Narenciyede ödeme yapıldı. Narenciye fiyatlarının da pazarlama yapıldığı için fiyatları yüksek seyrediyor. Narenciye de, hayvancı da, sütçü de mutludur. Bir sıkıntı olmadığını görüyoruz. Çünkü aldığımız tedbirler de, yaptığımız çalışmalarla bütün gerekli ödemeler yapıldı. Bir önceki hükümet protokolde yapılmadığı için direk olarak borçlanmaya çalışıyordu. Biz protokolü imzaladık, 170 milyon TL’nin de hepsi geldi. Bu nedenle 6 ayda 750 milyon TL gelmiş ve ekonomiye enjekte edilmiştir. İstikrar, güvenli ortam ve ona göre ekonomideki beklentilerin iyi yönetilmesi, ona göre Türkiye ile daha iyi olan ilişkiler ona göre yapılan katkılar çok önemlidir. Bunu başardık.”

“Herkesin Cumhurbaşkanı olacağım”

Ersin Tatar, ülkede 5 yılda bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını söyledi ve önümüzde de yine bir seçim olduğunu belirtti.

Partisi UBP’nin de bu seçimde kendisini aday gösterme kararı aldığını belirten Tatar şu şekilde konuştu:

“UBP ülkenin en büyük partisi… Bu seçimde de beni aday gösterme kararı aldı. UBP mutlaka bu seçimi kazanmak zorundadır. Zaten UBP her seçimde iddialı olmuştur ancak bu seçim daha iddialıdır. Zaten tabandan ve teşkilatlardan, örgütlerden ve parti içerisindeki kanaat önderlerinden gelen mesaj da bu seçime genel başkanın katılması yönündeydi. Zaten Derviş Eroğlu da parti başkanı olduğu dönemde bu seçime girerdi. Bu nedenle parti inanmıştır ve kazanmak istiyor. Halkımızın da bir değişime ihtiyaç olduğu noktasında kanaati var diye düşünüyorum. İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın “kavga eden bir Cumhurbaşkanı istemiyoruz” şeklinde bir açıklaması oldu. Bunu ben de paylaşabilirim. Biz herkesle iyi ilişkiler içinde olan ve sadece kendi seçmenini kendi tabanını değil, bütün halkı düşünen bir Cumhurbaşkanı olmalı… Zaten beni biliyorsunuz. Ben seçildiğim anda İngiltere’de, Avustralya’da ya da diğer ülkelerde yaşayan tüm Kıbrıslı Türklerin Cumhurbaşkanı olacağım. Ben sadece Kıbrıs müzakereleri için aday değilim. Ben Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş’ın düşüncelerinin devamını sağlamak için adayım. Epeyi bir desteğim var, bunu görüyorum. Ancak her görüşte de insanımız var, buna da saygı duyuyorum. Ama Cumhurbaşkanı olduğum takdirde hem makam gereği hem de kendi kişiliğim gereği herkesin Cumhurbaşkanı olacağım.”

“UBP sayesinde bu makamdayım,

o nedenle de UBP’nin adayıyım”

Ersin Tatar, kendisine sorulan “hükümet ortağınız olan HP’den Dışişleri Bakanı olan Kudret Özersay da Cumhurbaşkanlığı’na aday oldu. Bu durum hükümette sorun yarattı mı” sorunsa ise “hükümet ortağımızla ilişkilere pek fazla girmek istemiyorum. Ama tabi ki halk bazı şeyleri izliyor, görüyor. Bazı şeylerin değerlendirmesini halka bırakmak istiyorum. Şimdi bir yarış var, buna da saygı duymak lazım. Bir de hükümet var, onun da hizmetleri söz konusu… Biz her zaman halkımıza ‘evet seçim var. Seçime girmek hakkımızdır” dedik. Netice itibari ile ben UBP adayıyım. UBP sayesinde bu makama geldim ve o makamda da UBP Genel Başkanı olarak duruyorum. Benim partimin genelinde bunlar vardır. Ben UBP desteği ile bu yola çıktım. Buna da herkesin saygı duyması lazım. Ben o makamda UBP sayesinde oturuyorum. Dolayısıyla UBP bana derse ‘bu göreve seni biz layık görüyoruz’ ben bu yola çıkarım. Ancak tabii ki bir hükümet var ve tabi ki halka hizmet için vardır. Ama önceki günde bağımsız aday olan Kudret Özersay sosyal konut projesinde İçişleri Bakanı ile baş köşedeydi. Bütün fotoğraflarda yer aldı, hatta fotoğraflarda bana yer verilmedi. Bu nasıl bilemem. Yorum yapmayacağım. Tabii ki o törende olma hakkı vardı. Ben hükümete önem veriyorum. Kudret Bey de hükümetteki görevlerini devam ettirsin. Görevlerini yapıyor da…” yanıtını verdi.

“Hükümetin devam edip, etmeyeceği

günü geldiğinde değerlendirilir”

Tatar, bir hükümet kurup, bozmanın kolay olmadığını ve ülkeye ciddi kayıplara mal olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Ben kazanırım kaybederim, Kudret Özersay kazanır kaybeder bir kenara, bu hükümet devam edebilir. Sonuçta hükümet kurup, hükümet bozmak kolay değil. Hem maliyeti var, hem müşavir sorunu var. Her türlü olumsuzluk durumu var. Bu yüzden ülkede sık sık değişen hükümetler sıkıntı yaşamıştır. Şimdiden bu konuda bir değerlendirme yapmak doğru olmaz. Günü geldiğinde değerlendirilir. Ama hizmetlere de devam ediyoruz ve başarılı da olduk. Bu seçim konusu 3 aydır konuşuluyor. Ancak biz son güne kadar hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Niyetimiz budur.”

“Atatürk üzerinden siyaset

yapmak düşündürücü bir şeydir”

Başbakan Ersin Tatar, ülkede Atatürk üzerinden siyaset yapmanın düşündürücü olduğunu söyledi ve kendisinin Atatürkçülüğü’nün de tartışılamayacağını ifade etti. Tatar şu şekilde konuştu:

“Bu ülkede Atatürk’ü kimse tartışmaz. Özellikle UBP genlerinden gelen biri hiç tartışmaz. Daha önce de dediğim gibi Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş, Dr. Derviş Eroğlu ekolünden biri olarak ve şu anda UBP’nin Genel Başkanı olarak benim Atatürkçülüğümü kimse tartışamaz. Böyle bir söylemi de ben düşündürücü bulurum. Bu ülkede Atatürk üzerinden siyaset yapmak düşündürücü bir şeydir. Kıbrıs Türkü Atatürkçüdür. Genlerinde Atatürkçüdür. Atatürk ilke ve inkılaplarını ilk kabul eden Türkiye’nin de belki önünde Kıbrıs Türk halkı olmuştur. Alfabesi ile kültürüyle, düşüncesiyle, kılığıyla kıyafetiyle Kıbrıs Türk halkı olmuştur. Dolayısı ile Atatürkçülüğü kullanıp siyaset yapmak doğru değildir. Biz UBP olarak bizim geleneğimizde ve anlayışımızda Türkiye ile iyi ilişkiler kurmamız gerektiğini ve Kıbrıs Türk halkının menfaati için yapılacak her şeyde anavatanımıza ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Kıbrıs Türk halkının büyük mücadele içinde kendi devletini kurduğunu ve buradaki halka daha fazla refah ve mutlu bir gelecek vermek için hâlâ daha Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Son hastane örneğinde de verdiğim gibi bütün bu taleplerimizi zaman zaman yapıyoruz. Bunların neden gerektiğini söylüyoruz. Bunun amacı da buradaki halkın menfaatidir. Buradaki halk daha refah yaşasın diye, buradaki halk bu topraklarda daha fazla tutunsun diye yaşasın diye söylüyoruz. Ben bu ilişkileri KKTC ve halkının devamı, refahı ve güçlenmesi için yapmaktayım. Ben partim de öyle… Muhtarından, belediye başkanına, milletvekillerine, bakanlarına, başbakanına kadar herkes Türkiye ile iyi ilişkiler içindedir. Ben Türkiye ile kavga etmem. Bu ilişkileri sürekli geliştiriyoruz ve iki halkın gönül bağlarının daha da güçlenmesi için çalışıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75