banner6

Kıbrıs Rum basının iddiası: Akıncı takvimde ısrar etti, Anastasiadis reddetti

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la New York’ta gerçekleştirdikleri zirve, Kıbrıs Rum basınında geniş yer buldu.

Kıbrıs Rum basının iddiası: Akıncı takvimde ısrar etti, Anastasiadis reddetti
banner99

Fileleftheros gazetesi: “Beşli Zirve Önerisi Kabul Görmedi – Akıncı Takvimlerde Israr Etti – Anastasiadis’ten Kesin Ret Cevabı – Genel Sekreter’den Anlayış” başlıkları altında manşetten verdiği haberinde, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la dün gerçekleştirilen üçlü zirveden “tam anlamıyla memnun” olarak ayrıldığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban’ın dünkü görüşmede “mükemmel olduğunu ve iddia ettikleri hiçbir şeyi görmezden gelmek istemediğini” söyledi.

Anastasiadis, Ban’la görüşmede “bugüne kadarki ilerlemeler ve görüş ayrılıklarının duyulması fırsatının doğduğunu, önemli uzlaşıların yanı sıra önemli başlıklardaki uzlaşmazlıkların da ortaya konması fırsatı verildiği için görüşmenin sonuçlarından tam anlamıyla memnun kaldığını” ifade etti.

2016'da çözüm biraz iddialı

Kıbrıs’a dönüşlerinde iki liderin ve müzakere gruplarının, Kıbrıs sorununa, biraz iddialı olsa da, 2016 yılında çözüm bulunmasını sağlamak için, yeni bir yoğunlaştırılmış müzakere faslına başlayacaklarını vurgulayan Anastasiadis, görüşmede “herhangi bir takvim veya sürecin hakemlik veya yapay takvimler olmaksızın Kıbrıslılara ait olduğu ilkesinden herhangi bir ödün verilmediğini” söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa “her iki toplumun endişelerini giderecek kalıcı, fonksiyonel ve vatandaşlarının insan haklarına saygılı olacak bir çözüme en kısa sürede ulaşmak için durmadan çalışmaya hazır olduklarını Ban’a da aktardığını” ifade etti.

Biden'in yapıcı tutumu

Gazete, Anastasiadis’in açıklamasında ABD’deki diğer temasları ve özellikle ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’le gerçekleştirdiği görüşmeye de değindiğini aktardı.

Biden’e “mülkiyet, toprak düzenlemeleri ve garantiler konularında görüşlerini sunduğunu ve Biden’in izlediği yapıcı tutumdan çok memnun kaldığını” dile getiren Anastasiadis, Biden’le enerji ve diğer stratejik işbirliği konularını da ele aldıklarını ifade etti.

Gazete, haberinin yorum kısmında, Akıncı’nın görüşmede bir “yol haritasında ısrar ettiğini, Anastasiadis’in de bunu ısrarla reddettiğini” belirterek “Akıncı’nın ısrarının görüşmede bir an gerginliğe sebebiyet verdiğini” savundu.

Gazete, BM Genel Sekreteri Ban’ın, Kıbrıs Rum tarafının herhangi bir takvimi kabul etmeyeceğini anladığını ve akabinde liderlerin hizmetinde olduğunu vurguladığını da öne sürdü.

Ekim sonu bir üçlü görüşme daha

Haberde,“uygun bir zamanda (büyük olasılıkla Ekim sonu)” yeni bir üçlü görüşme yapılması konusunun da görüşmede gündeme geldiği belirtilirken, Kıbrıs Rum tarafının bunun için “geçerli sebeplerin ve müzakerelerde ilerleme olmasının gerektiği” görüşünü taşıdığı ifade edildi.

Gazete, BM Genel Sekreterinin yeni bir üçlü zirve daveti göndermesi durumunda Anastasiadis’in bu daveti, Kıbrıs Rum tarafının tezlerini iletme konusunda her zaman hazır olduğu gerekçesiyle kabul edeceğini de aktardı.

Gazete ayrıca, görüşme sonrasında Anastasiadis’in yüzünün Akıncı’dan daha güleç olduğu yorumunda da bulunurken BM Genel Sekreteri tarafından yapılan açıklamaya da yer verdi.

Alithia gazetesi ise haberini, “2016 Yılında Yol Haritası Olmaksızın Çözüm – New York Üçlü Zirvesi 2016 Yılı İçerisinde Çözüm Taahhüdünü Yeniledi” başlıkları altında verirken, Ban’ın dünkü görüşmede, “süreci tam anlamıyla koruyan bir tutum sergilediği” yorumunda bulundu.

"Akıncı yol haritası empoze etmeye çalıştı"

Elde ettiği bilgilere dayandırarak gazete, Akıncı’nın dünkü görüşmede bir yol haritası empoze etme girişimde bulunduğunu ancak başarısız olduğunu iddia ederken, Akıncı’nın ayrıca “müzakere başlıklarının ayrılması önerisi yaptığını, bu önerinin Anastasiadis tarafından, çapraz müzakereler ilkesi çiğneneceği gerekçesiyle reddedildiğini” yazdı.

Simerini gazetesi ise, “Ban’dan Can Simidi – Anastasiadis’i Ban Ki Moon Kurtardı – Akıncı Eide’yi Kendisini Kandırmakla Suçlayarak Sinirli Bir Şekilde Ayrıldı” başlıkları altında verdiği haberinde, üçlü zirvenin gergin bir ortamda geçtiği iddiasında bulundu.

Gazete, Akıncı’nın yol haritasında ısrar etmesi sebebiyle üçlü görüşmede Anastasiadis ve Akıncı arasında gerginlik çıktığı iddiasında bulunurken, Ban’ın Kıbrıs Rum tarafının görüşünü destekleyerek Anastasiadis’e can simidi olduğu yorumunda bulundu.

Haberde, Akıncı’nın görüşmenin sonucundan büyük rahatsızlık duyduğu ve ayrılırken BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye “beni kandırdınız” dediği de iddia edildi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: “Takvimler Yok Ancak ‘En Kısa Sürede’ – Anastasiadis Memnun Akıncı Rahatsız – 2016 Hedef Olmayı Sürdürüyor”.

Haravgi: “Yeni Tur Yoğunlaştırılmış Müzakereler”.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104