Kıbrıs Rum hükümeti Maraş belgesi hazırlıyor

banner37

Kıbırs Rum hükümetinin Maraş konusunda tüm hukuki noktaları içeren bir belge hazırlamakta olduğunu bildirildi. “Maraş Belediyesi”nin, olası bir Türk hareketi ve kapalı şehir Maraş’ın açılmasına ilişkin olarak, işgal altındaki bölgelerde geliştirilen senaryolar ışığında, her şeye hazır olduğunu belirtildi.

Kıbrıs Rum hükümeti Maraş belgesi hazırlıyor
banner90
banner99

Politis gazetesi haberinde, konunun “Maraş belediye meclisini” meşgul ettiğini ve  “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos’un, geçtiğimiz gün konuyla ilgili basın toplantısı düzenlediğini yazdı.
Gazeteye göre,  “belediye meclisi” adına yaptığı konuşmada, Maraş şehrine geri dönüşün – ve ilk adım da kapalı şehrin açılmasıdır - kendileri için yalnızca Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı ilgili kararları temelinde kabul edilebilir olacağını belirten Galanos, bunların bağlayıcı kararlar olduğunu ifade etti.
Galanos’un, Kiprianu-Denktaş İkinci Doruk Anlaşması ile anayasa ve toprak konuları üzerindeki müzakereler başladıktan sonra, Maraş’ın iadesi önceliği konusundaki ilgili maddeye atıfta bulunduğunu da yazan gazete, Galanos’un, Maraş’ın bunca yıl içinde iade edilmesi gerektiğine dikkati çektiğini de aktardı.
Galanos’un sözedilen geri dönüşün nasıl ve hangi şartlar altında olacağı sorusunu ortaya koyduğunu da yazan gazete, Galanos’un devamla şunları söylediğini yazdı:
“Altyapı var mı? Milliyet gazetesinin bizzat kendisi, Maraş’ın yeniden inşasının 5 yıl ve birkaç milyar istediğine ve bunun hesaplamalardan çok uzakta olduğuna atıfta bulundu. Nasıl geri dönecekler? Kıbrıs sorununun bu kadar kritik bir anında, tanınma sağlayarak, Kıbrıs Türk idaresi altında yalnızca evlerimize mi geri döneceğiz? Her şeyi silerek (mi döneceğiz)? Artık konunun kapandığını, Türk garantileri olduğunu ve Türk askeri birliklerinin sonsuza kadar kalacağını kabul ederek (mi döneceğiz)?”

Kimsenin vatanseverliğini sorgulamadığını ve geri dönmek isteyen göçmenlerin acısını anladığını dile getiren Galanos, ancak bunun bu şartlar altında gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyledi.

banner134
Devlete karşı da sorumlulukları olduğunu ifade eden Galanos, “Maraş belediyesinin”, geçtiğimiz günlerde Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in de huzurunda Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, aynı zamanda BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşmeler yaptığını anımsattı.
Kıbrıs Rum hükümetinin konuyla ilgili olarak tüm hukuki noktaları içeren bir belge hazırlamakta olduğunu dile getiren Galanos,  “Maraş belediyesinin” ise BM Güvenlik Konseyi üyeleri, AB ve diğer ilgili taraflara yönelik bir seferberliğin başını çekmeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.
Bu arada diğer gazeteler, “Maraş belediyesinin”, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşmesinin, öbürgün olacağını yazdı.

Anastasiadis anti – işgal etkinliğine katılacak

Öte yandan gazete, “Maraş belediyesinin” bu yılki büyük anti-işgal etkinliğinin 7 Ekim’de gerçekleşeceğini ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de etkinlikte konuşma yapacağını kaydetti.
14 Ağustos’ta ise sözde belediye meclisinin, “kültür merkezinde” bir toplantı yapacağını yazan gazete, bunu, arzu eden bütün Maraşlıların katılımıyla yapılacak açık oturumun izleyeceğini, ayrıca “sınır kapısına yönelik bir anti-işgal yürüyüşü gerçekleştirileceğini” de belirtti.
 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2017, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75