'Kıbrıs Rum tarafı olumlu sonuç elde edilmesi için katkı yapmaya yoğunlaşmalı'

banner37

Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erhan Erçin, Cenevre Konferansı “yapılır mı yapılmaz mı, hangi ön koşullarla yapılabilir, gider miyiz gitmez miyiz” tartışmalarının artık bir yana bırakılması gerektiğini ifade ederek, “bu noktadan sonra Kıbrıs Rum tarafı da artık kendini kısır tartışmaların çıkmazından kurtararak, Cenevre’de kaldığı yerden 28 Haziran’da devam edecek Kıbrıs Konferansı’ndan olumlu sonuç elde edilmesine katkı yapmaya yoğunlaşmalıdır” dedi.

banner87
'Kıbrıs Rum tarafı olumlu sonuç elde edilmesi için katkı yapmaya yoğunlaşmalı'
banner90
banner99

Erçin, BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin hazırlamak için çalıştığı söz konusu kılavuz belgenin amacının, 28 Haziran’da başlayacak konferansın çalışma sistematiğini yapılandırmak olduğunu hatırlattı.

Konferansın çalışma sistematiği

Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Özel Danışmanı Erçin, “Bu belge bir müzakere pozisyonu ortaya koyan BM belgesi değildir. 28’inde başlayacak konferansının çalışma sistematiğini belirleyecek bir kılavuzdur. Konuların özlü bir şekilde müzakere edileceği yer Cenevre Konferansı’dır ve açıklandığı gibi bu belge, sadece konferansın çalışmalarına yol gösterici bir rehber niteliğinde olacaktır. Mont Peleri’da 5 tarafın da katıldığı teknik çalışmada, katılımcılar, bir tarafın güvenliğinin diğer taraf için tehdit algısı oluşturmayacağı kendi yaklaşımlarını ortaya koydu. Cenevre’deki çalışmalarda garanti ve güvenlik konusu bu çerçevede ilerleyecek” dedi.

Konferansın olumlu sonuçlanmasına odaklanılmalı

Sadece geçtiğimiz son iki yılda 70 liderler, 170 müzakereciler toplantısı olduğunu, Mont Pelerin’da 3, New York’ta 2 toplantı yapıldığını, 40’tan fazla yakınlaşma kağıdı üretildiğini anımsatan Erçin, “Cenevre’de kaldığı yerden devam edecek Kıbrıs Konferansı’nda sadece garanti-güvenlik konularının ele alınması ve tek başına sonuçlandırılması yönünde tek taraflı bir talep vardı. New York’ta BM Genel Sekreteri Guterres ile yapılan son toplantıda, bunun mümkün olmadığı net bir şekilde anlaşıldı. 28 Haziran’da, iki farklı masada tüm konular eş zamanlı ve paralel olarak ele alınacağı bir format söz konusu olacak. Bu saatten sonra yapılması gereken, 28 Haziran’da bu zeminde başlayacak Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nın olumlu tamamlanmasına yoğunlaşmaktır” dedi.

Gelinen nokta

Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nda yönetim, güç paylaşımı, AB, mülkiyet ve ekonomi konularının Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarınca bir masada, 5 tarafı da ilgilendiren güvenlik ve garanti konularının ise ikinci bir masada ele alınacağını ifade eden Erçin, “Yaklaşık 6 aydır, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın tek tek başlıkların üzerinde çalışılarak belli bir noktaya gelindiğini, konuların artık kapsamlı paket halinde ele alınması ve tüm konuların eş zamanlı olarak müzakere edilerek ilerlenmesi yönünde çağırılar olmuştu. Gelinen nokta budur” şeklinde konuştu.

Kısır tartışmalar yerine, sonuç odaklı yaklaşım

Gazeteci Sami Özuslu’nun Radyo Gazetesi programında konuşan Erhan Erçin, “Kıbrıs Türk tarafı neden önce güvenlik ve garanti konusunu konuşmayı kabul etmiyor” sorusuna “Önce sadece güvenlik-garantileri ele alarak tamamlayalım yaklaşımının karşılığı, siyasi eşitliği sağlayacak dönüşümlü başkanlık ve etkin katılımdan başlayıp yönetim ve güç paylaşımı başlığını bitirelim, diğer başlıklara öyle devam edelimdir. Ancak bu tartışmaların zamanı  geçti. Şimdi zaman, BM tarafından net bir şekilde açıklandığı gibi, 28 Haziran’da başlayarak tüm konuların eş zamanlı olarak ele alınması ve çözüme ilerlemek için çalışılmasının zamanıdır” cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75