banner6

Kıbrıs Rum tarafına son çağrı

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafına mevcut müzakere sürecinin son fırsat penceresi olduğu ve daha fazla uzayamayacağı ve artık bir karar verilmesi gerektiği mesajını iletti.

Kıbrıs Rum tarafına son çağrı
banner90
banner99

Cumhurbaşkanlığı'ndaki görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitlik konusunda bir adım atması gerektiğini çünkü artık müzakerelerin son aşamasında bulunulduğunu söyledi.  

Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının şimdiye kadar atılmayan adımları cesaretle attığını, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği kabul edilmesi konusunda Kıbrıs Rum tarafından aynı cesarette adımlar atıldığını görmek istediklerini söyledi.

Kıbrıs Rum tarafının, siyasi eşitliğin iki temel göstergesinden biri olan dönüşümlü başkanlığı müzakerelerin son aşamasına bırakmak istediğini aktaran Akıncı, "Zaten son aşamadayız. Bunun daha sonu yok" ifadelerini kullandı.

"Kıbrıslı Rumlar siyasi eşitliği henüz içlerine sindiremedi"

Bakanlar kurulunda 7 Kıbrıslı Ruma karşılık 4 Kıbrıslı Türk konusunda uzlaşma bulunduğunu ve kararların alınabilmesi için bir Kıbrıslı Türk bakanın olumlu oyuna ihtiyaç olacağını belirten Akıncı, daha alt kurullarda Kıbrıslı Türklerin söz sahibi olmasının Kıbrıs Rum tarafınca henüz kabul edilmediğini ifade etti.   

Bu durumda Kıbrıslı Rumların siyasi eşitliği henüz içerine sindiremediğinin anlaşıldığını aktaran Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis'in dönüşümlü başkanlığı kapalı kapılar ardında konuşulan bu konuları toplumuna anlatmadığı ve Kıbrıslı Rumları çözüme hazırlamadığını ifade eden Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının beklentisi bu iken 1950 Enosis plebisitinin okullarda anılması ile ilgili karar alındığını söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının tepkisi haklı

Kıbrıs Türk tarafının bu konuda gösterdiği tepkinin haklı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, Anastasiadis'ten bu kararı tasvip etmediğini dünya kamuoyuna açıkça duyurmasını ve onaylamadığı kararı bertaraf etmesi gerektiğini anlattı.

Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının bu konuda bazı adımlar attığını, bu konuda BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ile bugün saat 18.00'de yapacakları görüşmede bilgi alacaklarını ve durumu değerlendireceklerini söyledi.

DİSİ'nin okullarda atıf yapılacak özel günlerle ilgili karar alma yetkisini Eğitim Bakanlığı'na devreden bir yasa teklifi sunduğunu, bunun Meclis'ten geçip geçmeyeceğini takip edeceklerini belirtti. Akıncı, " Bunun geçtiğini görüp ona göre karar vereceğiz" derken 23 Şubat'ta yapılması planlanan liderler zirvesine katılacağı doğrultusunda herhangi bir ipucu vermedi.

Çavuşoğlu: Atılacak adımlara birlikte karar vereceğiz

Diğer yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bundan sonraki müzakere sürecinde ne gibi adımlar atılacağının KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti'nin karar vereceğini söyledi. Çavuşoğlu, müzakere sürecinin başarısızlığa uğraması halinde "Türkiye'nin KKTC'yi ilhak etmesinin bir seçenek olup olmadığı" sorusu üzerine, "Özellikle adalarda dedikodular çok oluyor. Rum tarafının bunu kasıtlı yaydığını biliyoruz. Bir gerçek var, şu anda sürdürdüğümüz müzakere süreci son fırsat penceresidir ve ömür boyu müzakere edileceğini kimse sanmasın. Rum tarafı masadan kalkarsa ne yapacağımızı KKTC ile hangi adımlar atacağımızı kendimiz oturur karar veririz kimseye de hesap vermeyiz" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafının doğal gaz konusunda attığı adımlara Türkiye'nin sabrının sonsuz olmadığını, çözüm adına sabredildiğini ancak gerekli adımlar atmaktan çekinmeyeceklerini kaydetti. 

"Kıbrıs Rum tarafı gerçek niyetini gösterdi"

Son liderler zirvesinde Anastasiadis'in takındığı tavrı "çocukça kaprisler" olarak nitelendiren ve Kıbrıslı Rum lideri takındığı tavır nedeniyle eleştiren Çavuşoğlu, Temsilciler Meclisi'nin enosis anmasıyla ilgili aldığı karar üzerine "Enosis kararıyla Kıbrıs Rum tarafı gerçek niyetini ortaya koymuş ve eski rüyalardan uyanmadığını göstermiştir. Talihsiz ve zamanlama açısından manidardır. Rum kesiminin niyetinin ne olduğunu açıkça ortaya koydu" dedi. Çavuşoğlu, bu karar sayesinde Kıbrıs Türk toplumunun Türkiye'nin garantisini istemekte ne kadar haklı olduğunun bir kez daha kanıtlandığını ifade etti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin müzakerelerdeki yapıcı tutumunu sergilemeye devam edeceğini ancak işi yokuşa sürenin Kıbrıs Rum tarafı olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk tarafında, hükümet ve siyasi partilerin müzakerelere dair ciddi bir ayrılığın bulunmadığını da sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104