'Kıbrıs sorununa ve ekonomiye etki edemiyoruz'

banner37

CMIRS, her zaman olduğu gibi ankete katılanlara toplumsal konularda kendilerini ne kadar etkili hissettiklerini sordu

banner87
'Kıbrıs sorununa ve  ekonomiye etki edemiyoruz'
banner99

Ergül ERNUR

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) Haziran 2018 anket sonuçlarında, toplumun en önemli sorununun ekonomideki kötü gidişat olduğu belirlendi. Aslında bu sonuç, uzun süredir yaşanan döviz krizinin yansıması.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki, üç ayda bir yapılan anket çalışmasında yıllardır vatandaşlar, en önemli sorunlarının başına ekonomiyi koyuyor. Bu durum bizlere, ülkemizde, vatandaşı ekonomik anlamda mutlu eden veya refaha kavuşturacak girişimler yapılmadığını gösteriyor.

CMIRS, her zaman olduğu gibi ankete katılanlara toplumsal konularda kendilerini ne kadar etkili hissettiklerini sordu.

Kıbrıs sorunu ile ekonominin “en az etkili” hissedilen konular olması şaşırtıcı olmadı.

 Merkez Direktörü Mine Yücel, “Bu çalışma sonrasında toplumun 4 partili koalisyonun çalışmalarını başarısız olarak yorumlamaya meyil etmesine rağmen bu çalışmada hâlâ diğer dönemlere kıyasla daha iyimser bir toplum yapısı gözlemlemekteyiz.  Bu da aslında toplumun şu ana kadar olan icraatları başarısız bulsa bile koalisyondan tamamen umudunu kesmediğini göstermektedir” dedi. 

Ekonomik sorunların bu çalışmaya damga vuran şekilde ön plana çıkmasının ise döviz krizi ve artan fiyatlarla ilgili ülke genelinde yaşanan sorunların yansıması olduğuna işaret eden Yücel, çıkan sonucun çok doğal olduğunu söyledi.

 

Toplum siyasete etki edemediğini düşünüyor

Yücel, toplumun sadece yüzde 25.48’inin siyasete etki edebildiğini düşündüğünü belirtti.

Bu çalışmanın ülkemizdeki yerel seçimlerin hemen öncesinde gerçekleştirildiğini anımsatan Yücel, demokratik bir düzen içerisinde seçimlerden hemen önce toplumda her 4 kişiden sadece 1’inin siyaset üzerinde etki edebildiğini düşünüyor olmasının “düşündürücü” olduğunu vurguladı.

Yücel, erkeklerin kadınlara kıyasla kendilerini siyasette biraz daha etkili gördüğünü ifade etti.

 

İnsanların kendini en etkili hissettiği konu çevre

Ekonomi üzerinde kendini etkili hisseden kesimin yüzde 24.68 olduğunu belirten Yücel, Kıbrıs sorunu konusunda kendini etkili hissedenlerin oranının yüzde 23.11 olduğunu kaydetti.

Yücel, çevre üzerinde etkili olabildiğini düşünenlerin diğer başlıklara kıyasla biraz daha fazla olduğunu ifade ederek oranın yüzde 52.82 olduğunu belirtti.

İnsan hakları konusunda bir vatandaş olarak kendini etkili hisseden kesimin oranının yüzde 48.94 olduğunu ifade eden Yücel, sağlık konusundaki etkililik yüzdesini 40.69 olduğunu söyledi.

Yücel, ankete katılanların kendilerini en etkisiz hissettikleri konu olarak Kıbrıs sorununu gösterdiğini belirtti. Yücel, katılımcıların kendilerini en etkili hissettikleri konuların sırasıyla çevre, insan hakları, sağlık, siyaset, ekonomi ve Kıbrıs sorunu olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96