banner6

Kıbrıs sorununda kritik hafta

banner37

Beş gün süren Mont Pelerin zirvesinde süreç baş döndürücü geçti ancak bitmedi… Sadece ara verildi… Anastasiadis 'in isteği üzerine verilen arada, Rum siyasi partiler bilgilendirilecek...

Kıbrıs sorununda kritik hafta
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

İsviçre'de Mont Pelerin'de 5 tam gün boyunca taraflar arasında Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Ekonomi ve AB başlıklarında ilerleme sağlandı.

Toprak kriterleri iki gün boyunca yoğun pazarlıklar şeklinde tartışılsa da neticede harita ve beşli müzakere tarihi elde edilemedi.

20 Kasım'a kadar verilen aranın ardından taraflar son raunt için bir yol kazası yaşanmazsa Cenevre’de buluşacak... Anastasiadis 'in isteği üzerine verilen arada, Rum siyasi partilerin bilgilendirileceği bu hafta, süreç için belirleyici olacak.

Mont Pelerin 'deki sürecin hızlanmasından memnun olmayan Rum heyeti içindeki derin devlet, Ulusal Konseye işaret vererek frene basılmasını sağladı.

Toprak kriterlerinde mümkün olduğunca en az miktarda nüfusun yer değiştirmesi, kurucu devletlerin toprak oranları ve kıyı şeritleri en çok pazarlık yapılan konular ardındaydı.

Zaman zaman masaya haritalar getirildi iddiaları heyecan yaratsa da haritaların değiş tokuş edilmediği ancak bunun için çantalarda hazır tutulduğu öğrenildi.

5 günlük süreç baş döndürücü geçti ancak bitmedi… Sadece ara verildi. Bu arada özellikle Rum tarafında yaşanacaklar, Anastasiadis 'in üzerindeki baskıyı ne kadar kaldıracağı konusu da, sürecin geleceği açısından önemli olacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 10:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104