banner6

Kıbrıs Türk basını bir değerini daha kaybetti… Hasan Yücelen yaşamını yitirdi

banner37

TAK Ajansı'nda Rumca mütercimi olarak uzun yıllar Kıbrıs Türk basınına hizmet vermiş olan Hasan Yücelen yaşamını yitirdi.

Kıbrıs Türk basını bir değerini daha kaybetti… Hasan Yücelen yaşamını yitirdi
banner150

banner150 banner150

Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) 15 yıl tercüman olarak hizmet veren emekli polis subayı Hasan Yücelen, bugün, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yücelen, yarın, öğle namazının ardından, doğduğu köy olan Akıncılar'da defnedilecek.

10 Ekim 1940 doğumlu Hasan Yücelen, 33 yıl polislik yaptı ve polis müfettiş muavinliğinden emekli oldu. Yücelen, polisliğin ardından 15 yıl TAK'ın Rum Basın Özetleri biriminde tercüman olarak görev yaptı. Yayımlanmış 3 anı kitabı bulunan Yücelen, çok iyi derecede Rumca, ayrıca İngilizce biliyordu. Evli ve 5 çocuk ,9 torun sahibi olan Yücelen, TAK'ın kıdemli çalışanlarından Tijen Yücelen'in de kayınpederiydi.

Tolgay: "Ölüme daire aldığımız acı haberler maalesef zincirleme gidiyor son günlerde..."

Yücelen’in vefatını Kıbrıs Gazetesi köşe yazarı ve duayen gazeteci Ahmet Tolgay, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Tolgay, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Ölüme dair aldığımız acı haberler maalesef zincirleme gidiyor son günlerde... TAK Ajansının Rumca mütercimi olarak uzun yıllar basınımıza hizmet vermiş olan Hasan Yücelen abimizi de az önce Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yoğun bakımında, uzun bir hastalık sürecinden sonra yitirdik...

Merhum Kemal Aşık'tan sonra Rum basın özetlerini yıllarca onun tercümelerinden okuduk, gazetelerimizde yayınladık ve yorumlarımızın konusu yaptık... Türkçe’ye olduğu kadar Rumcaya da çok iyi vakıf olan Hasan Yücelen abimiz polis subaylığından emekli olduktan sonra benim de yönetim kurulu üyesi olduğum dönemde TAK'taki görevine başlamıştı... Saygılı ve özverili, özellikle Kıbrıs konularında bilgi yüklü bir insanımız olan ve herkesten de saygı gören Hasan Yücelen köyü Akıncılar'ı tanıtan önemli belgesel yazıları ve kitabıyla da tanınmıştır... Ruhu şad mekanı cennet olsun basın emektarımızın... Yücelen ailesi bireylerinin, Akıncıların ve sevenlerinin başı sağ olsun... Fotoğraf, kendisini yatağa mahkûm eden uzun hastalık döneminin başlamasından önce eşi Fatma Hanımefendi ve oğullarıyla birlikte yansıtıyor...”

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2023, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104