Kıbrıs Türk basını için önemli bir gün

banner37

KIBRIS Medya Grubu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “basında yerel işgücünü destekleme projesine” destek vererek, BASIN-SEN ile 2018- 2019 yıllarını kapsayan bir yıllık toplu iş sözleşmesi imzaladı

banner87
Kıbrıs Türk basını için önemli bir gün
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

KIBRIS Medya Grubu ile BASIN-SEN, dün 2018 – 2019 yıllarını kapsayan bir yıllık Toplu İş Sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeye KIBRIS Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir ile Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN) Başkanı Ali Kişmir imza koyarken, imzalanan sözleşmenin şahidi ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ile BASIN-SEN Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Öğüç oldu. İmza töreninde KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor da hazır bulundu.

Toplu iş sözleşmesi sonrasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, KIBRIS Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir ile BASIN-SEN Başkanı Ali Kişmir açıklama yaptı.

KIBRIS Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın basın için yerel işgücünü destekleme projesi çerçevesindeki “Yerel İş Gücü İstihdamının Desteklenmesi Tüzüğü”ne destek vermek amacıyla söz konusu sözleşmeyi imzaladıklarını açıkladı.

Çeler: Özel sektörde sendikalaşma hep aklımın bir yerindeydi

Göreve gelmeden önce muhalefetteyken özel sektörde sendikalaşmanın zorunluluğuyla ilgili bir yasa önerisi sunduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, kendisi ve partisi adına özel sektörde sendikalaşmayı hep aklının bir yerinde tuttuğunu, bakan olduktan sonrada bu isteğini yerine getirmek için, çalışmalar yaptığını söyledi.

Tek başına iktidar olmadıklarını kaydederek, 4’lü koalisyonun bir parçası olduklarının altını çizen Bakan Çeler, “Gönül isterdi ki, iktidarın diğer fertleri de bizimle aynı görüşte olsun. Zorunluluk veya daha farklı bir yaptırım şeklini yapamayacağımı gördüm. Onun yerine siyasetin ortaklaşa fikir üretme, fikir birliği ve yine sonuca bir şekilde ulaşılması için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kaynakları ve yetkisi altında ilk etapta basın sektöründe toplu iş sözleşmesi imzalanması koşuluyla hem basına destek olunması açısında hem de ülkemizdeki basın sektörünün yaşamış olduğu sıkıntıların bir nebze giderilmesi adına böyle bir çalışma yürütmeyi hedef edindik” dedi.

“4’üncü güç basının desteklenmesi için proje üretildi”

Zeki Çeler, ülkede ciddi anlamda toplumun faydasına, toplumun geleceğine ve siyasete de yön veren 4’üncü güç olan basının desteklenebilmesi açısından bu şekilde bir atılım atıp, proje ürettiklerini söyledi.

Çeler, toplu iş sözleşmesiyle birlikte, sendikalaşma olması durumunda, basın sektöründe çalışan tüm KKTC vatandaşlarının ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta primlerinin yüzde yüz yatırımının bakanlık tarafından 3 yıl boyunca karşılanacağına vurgu yaptı.

“Stajyer ve normal çalışana destek verilecek”

Ülkemizde basın yayın ya da iletişim fakültelerinde okuyan birçok gencin bulunduğuna işaret eden Çeler, ekonomik sıkıntılardan dolayı basın kuruluşlarının istihdam etme güçlüğü yaşadığını, kurumlara sadece prim desteği değil, KKTC vatandaşı çalışanlarının yüzde 20’si, yani her 5 çalışana karşılık bir part-time stajyer alınması yönünde de destek verileceğini söyledi.

Bakan Çeler, basın kurumlarında çalışacak part-time gençlerin hem tecrübe kazanmaları için hem de hayatlarını idame edebilmeleri için asgari ücretin yüzde 60’ı oranında maaş desteği ve yatırımlarının da bakanlık tarafından karşılanacağı müjdesini verdi.

“Tüm özel sektöre destek sağlanmasını hedefliyoruz”

Bunların hayata geçirilmesinin ardından bir nebze de olsa bu sektöre bir katkının sağlanacağı inancında olduğunu açıklayan Çeler, yakında da tüm özel sektöre belli başlı kriterlerin eklenerek maaş desteği yapılmasının söz konusu olduğunu bu konuda da savcılıktan görüş beklendiğini söyledi.

Çeler, savcılıktan görüşün gelmesinin hemen ardından da Bakanlar Kurulu’na götürerek tüm özel sektör çalışanlarına toplu iş sözleşmesi ve sendikalaşma koşuluyla 2 yıl boyunca ek maaş desteği ve yüzde yüz primlerinin yatırılmasının planlandığını ifade etti.

“Benim için onur ve gurur verici oldu”

Bakan Çeler, dün BASIN-SEN ile birlikte, ülkemizde basın sektöründe çok önemli bir yere sahip olan ve kamuoyunun doğru haber alması için her zaman ilkeli haberciliği hedefleyen KIBRIS Medya Grubu’yla toplu iş sözleşmesinin imzalandığını belirtti.

Sözleşmeye kendisinin bir katkısı olmuşsa bunun gurur ve onur verici olduğunu ifade eden Çeler, hem hükümetin, hem rozetini taşıdığı Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), hem de yıllardan beridir bunların olması için mücadele eden emekçiler adına gurur verici bir gün olduğuna değindi.

“Kimse sendikalaşmadan korkmasın”

Sendikalaşmadan kimsenin korkmaması gerektiğinin altını çizen, Çeler, doğru sendikalaşma ve doğru iş sözleşmeleriyle hem çalışanların huzuru ve refahı, hem de işverenin daha kaliteli hizmet sunması açısından büyük önem arz ettiğini aktardı.

“Katkısından dolayı Sayın Asil Nadir’e teşekkür ediyorum”

Toplu iş sözleşmesi için ciddi bir uğraş verildiğini anımsatan Çeler, artık basın sektöründeki öncü kurumlarından biriyle de toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte sendikalaşmanın başladığını kaydetti.

Sözleşmeye her zaman sıcak baktığı için başta KIBRIS Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir’e teşekkür eden Çeler, ayrıca sözleşmeye katkı koyan KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’a, Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’a ve BASIN-SEN Genel Başkanı Ali Kişmir’e de teşekkür edip, çalışmalarından dolayı başarılar diledi.

Nadir: 200 küsur ailemizle bu projenin içinde yer aldık

KIBRIS Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in önemli rolü olduğunu söyledi.

KIBRIS Medya Grubu’nun, kurulduğu günden beridir çalışanlarına mümkün olan en iyi hakları verdiğini, 200 civarında çalışanın aile düzeni içinde, bir harmoniyle çalıştığını ifade eden Asil Nadir, “Bizim tutumumuz belli. Onurlu ve düzgün bir iş ortamı için kurumumuzda sendikaya ihtiyaç duymuyoruz ama Sayın Çalışma Bakanı’nın iyi niyetli projesine destek vermek istedik” dedi.

İş yaşamına düzen ve dinamizm gelmesi için olağanüstü bir çaba ortaya koyan Çalışma Bakanı Zeki Çeler’in çalışmalarını desteklediklerini göstermek istediklerini belirten Nadir, “Projeye destek olmak, sektöre ve ülkeye düzen, inanç gelmesine katkı koymak için toplu iş sözleşmesini imzaladık. 200 küsur ailemizle bu projenin içinde yer aldık” diye konuştu.

Nadir, “Şahitlerden birisi olarak sözleşmeye imza da koyan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler’in ve BASIN-SEN Başkanı Ali Kişmir’in olumlu yaklaşımları nedeniyle sözleşmeyi imzaladık. Kurumumuza ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Kişmir: Bakanlığın iradesi sayesinde büyük ivme kazandı

Sözlerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na teşekkür ederek başlayan BASIN-SEN Genel Başkanı Ali Kişmir, bakanlık ve ekibinin bu süreci ilk başlattıklarında yalnız hareket etmediklerini, kendilerini de sürecin içerisine dahil ederek, görüş alışverişinde bulunarak çok güzel bir tüzüğün ortaya çıktını söyledi.

Bakanlığın iradesi sayesinde büyük ivme kazandıklarına değinen Kişmir, burada asıl amaçlarının özel sektörde sendikalaşmanın önünü açmak ve sektörde çalışan emekçilerin daha da güvencede olmalarını sağlamak olduğuna değindi.

“Hem emekçi hem de işveren ortak bir tüzükte buluştu”

Çalışma Bakanlığı’nın bu çalışmayı yaparken, öncelikle özel sektör ve medya kurumlarının içerisinde bulunduğu sıkıntıları da göz önünde bulundurduğuna dikkat çeken Kişmir, “Bu sözleşme hem emekçileri hem de işverenleri ortak bir tüzükte buluşturdu. Bu da tabii ki bizim için çok önemliydi. Bu ayrıca medya kuruluşlarımızda toplu iş sözleşmesi imzalamamızın önünü açtı. KIBRIS Gazetesi bu ülkenin çok önemli bir yayın organıdır. Birçok dönemde ülkemize toplumsal açıdan ve demokrasimize çok ciddi katkıları oldu. O nedenle bu kurumla toplu iş sözleşmesi yapmamız, bizim için bu anlamda gurur verici bir durum oldu. Çünkü KIBRIS Gazetesi dediğim gibi, özellikle yazılı basında yıllardır en çok okunan gazetedir. Toplumumuzun güvendiği bir medya kuruluşudur. KIBRIS Medya Grubu ile toplu iş sözleşmesi imzalamak bizleri çok memnun etti” dedi.

“Sayın Asil Nadir’e teşekkür ediyorum”

Özellikle görüşmeler sırasında nazik ve sıcak karşılamasından dolayı KIBRIS Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asil Nadir’e teşekkür eden Kişmir, Nadir’in süreç içerinde hep yapıcı yönde kendileriyle birlikte, olumlu bir müzakere izleyerek sözleşmeye imza koyduğunu kaydetti.

Ali Kişmir, aynı özveri ve anlayışı sendika olarak da ortaya koyduklarını belirterek, ortak bir noktada buluşup, KIBRIS Medya Grubu’nda toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını söyledi.

Kişmir ayrıca, bu sürece ciddi anlamda katkı koyan KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’a ve Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’a da teşekkür ettiğini belirtti.

“Birinci Medya Grubu ile de yakında imzalayacağız”

Kişmir, bugüne kadar toplu iş sözleşmesi imzaladıkları kurumlar arasında olduğu gibi, KIBRIS Medya Grubu ile sözleşme imzalamalarının ‘domino taşı” etkisi yaratacağına inandığını sözlerine ekledi.

Kişmir son olarak, KIBRIS Medya Grubu’nun ardından kısa bir süre sonra ülkemizin önemli basın kurumlarından biri olan Birinci Medya Grubu ile de toplu iş sözleşmesini imzalayacaklarının müjdesini verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108