Kıbrıs Türk tarafı: DİSİ'nin adımı sorunu çözecek bir yöntem olabilir

banner37

Güney Kıbrıs'taki iktidar partisi DİSİ'nin, Enosis (Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması) plebisitinin okullarda anılması kararını potansiyel olarak bertaraf etmek için aldığı inisiyatife, Kıbrıs Türk tarafından olumlu sinyaller gelmesine rağmen konuya temkinli yaklaşılıyor.

Kıbrıs Türk tarafı: DİSİ'nin adımı sorunu çözecek bir yöntem olabilir
banner99

Osman KALFAOĞLU

Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz hafta aldığı kararla 15 Ocak 1950 Enosis plebisitinin orta eğitim okullarında anılacak günlere dahil etmişti.

DİSİ ise okullarda atıf yapılacak tarihi günlerle ilgili yetkiyi meclisten alıp Eğitim Bakanlığı'na verilmesi için dün meclise yasa tasarısı sunmuştu.

KIBRIS'ın edindiği bilgiye göre Kıbrıs Türk tarafı, DİSİ'nin sunduğu önerinin yaşanan krizi sona erdirip müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayacak bir yöntem olduğunu düşünüyor.

Anastasiadis talimatla anmayı iptal edebilir

Kıbrıs Türk tarafı, önerinin meclisten geçmesi halinde Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'in plebisitin anılmaması talimatı verebileceğini, niyet varsa bu sorunun çözülebileceğini ancak niyetin seçimler olması durumunda sorunun devam edeceğini düşünüyor.

KIBRIS'a konuyla ilgili açıklama yapan üst düzey bir kaynak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Anastasiadis'ten iki talebi olduğunu, bunlardan birinin plebisit ile ilgili kararı yanlış bulduğunu kamuoyu önünde açıklaması, ikincisinin de Temsilciler Meclisi'nin aldığı kararın iptal edilmesi olduğunu söyledi.

"Şimdi ortaya yeni bir adım çıktı. Atılan adımlar takip edilecektir" diyen kaynak, gelecek hafta yapılması planlanan liderler zirvesine Cumhurbaşkanı Akıncı'nın katılımının da Kıbrıs Rum tarafının atacağı somut adımlara bağlı olduğunu ifade etti.

banner134

Kıbrıs Türk tarafı rahatsız

Liderler arasında geçtiğimiz perşembe yaşanan gerginliğin, Kıbrıs Türk tarafını oldukça rahatsız ettiği, bunun nedeninin da Kıbrıs Rum tarafınca ortaya sürülen iddiaların gerçekle alakası bulunmaması olduğu konuşuluyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin Anastasiadis'in istedi doğrultusunda "Akıncı toplantıdan ayrılmaya karar verdi" yönünde açıklama yapması Kıbrıs Türk tarafında hayal kırıklığı yaşanmasına neden oldu.

Anastasiadis toplantıyı izin almadan terk etti

Ancak KIBRIS'a bilgi veren tarafsız yabancı diplomatik bir kaynak, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in liderler görüşmesi devam ederken diplomatik teamüllere ters bir şekilde izin almadan toplantı odasını terk ettiğini söyledi.

Aynı kaynak, "Bu tür gergin toplantılarda izin alınmadan masadan kalkmak, karşı tarafın masadan kalkmasını haklı çıkarır" ifadelerini kullandı.

BM'nin krizde sergilediği tutumdan ziyade Cumhurbaşkanı Akıncı'yı endişelendiren esas konunun Kıbrıslı Rum liderin güven sarsıcı bir profil çizmesi olduğu öne sürülüyor.

Mont Pelerin'de yapılan ilk toplantıya ara verilmesini isterken ortaya var olmayan bir gerekçe sürmesinden, Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in "Akıncı masadan kaçmak için toplantıya geldi. Önceden planlanmıştı" şeklindeki açıklamasına kadar yaşanan gelişmeler, Kıbrıs Türk liderliğinin karşı tarafa olan güveninin sarsılmasına neden olduğu ifade ediliyor.

Kıbrıs Rum tarafı atılan adımı yeterli görüyor

Diğer yandan Kıbrıs Rum tarafı, DİSİ'nin attığı adımın Akıncı'nın masaya dönmesi için yeterli olması gerektiğini düşünüyor.

DİSİ'den üst düzey bir kaynak, yasa tasarısı nedeniyle DİSİ'nin içerisinde de bölünmeler yaşandığını, partinin plebisit ile ilgili oylamada çekimser kalmasının nedenini "çözümle birlikte tarihimizin yok olacağı izlemini vermek istemedik. Karşı çıksaydık böyle bir izlenim oluşabilirdi" şeklinde açıkladı.

DİSİ'nin sunduğu tasarının gelen cuma Temsilciler Meclisi'nde oylanması bekleniyor. Tasarının kabul edilmesi halinde, Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı Enosis plebisitinin, hali hazırda müfredatta yer alması nedeniyle, okullarda özel olarak anılmasına gerek olmadığına karar verebilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75