banner6

'Kıbrıs Türk tarafının asılsız kaygılarını önemsemeyeceğim'

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, dün Londra'da yaşayan Kıbrıs Rum cemaatine, Kıbrıs konusundaki son gelişme ve müzakerelerin gidişatı konusunda bilgi verdi.

'Kıbrıs Türk tarafının asılsız kaygılarını önemsemeyeceğim'
banner150

banner150

banner99

İngiltere’deki Ulusal Kıbrıs Federasyonunun, Kuzey Londra'daki Kıbrıs Rum Kardeşlik evinde onuruna verdiği yemeğe katılan Anastasiadis, Kıbrıs sorununa, yaşayabilir, çalışabilir ve her iki toplumun kaygılarına yanıt verecek bir çözüm bulunması yönündeki kararlılığını ortaya koydu. 

Anastasiadis sözlerine devamla: “Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönünde çalışmaya kararlıyım. Ama bu çözümün altını çizerek söylüyorum, Kıbrıslı Rumların kaygılarına, beklentilerine yanıt vermesi gerekir. Tabi Kıbrıslı Türklerin kaygılarını görmezlikten gelmeyeceğim, ama Kıbrıslı Türklerin asılsız kaygılarını önemseyerek Kıbrıslı Rumlara haksızlık etmeyeceğim”.   

Diasporanın önemine de değinen Devlet Başkanı, “Kıbrıs için daha iyi günler gelmesi amacıyla, acı ve kalıcı bir yöntemle, herhangi bir hırs ve beklentiden  uzak olarak çalışmalarına hayranlık duyuyorum” dedi.

Anastasiadis, pek çok NEPOMAK üyesinin etkinliğe katılımından duyduğu memnuniyeti ve Kıbrıs diasporası üyesi Chris Lazari'nin etkinlikte bulunamamasından dolayı üzüntüsünü dile getirdi.

Diaspora Başkanı Christos Karaolis, “ Kıbrıs sorununa, Türk askerlerinin adadan ayrılmasını sağlayacak, çağ dışı garantileri iptal edecek, tüm Kıbrıslıların temel insan haklarının uygulanacağı bir çözüm bulunması yolunda sabır, ısrar ve kararlılıkla çalışmasından dolayı” Devlet Başkanı’nı tebrik etti.

Son olarak, diaspora adına, İngiltere Milletvekillerine ve İngiltere Hükümetine, Kıbrıs karşısındaki sorumluluklarını üstlenmeleri ve adil bir çözüm bulunması yönündeki baskıları sürdüreceklerini açıkladı.

27 Eylül (bugün Anastasiadis'in 70. doğum günü olması nedeniyle etkinlikte, Kıbrıs şekilde bir doğum günü pastası kesilerek, Devlet Başkanı’na en iyi dilekler sunuldu.

Anastasiadis bugün, İngiltere Başpiskoposu Grigoris tarafından kabul edilecek. Öğleden sonra ise Downing Street'te Başbakan Teresa May ile görüşecek.

Bu akşam Paris'e gitmek amacıyla Birtanya'dan ayrılacak olan Nikos Anastasiadis çarşamba günü Başkan Hollande ile görüşecek.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104