banner6

Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a elektrik ve doğalgaz boru hattı konuşuldu

banner37

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, "İsrail münhasır ekonomik bölgesinde 3 bin milyar metreküpten fazla doğalgaz potansiyeli bulunuyor. Bir buçuk ay sonra sularımızı yeni keşifler için yeniden araştırmaya açacağız." dedi.

Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a elektrik ve doğalgaz boru hattı konuşuldu
banner151 banner143

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Yunanistan Enerji Bakanı Panos Skourletis ve Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Girogos Lakkotrypis, Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir araya geldikten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.     

Toplantıda iki önemli projenin konuşulduğunu belirten Steinitz, bunlardan birinin İsrail'den, Kıbrıs ve Girit adalarına elektrik hattı diğerinin ise Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a uzanacak olan doğalgaz boru hattı projesi olduğunu söyledi.     

Steinitz, ülkesinin iki gün önce Ürdün ile yapılan 10 milyar dolarlık anlaşma sonucu doğalgaz ihraç eden bir ülke haline geldiğini ifade ederek "Şimdiye kadar 900 milyar metreküplük gaz keşfi yapıldı. Yapılan bilimsel değerlendirmeler sonucu 2 bin 200 milyar metreküplük daha bir gaz potansiyeli var. Yani, İsrail münhasır ekonomik bölgesinde 3 bin milyar metreküpten fazla doğalgaz potansiyeli bulunuyor. Bir buçuk ay sonra sularımızı yeni keşifler için araştırmaya açacağız." diye konuştu.     

Bu potansiyelin Avrupa'ya taşınması için Doğu Akdeniz doğalgaz boru hattı projesi ihtimalinin bakanlarla masaya yatırıldığına dikkati çeken Steinitz,"Zaten, Avrupa Komisyonu enerji delegesiyle bu meseleyi konuşmuştuk. Aralık ayında bu zirveyi Kudüs'te gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Eğer hazırlıklarımızı tamamlayabilirsek, Avrupa Birliği'nden de bir katılım bekliyoruz." İfadelerini kullandı.     

Yunanistan Enerji Bakanı Skourletis de Doğu Akdeniz doğalgaz hattı projesinin, inceleme sonuçlarıyla birlikte ekim sonunda bir toplantıyla tanıtılmasının planlandığını aktardı.     

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 10:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104