banner6

KIBRIS'a verdiği ilan hayatını değiştirdi

banner37

Danimarkalı adam, KIBRIS Gazetesi’ne verdiği ilanla, bir anda 250 Türk akrabaya sahip oldu.

KIBRIS'a verdiği ilan hayatını değiştirdi
banner151 banner143

Danimarka’nın başkenti Kopenhag yakınlarındaki Stevns kasabasında yaşayan 52 yaşındaki Thomas Knudtsen, Danimarka Ulusal Televizyon kanalı DR1 aracılığıyla hiç görmediği Türk babasına kavuştu.

Knudtsen’in babasını bulmasında KIBRIS Gazetesi’ne verdiği ilan büyük rol oynadı.

Televizyon ekibiyle KKTC’ye gelen ve KIBRIS’a ilan veren Knudtsen, kendisine ulaşan halası aracılığıyla

Babası Mehmet Hüseyin’in yaşadığını, Londra’da oturduğunu ve babasının 10 kardeşi olduğunu öğrendi.  Knudtsen, Kıbrıs’taki aile buluşmasında ise, 250 kişilik yeni Türk ailesine kavuştuğunu söyledi.

KKTC’ye geldiler, KIBRIS’a ilan verdi

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, DR1’de yayınlanan “Sporlös (İz Bırakmadan)” adlı programa başvurarak babasını bulmak istediğini söyleyen Thomas Knudtsen, televizyon ekibiyle önce Londra’ya gitti, ancak Londra’da babasının izine rastlayamadı.

Babasının Kıbrıs Türk’ü olduğunu söyleyen Knudtsen, televizyon ekibiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelerek nüfus müdürlüğünden araştırma yaptırdı, ancak burada da bir sonuç alamayınca KIBRIS Gazetesi’ne, babasının gençlik resminin yer aldığı bir ilan vererek beklemeye başladı.

İlanın yayınlandığı gün bir kadın, ilanda yer alan telefon numarasından DR tercümanı, Gazeteci Sultan Çoban’ı arayarak Thomas Knudtsen’in halası olduğunu ve kendisini görmek istediklerini söyledi.

1964 yılında çalıştığı restoranda tanıştılar

Lefkoşa’da, Güzelyurt ilçesine bağlı Gaziveren köyünde oldukça duygu yüklü anların yaşandığı aile buluşmasında Thomas Knudsten babasının yaşadığını, Londra’da oturduğunu ve babasının 10 kardeşi olduğunu öğrendi.

Babaannesiyle de karşılaşan Thomas Knudtsen, Kıbrıs’taki aile buluşmasında 250 kişilik yeni Türk ailesine kavuştuğunu söyledi. Kıbrıs’taki ilk karşılaşmanın ardından hemen Londra’ya giden Thomas Knudtsen, Tottenham’da eşiyle birlikte yaşayan 74 yaşındaki babasıyla karşılaştı ve burada üvey kız kardeşine de “merhaba” dedi.

Thomas Knudtsen’in babası Mehmet Hüseyin Danimarka’da bir oğlu olduğunu her zaman bildiğini, etrafındakilerin buna inanmadıklarını anlattı ve Thomas’ın annesiyle, 1964 yılında çalışmakta olduğu bir restoranda tanıştığını ve kısa süreli aşk yaşadıklarını belirtti.

Thomas’ın annesi Danimarka’ya dönerken yanında gitmek istemediğini söyleyen baba Mehmet Hüseyin, hayatına Londra’da devam ettiğini söyledi.

1964 yılında Londra’da İngiliz bir ailenin yanında çocuk bakıcısı olarak çalışan Danimarkalı Bodil Knudsen, 1965 yılında Danimarka’ya dönünce hamile olduğunu anladı ve eşi Mehmet Hüseyin’e durumu anlattı. Ancak Mehmet Hüseyin Danimarka’da doğan oğlu Thomas’ı hiç görmedi.

Bundan 10 yıl önce annesini kaybeden Thomas Knudtsen, DR1 programını arayarak babasını bulmada yardımcı olmalarını istedi. DR1’de yayınlanan “Sporlös” programı hiç görmedikleri aile üyelerini bulmak isteyen kişilerin durumunu ele alıyor ve onlarla birlikte aile yakınlarını bulmak için yola çıkıyor. Program Danimarka’da en çok izlenen programlar arasında yer alıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 08:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104