banner6

'Kıbrıs'ın AB üyeliği çözüm için garanti'

banner37

Bulgaristan’ın Lefkoşa Büyükelçisi Hristo Georgiev, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliğinin, Kıbrıs sorununun çözümü için en iyi garanti olduğunu söyledi. 

'Kıbrıs'ın AB üyeliği çözüm için garanti'
banner151 banner143

Haravgi gazetesinin haberine göre, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı devralan Bulgaristan’ın Lefkoşa Büyükelçisi, dün düzenlenen basın toplantısında, ülkesinin önceliklerini açıkladı.

Georgiev,  Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı sırasında Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için, “Guterres çerçevesi”, BM Güvenlik Konseyi’nin kararları ve AB ilkeleri temelinde bir yol izlenmesi gerektiğine işaret etti.

Bulgaristan hükümetinin Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yakından izlediğini ifade eden Büyükelçi, ülkesinin Kıbrıs sorununa kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunmasını desteklediğini kaydetti.

Enerji konusuna da değinen Georgiev,  Bulgaristan’ın, enerji yollarının geçiş güzergâhında bulunduğunu ve bu bağlamda, çeşitli yerlerden doğal gaz getirilmesi amacıyla, doğal gaz dağıtım merkezi inşa etmeye çalıştığını söyledi.

Büyükelçi, Bulgaristan’ın Türkiye- AB diyaloğunu desteklediğini kaydederek, Türkiye’yi, AB’ye üye olabilmek adına gereken adımları atmaya çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 11:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104