banner6

Kıbrıs'ın geleceği için sağduyulu olalım

banner37

KIBRIS’a konuşan CTP Milletvekili Asım Akansoy, adada var olan statükonun sürdürülemez olduğunu vurgulayarak, plebisit krizinin müzakere masasını ortadan kaldırmaması gerektiğini söyledi:

Kıbrıs'ın geleceği için sağduyulu olalım
banner8

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili, Eski İçişleri Bakanı Asım Akansoy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ENOSİS oylamasını kutlama kararı konusundaki yüksek tepkisini anladığını ve yerinde bulduğunu ancak bu tepkinin müzakere masasını dağıtmaması gerektiğini söyledi.

Akansoy, bu anlamda sağduyulu bir siyasete ihtiyaç olduğunu da vurguladı ve müzakere masasına ek olarak BM’nin sorumluluğu altında çalışmalar başlatılması gerektiğini söyledi.

Asım Akansoy, “Her iki toplumda da eğitim sistemi elden geçirilmeli ve bunu uluslararası bağımsız kurumlar yapmalıdır. Bu çerçevede komite en üst düzeyde çalışmalıdır” dedi.

Akansoy iç politika ile ilgili olarak da kendilerine “icraat hükümeti” diyen UBP-DP koalisyonunun

aksine icraata dönük bir proje hükümeti olmadığını, siyasette verimli ve dinamik bir süreç yaşanmadığını kaydetti.

Akansoy, KIBRIS TV’de, KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın hazırlayıp sunduğu “Markaj” a konuk olarak güncel değerlendirmelerde bulundu.

“Rum Meclisi yanlış yaptı ama bu misillemeye dönmemeli”

Akansoy, müzakereleri bitirme noktasına getiren, Güney’deki plebisit kararını değerlendirirken, bu karar alınırken ELAM’ın peşine düşüldüğünü kaydetti ve şunları söyledi:

“DİSİ’nin bu noktada oylamaya katılmaması kabul edilebilir değil. 1950 ENOSİS’i kritik bir konudur. Rum toplumunda bu konu okullarda okutuluyor.  Fakat her şeye rağmen, iki taraftaki sıkıntılara rağmen, müzakerelere rağmen farklı konular konuşuyorduk. Kıbrıs Rum Meclisi büyük bir yanlış yaptı ve Kıbrıs Türk toplumunu rahatsız etti. Bu hatanın yapılmış olmasında, soldan sağa kadar büyük bir tepki de olması önemlidir. Şu anda Rumların şaşkınlık içinde kendilerini sorgulamaları da önemlidir.  Örneğin güneydeki öğretmen sendikası konuyu anayasa mahkemesine götürecek. Ancak bunun Kuzey Kıbrıs’ta misillemeye dönmemesi lazım. Akıncı, süreci başarıyla yönetiyor. Ancak bizim siyasilerin bundan nemalanarak iç politikada beklenti içine girmesi doğru değildir. Bu çok hassas bir konudur.  Bu adada düşmanlıkla, nefretle yaşayamayız.”

“Abartmadan yüzleşmek lazım”

Asım Akansoy, şimdi müzakerelerde ne olacağıyla ilgili olarak da Akıncı’nın sözlerine işaret etti. Akansoy, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs Rum Meclisi gerekli adımı atmazsa müzakerelerin de anlamını yitireceğini ifade ettiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Bu oldukça dik bir duruştur. Kıbrıs Rum tarafı bunu nasıl yönetecek ona bakmak lazım. İngiltere de AB’den ayrılırken küçük bir partinin seslendirmesiyle o günlere sürüklenmişti. Sonra İngiltere bir anda kendini AB’nin dışında buldu. Sinek küçüktür ama mide bulandırır. Rumların artık bu tür aşırı sağ, ırkçı unsurların oyununa gelmemesi gerekir. Her iki toplum da bir adım atarken karşıdaki toplumu da düşünmelidir. Bu işi abartmadan yüzleşme yaşamalıyız. Müzakere sürecini bunlarla öldürmemek lazımdır. Müzakere süreci de deneyimler dikkate alınarak devam etmeli. Akıncı süratle, eğitim komitesini daha üst düzeyde devreye sokmalıdır. Burada tüm şiddet ve nefret içeren unsurlar incelenebilir. Üst düzeyde bir süreç başlatılmalı. Yeni bir heyecan kan sağlar...”

“İnsanlar fakirleşiyor, hükümet adım atmıyor”

Akansoy, hükümetin ardı ardına yaptığı zamlara da dikkat çekerek, dar gelirlinin ihtiyaçlarını karşılayamadığı bir dönem yaşandığını vurguladı. Çocuklarını okullardan alan ailelerin varlığına dikkat çeken Akansoy,  şöyle dedi:

banner134

“Bu çok hazin bir durumdur. Kendi insanımızın bu kadar fakirleşmesi üzücüdür. Esnafın durumu da çok kötüdür. İş adamları, esnaf dükkan kapatıyorlar. Büyük bir kriz var. Bunun yönetilmesi için hükümet hiçbir uyarıyı dikkate almıyor. Hükümetin olağanüstü adımlar atması lazım. Zamlar ötelenebilir. Özellikle özel sektörde çalışan insanlarımız perişan durumdadır. Asla ve asla geçinemezler.”

“İstisnai vatandaşlar da kim?”

Öte yandan Akansoy, hükümet tarafından altı ayda yapılan 144 “istisnai vatandaş”ı da hatırlattı ve şunları dile getirdi:

“Altı ayda 144 kişi vatandaş yapılıyor... Kimdir bu insanlar? İstisnai olan nedir? Otelde şarkı söyleyen biri mi? Elton John mu bu? Bu durum nasıl kabul edilebilir? Elbette bunlar seçim hazırlığıdır. Hükümet ne yazık ki büyük reformlar yerine bazı insanları rahatlatmaya dönük hamleler yapıyor. Hükümet çok önemli yasaları geri çekmiştir. Biz bunu kime soracağız? Sayın Tuğrul Türkeş’e mi soralım?”

“CTP-UBP hükümeti harikalar yaratabilirdi”

Asım Akansoy, mali protokol ortada dururken, yeni bir hükümetin neler yapabileceği konusunda ise güçlü bir hükümete veya uzun vadeli bir koalisyona gereksinim duyulduğunu belirtti.

Çok güçlü bir hükümet programının gerekliliğine işaret eden Akansoy, “Ülkedeki sürdürülemez durumu değiştirecek radikal değişikler lazım. Güçlü bir vatandaşlık yasası, kamu reformu yönetimi gibi... Beş yıl süreli bir hükümet de işte bu yüzden gereklidir. Ancak bu şekilde ayağa kalkabiliriz. Elbette sağın bu noktada güçlü bir çıkış yapacağına inanmıyorum. UBP-DP dönemi çok üzücü ve başarısızlıklarla doludur ve bu ülkeye yapılan en büyük haksızlıktır. Eğer CTP-UBP kalsaydı çok büyük reformlara imza atılacaktı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104