'Kıbrıs'ın Son Gurbetleri'

banner37

Fotoğraf sanatçısı, müzisyen ve yazar Yıltan Taşçı, KIBRIS’ta yayınlanan Ali Baturay’ın sunduğu “Empati” programına konuk olarak, dört sanatçının eserlerinin yer aldığı ve yarın açılışı yapılacak sergiyi anlattı

banner87
'Kıbrıs'ın Son Gurbetleri'
banner90
banner99

Fotoğraf sanatçısı, müzisyen ve aynı zamanda yazar olan Yıltan Taşçı, KIBRIS’ta yayınlanan Ali Baturay’ın sunduğu ‘Empati’ programına konuk olarak, yarın açılışı yapılacak ve 6 Mayıs’a kadar izlenime açık olacak “Kıbrıs’ın Son Gurbetleri” isimli kitabın resimlerinden oluşturulan sergiyi anlattı.
   Taşçı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yarın saat 19.00’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından açılışı yapılacak sergiye herkesi davet ederek açılışta, kitabı birlikte hazırladıkları fotoğraf sanatçıları Mustafa Evirgen, Mustafa Müezzinoğlu ve Ceyhan Özyıldız ile birlikte kitabı da imzalayacaklarını belirtti.
   Taşçı, kendisinin de dâhil olduğu, Mustafa Evirgen, Mustafa Müezzinoğlu, Ceyhan Özyıldız’dan oluşan dört kişilik olan Prime Four grubunun 2015’te kurulduğunu, grubun kurulma amacının proje yürütmek ve oluşturma amaçlı olduğunu belirtti.
   Prime Four grubu olarak son iki aydır yeni projeleri olan Maronitler ile ilgili çalışmada bulunduklarını bildiren Taşçı, “Kıbrıs’ın Son Gurbetleri” kitabının 4 yıllık süreçte hazırlandığını, Maronitler çalışmasının da yaklaşık olarak aynı süre kadar sürebileceğini ifade etti.

“Fotoğraf çekmek kolay iş değil”

   Bir fotoğrafın çekiminin kolay bir iş olarak gözüktüğünü fakat kolay olmadığını anlatan Taşçı, “her insan atıyorum ki gidip Girne Limanı’nı çekebilir, güzel de fotoğraf çekebilir ama mesela çıplak bir kişinin fotoğrafını çekmek çok zor bir şeydir” dedi.
   Taşçı, özellikle çıplak olan bir bireyin fotoğrafını çekmenin, özellikle ışık olarak çok iyi bir ayar gerektirdiğini belirterek, çıplak bedeni çekmenin doğayı görüntülemeye, farklı renklerden oluşan bir görüntüyü çekmeye benzemediğini ve böyle bir çekimi yaparken kendisinin de zorlandığını anlattı.
   Öte yandan, fotoğrafın içerisine hikâye katmanın da önemli olduğunu ve bu sayede fotoğrafın zenginleştiğini ifade eden Taşçı, “örneğin yaşlı bir kadını çiçeklerin yanında çekmek farklı bir olay ama o yaşlı kadını bir de eski bir evde çekerseniz farklı bir hikâye katmış olursunuz” dedi.
   Geçitkale’de bulunan eski bir makinist dükkânını kiralayıp atölye amaçlı kullanan Taşçı, 2 yılı aşkın süredir orasını geliştirmekte olduğunu ve öğrencilerle çalışıp onlara diploma verdiğini de söyledi.
   Taşçı sözlerine şöyle devam etti:
   “Öğrencilerle dışarı çıkıp fotoğraf çekmeyi, uygulamalı ders yapmayı çok seviyorum ve bunu da sıkça yapmaya çalışıyorum. 
   Karanlık odada, sadece kırmızı ışığı olan odada çalıştığım ve o deneyimi tattığım için kendimi çok şanslı görüyorum.”

“Fotoğraf çekme son yıllarda yaygınlaştı”

   Teknolojinin gelişmesiyle ve özellikle akıllı telefonların kamera kalitesinin artması ile tüm dünyada fotoğraf çekmenin bir alışkanlık haline geldiğini söyleyen Taşçı, bu durumun güzel bir şey olduğunu ve sosyal medyanın da buna etki ettiğini belirtti.
   Taşçı, bu fotoğraf çekmedeki yaygınlaşmanın fotoğrafçılık sanatına ivme kazandırdığını ve bu durumun hoşuna gittiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75