banner6

Kıbrıslı Rum siyasiler de Crans Montana yolcusu

banner37

Kıbrıs Rum Ulusal Konseyi’nde temsil edilen siyasi parti başkanlarının, dünkü Konsey toplantısında Kıbrıs sorununda cereyan eden son gelişmeler hakkında bilgi veren Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e Crans-Montana’daki görüşmelerde eşlik edeceği haber verildi.

Kıbrıslı Rum siyasiler de Crans Montana yolcusu
banner150 banner151 banner143

Alihtia “Yeniden Hep Birlikte İsviçre’ye… Başkan Crans-Montana’ya Siyasi Başkanların Eşliğiyle Gidiyor… Enerji Programı Son Noktasına Kadar” başlıklı haberinde, Rum Sözcü Vekili Nikolas Papadopulos’un ve siyasi parti başkanlarının dünkü Konsey toplantısı çıkışında yaptığı açıklamalara yer verdi.

Habere göre Rum Sözcü Vekili Nikolas Papadopulos, bütün siyasi parti başkanlarının, Anastasiadis’in 28 Haziran’da Crans-Montana’ya birlikte gitme teklifini kabul ettiğini açıkladı. Ekologlar Hareketi Vatandaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis’in, enerji planlamalarının gecikeceği açıklamasına da cevap veren Papadopulos  “enerji programları son noktasına kadar uygulanacak” dedi.

Toplantı çıkışında DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Güvenlik başlığında ilerleme olmadan Kıbrıs sorununun çözülemeyeceğini söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu İsviçre’deki konferansı “son yıllarda yapılanların en belirleyici olanı” diye niteledi ve “mümkün olduğunca birlik olmamız ve diğerlerine oranla farklı bir çehre göstermemiz çok önemli” dedi. Konsey toplantısında AKEL’in, partilerden özellikle İsviçre’de olacakları süre içerisinde “açıklama ateşkesi” istediğini, kimi parti bu talebi doğru bulurken kiminin kabul etmediğini de söyledi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, EDEK ve Dayanışma Hareketi ile birlikte sunduğu öneriye işaret etti. Gazete Papadopulos’un bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacağını söylemesine karşın dün akşam Rum basınına sızan önerisinden şu noktaları aktardı:

“-Üçüncü bir ülkenin, Kıbrıs hükümranlığının ister tamamı ister bir kısmıyla ilgili olsun, her türlü müdahale veya garanti hakkının tamamen  ve sürekli kaldırılması.

-Müdahale ve Garanti hakları, Çözüm Antlaşması’nın referanduma götürülmesinden önce kaldırılması gerektiği. Aynı şeyin 1960 İttifak Antlaşması için de geçerli olması gerektiği.

-Çözümün uygulamaya başlamasından önce  bütün yabancı askerlerin Ada’dan ayrılması.”

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos  Rum Başkanlık Sarayı’ndan çıkışında Anastasiadis’i tezlerinde istikrarla durmaya çağırırken Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, partisinin  planlamakta olduğu bütün seçim kampanyalarını  askıya aldığını açıkladı.

Dayanışma  Hareketi Başkanı Eleni Theoharus, Konsey toplantısı sırasında konuşulanlardan ve sonrasında yapılan açıklamalardan,  Anastasiadis’in İsviçre’ye  “Kıbrıs sorununu çözmek için yeni tavizler vermek niyetiyle gideceğinin, bunu da Türkiye’nin önemli tavizler vereceği bahanesiyle yapacağının anlaşıldığını” savundu  “kaçışı olmayan kapana kısılacağız” uyarısında bulundu.  Theoharus, Rum halkının büyük çoğunluğu açısından çözümün “ulusal kökene, dini inanca ve ana dile saygı göstermesi, Avrupa müktesebatının güvenceye alınmasını, AB ilke ve değerlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nde istisnasız uygulanmasının şart olduğunu” söyledi.

Ekologlar Hareketi Vatandaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis ise “bazıları, İsviçre’den geçişin çok daha kolay olması işçin  çıtayı yükseltmeye çalıştığını ancak kendisinin, Anastasiadis’in tezlerinin altını oymayacağını fakat (Anastasiadis’in) daha talepkar olması gerektiğine inandığını söyledi.

“Çözüm uygulanmaya başlamadan önce MEB’le ilgili anlaşma yapılsın”

Fileleftheros’un siyasi parti başkanlarının Rum Başkanlık Sarayı’ndan çıkışta yaptığı açıklamaları aktardığı haberine göre, Nikolas Papadopulos, EDEK ve Dayanışma Hareketi ile birlikte sundukları önerinin, “çözümün uygulamaya başlamasından önce MEB’le ilgili anlaşma yapılması” maddesi de içerdiğini belirterek, bu önerilerinin büyük ölçüde Eide belgesinde yer alması, en azından Rum tarafınca (Konferansta) ileri götürülecek tezlerin bunlar olması” dileğini ifade etti.

ELAM ise açıklama yayımlayarak Rum siyasi liderleri, Anastasiadis’in yol arkadaşı ve destekçisi olmakla suçladı.

“Uzaktan izleyecekler”

Gazete “Siyasi Liderler Gelişmeleri Uzaktan İzleyecek” başlıklı haberinde ise Anastasiadis’e eşlik edecek siyasi parti başkanlarını Crans Montana’da tamamen farklı bir ortam beklediğini, Eide’nin tercihlerinin iki lideri ve garantörleri tecrit etmemekle birlikte Anastasiadis’in, beraberindekilerle iletişiminde sorun yaratacağa benzediğini yazdı.

Siyasi parti başkanlarının Anastasiadis’le, Cenevre’deki gibi aynı alanda olmayacağını kaydeden gazete bu nedenle dün, Anastasiadis’in kalacağı otele yakın bir yer aranmaya başlandığını ancak sorunun bununla da çözülmeyeceğini belirtti.

Ulusal Konsey toplantısından…

Fileleftheros “Ulusal Konsey’deki Görüşme” başlıklı haberinde ise dünkü Konsey toplantısında  Averof Neofitu’nun sözlerinin diğer siyasilerin söylemlerinden  farklı olduğuna dikkat çekti.

Habere göre Türkiye’nin Güvenlik konusunda harekette bulunacağını değerlendiren Neofitu “Eide’nin yeni bir Kuruluş ve Uygulama Antlaşması önerisi kötü fikir değil.  Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın 1960 İttifak Antlaşması’nın yerine Dostluk Paktı tezini de olumlu buluyorum” dedi.

Andros Kiprianu Nikolas Papadopulos’un önerilerinden bazılarıyla ilgili çekince ortaya koyarak “çözümün, MEB’le ilgili anlaşmadan sonra uygulanması konusu açılmamalı. sondajlar konusunda geri adım atılmamalı” dedi.

Nikolas Papadopulos “sıfır garanti, sıfır asker” tezinde ısrar ederek Anastasaidis’ten pozisyon almasını istedi, Anastaiadis  ise “bizim tarafın pozisyonu,  belirli takvimde  sıfır garanti, sıfır askerdir” dedi. Yorgos Lillikas ise “daha herhangi bir şey görüşülmeden Rum tarafını bağlayacak bir anlaşmadan kaçınılması için Eide belgesine dikkat edilmesini” istedi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 11:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110