banner6

Kıbrıslı Rumlar başkanlık seçimlerinden önce çözüm olacağına inanmıyor

banner37

Güney Kıbrıs’ta “Simerini” gazetesi adına gerçekleştirilen bir ankete göre, Kıbrıslı Rumların yüzde 81, Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimleri öncesinde Kıbrıs sorununun çözülemeyeceğine inanıyor.

Kıbrıslı Rumlar başkanlık seçimlerinden önce çözüm olacağına inanmıyor
banner99

Simerini gazetesi, 6-7 Haziran tarihleri arasında 500 kişinin katılımıyla “Lefkoşa Üniversitesi/IMR” tarafından gazete adına gerçekleştirilen bir anketin sonuçlarına geniş yer verdi.

Habere göre, “2018 Başkanlık seçimleri öncesinde Kıbrıs sorununun çözülebileceğine inanıyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 81’i “Hayır”, yüzde 16’sı “Evet” ve yüzde 3’ü “bilmiyorum/cevaplamıyorum” yanıtını verdi.

“Son geçişmeler ışığında Kıbrıs sorununun çözümüne daha mı yakınız?” şeklindeki bir soruya ise katılımcıların yüzde 74’ü “Hayır”, yüzde 23’ün “Evet” ve yüzde 3’ü “bilmiyorum/cevaplamıyorum” yanıtı alındı.

“Kıbrıs sorununda şu ana kadarki gelişmelere bakarak, varılmakta olan planın, Annan Planı’ndan daha mı iyi, yoksa daha mı kötü olacağına inanıyorsunuz”  sorusuna ise yüzde 57 oranında “daha kötü”, yüzde 36 oranında “daha iyi” ve yüzde 7 oranında “bilmiyorum/cevaplamıyorum” yanıtı verildiği aktarıldı.

“New York görüşmesinin sonucunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna yüzde 52 oranında “başarısızlık”, yüzde 41 oranında “başarı” ve yüzde 7 oranında ise “bilmiyorum/cevaplamıyorum” yanıtı verildi.

“Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cenevre’de bir konferans daha gerçekleştirilmesine onay vermesini doğru buluyormusunuz?”  yönündeki soruya yüzde 69 oranında “Evet”, yüzde 28 oranında “Hayır” ve yüzde 3 oranında “bilmiyorum/cevaplamıyorum” yanıtı alındı.

Anastasiadis’in önce “Güvenlik ve Garantiler” konularında uzlaşıya varılması, ardından iç konuların görüşülmesi şeklindeki önerisi yüzde 68 oranında doğru, yüzde 32 oranda ise yanlış bulundu.

“Cenevre konferansının güvenlik ve garantiler başlıkları için belirleyici mi olacağı” sorusuna ise katılımcıların yüzde 50’si “hayır”, yüzde 45’i “evet” ve yüzde 5’i “bilmiyorum/cevaplamıyorum” yanıtını verdi. “Güvenlik ve Garantiler’de Türk tarafıyla anlaşmaya varabilir miyiz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 76’sı “hayır”, yüzde 22’si “evet” ve yüzde 2’si ise “bilmiyorum/cevaplamıyorum” şeklinde cevaplandığı kaydedildi.

Gazete, ankete katılanların Anastasiadis’in uygulamalarına yönelik güveninin düşük seviyelerde olduğu yorumunda bulunarak, bu yöndeki bir soruya katılımcılardan yüzde 30’unun “çok az güvendiği”, yüzde 26’sının ise “hiç güvenmediği” yanıtını verdiğini aktardı.

banner134

Ankete göre, bu soruyu yüzde 16’lık bir kesim “çok güveniyorum” ve yüzde 28’lik bir kesim ise “oldukça güveniyorum” şeklinde yanıtladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye yönelik iki sorunun yer aldığı ankette Eide’nin “arabuluculuk görevine güveniyor musunuz” sorusuna katılımcılardan yüzde 71’i “Hayır”, yüzde 26’sı “Evet” ve yüzde 3’ü “bilmiyorum/cevaplamıyorum” yanıtını verdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kişisel olarak müdahil olmasının sonuca nasıl etki edeceğinin sorulması üzerine ise yüzde 51’lik bir kesim “bir şeyi değiştirmeyeceği”, yüzde 42’lik bir kesim ise “olumlu etki edeceği” yanıtını verdi. Yüzde 7’lik bir kesim ise bu soruyu yanıtlamadı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 16:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104