Kıbrıslı Türk Profesör Kovid-19’a karşı başarılı buluşa imza attı

banner37

Kıbrıslı Türk Profesör Kovid-19’a karşı başarılı buluşa imza attı
banner90
banner99

Kıbrıslı Türk Profesör Dr.İbrahim Benter, Kovid-19'a karşı umut vaad eden başarıya adım attı.

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Kıbrıslı Türk Profesör Dr. İbrahim Benter Kovid-19’a karşı keşfettiği “ACE2/Angiotensin-(1-7)” proteini ile başarılı bir buluşa imza attı. Keşfettiği ACE2 proteini biyoteknoloji firması Formycon tarafından ilaç olarak üretime geçti.

banner134
Başarılı buluşuyla virüse karşı umud vaad eden ilaç,Betner’in söz ettiği horman üzerinden Kovid-19’a karşı etkili olabileceği düşünülüyor. Formycon yetkilileri tarafından yapılan açıklama, ilacın Kovid-19'u (SARS CoV-2) tamamen bloke ettiği ve ilacın aşılanmayan, aşı sonrası tekrar hastalanan, antikor üretmeyen ve ilaçla tedavi edilmesi gereken hastalar üzerinden etkili olacağı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Benter’in Şubat atında yaptığı açıklamasında, "Bu sistemdeki ACE2 proteini, virüslerin çalışmasında da etkili olabiliyor. Bir virüs vücudumuza girdiğinde, hücrenin içine girebilmesi için ACE2 proteinine bağlanması gerekiyor. Yani ACE2 proteini bir kapı rolü oynuyor. Virüs bu proteine bağlanıyor, hücrenin içine giriyor. Biz bu kapıyı kapatabilirsek ve virüs hücrenin içine giremezse zarar vermesini engelleyebiliriz” ifadeler yer almıştı.

İLACIN 2022 YILI BAŞLARINDA PİYASAYA SÜRÜLMESİ BEKLENİYOR

Formycon şirket yetkilileri geliştirilen ilacın onay aşamasında olduğunu ve  ABD de ve Avrupa birliğinde ilaç onay merkezlerindeki sürecin devam ettiğini açıkladı. Yetkililer onay alındıktan sonra ilacın 2022 yılında piyasasya sürülebileceğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75