Kıbrıslı Türkler, AB’deki hakkını kullanma iradesi olduğunu göstermeli

banner37

AKEL listesinden Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olan Prof. Kızılyürek, KIBRIS TV’de hedeflerini anlattı, Kıbrıs Türk halkına çağrıda bulundu

banner87
Kıbrıslı Türkler, AB’deki hakkını kullanma iradesi  olduğunu göstermeli
banner90
banner8

Erol KANLIADA

   Avrupa Birliği üye ülkelerinin yurttaşlarının katıldığı, 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine AKEL listesinden aday olan Prof. Niyazi Kızılyürek, tüm Kıbrıslı Türkleri seçimde oy vermeye çağırdı. Kızılyürek, Kıbrıs Türk toplumunun AB yurttaşı olduğunun bilincinde olduğunu göstermesi ve hak sahibiyken hakkını kullanma iradesi olduğunu da sergilemesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

   Kızılyürek, çözüm olmadığı takdirde önümüzdeki 5 yılda AP seçimlerine çok daha büyük bir ilgi olacağını düşündüğünü söyledi.

   Niyazi Kızılyürek, Rum tarafı vazgeçse bile Kıbrıs’ta “federal devletten” vazgeçmeyeceğini ve bunun bir hak olduğunu söyledi.

   KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın sunduğu “Empati” programına konuk olan Kızılyürek, kendisi için “Kıbrıslı Türkleri temsil etmiyor” denildiğini, ancak bunun tamamen yanlış olduğunu vurguladı.

   Kızılyürek, kendi seçim kampanyası boyunca Avrupa Birliği (AB) yurttaşı olarak Kıbrıslı Türklerin oy kullanması gerektiğini savunduğunu ve bu hakkı kullanmalarının anlamlı olduğunu söyledi.

   “AP seçimlerinde iki tane sandalyenin Kıbrıslı Türklere ayrıldığını ve bu iki sandalyeye talip olduğumuz söyleniyor, fakat bu yanlıştır” diyen Kızılyürek, “çünkü bize sadece iki sandalye ayrılmış değildir” dedi.

   Kızılyürek, “Federal bir devlet kurulduğu zaman bu adadan gidecek olan 6 AP parlamenterinin dördü Rum oluşturucu devletinden, ikisi Kıbrıslı Türk devletinden çıkacak, ancak Türk oluşturucu devletinde ikamet eden Fransız veya bir Rum dâhil iki sandalyeden birine talip olabilir, Rum oluşturucu devletindeki dört sandalyeden birine ise Türkler talip olabilir” dedi.

   AP seçimlerinde adamızda bulunan 9 sınır kapısına yakın olan yerlere sandıkların yerleştirileceğini belirten Kızılyürek, sandıkların sayısının toplam olarak 50 olduğunu ve her sandığın 500 bin oy alabileceğini hesaplayarak, birçok insanın gidebileceğini düşündüğünü belirtti.

   Kızılyürek, sözlerine şöyle devam etti:

   “Bugüne kadar Kıbrıslı Türklerin AP seçimlerine yoğun şekilde katılım gösterdiğini hiç görmedik, umarım bu sefer bu katılımı görürüz.

   Herkes sandığa gelsin, herhangi bir sandıkta kullanabilirsiniz, o gün Lefkoşalı biri işi dolayısı ile Mağusa’da bulunuyorsa oyunu orada da kullanabilir.
   Çünkü bu benim adaylığımın ve başka adayların da adaylığının ötesinde bir şeydir. Kıbrıs Türk toplumunun AB yurttaşı olduğunun bilincinde olduğunu göstermesi ve hak sahibiyken hakkını kullanma iradesi olduğunu da sergilemesi çok önemlidir.”

“Kıbrıs sorunu çözülemezse iki toplum da meşru haklarını alamayacak”

   Kıbrıs sorunu çözülmeden, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların meşru haklarının hayata geçemeyeceğini ileten Kızılyürek, Kıbrıslı Türk ve Rumların bir sürü alamadıkları hakları olduğunu, özellikle Kıbrıslı Türklerin en büyük ihlal edilmiş hakkının ‘devletlilik’ olgusunun parçası olma hakkı olduğunu söyledi.

   İki toplumlu bir Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti’nin, 1964’ten sonra Kıbrıslı Rum toplumunun elinde kalmış olmasının Kıbrıslı Türklerin en büyük sıkıntılarından birinin olduğunu söyleyen Kızılyürek, aynı şekilde Kıbrıslı Rumların da bir sürü haklarının çiğnendiğini, mevcut statü içinde bölünmüş bir ülkede yaşadıklarını, ülkenin diğer yarısındaki yurt haklarının ortadan kalktığını ve bu haklara bir türlü sahip olamadığını belirtti.

   Kızılyürek, “Çözüm olmadan Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin haklarına kavuşmaları kesinlikle mümkün değildir” dedi.

“Türkçe de AB’ye girmelidir”

   Kızılyürek sözlerine şöyle devam etti:

   “Ben Kıbrıs sorununun çözümünü yurttaşların barışmasından anlayan bir insanım, yıllardan beri bir barış aktivistiysem ve iki toplumu yaklaştırmak için çırpınıp duruyorsam, örneğin iki dilli yayın yapan yayın evi kurmuşsam benzer şekilde iki toplumun da AB’nin nimetlerinden yararlanarak ortak projelere imza atmalarını istiyorum.

   Kıbrıs ülkesinin resmi dillerinden biri olan Türkçe’nin de AB’ye girmesini istiyorum, böylece Kıbrıslı Türkler de Kıbrıslı Rumlar kadar iş bulma ve daha çok alanda avantajlı olabilir, hatta AB’nin başka avantajlarından da yararlanabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75